Najlepszy przepis na oryginalne włoskie Tiramisu

Najlepszy przepis na oryginalne włoskie Tiramisu

Tiramisu nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Ten włoski deser zdobył na całym świecie już taką popularność, że doczekał się wielu wersji i odmian, które często z oryginalnym przepisem niewiele mają wspólnego. W samej Italii przepisów na tiramisu jest zapewne tyle, ilu jest kucharzy. Już samo pochodzenie deseru jest trudne do określenia i do dzisiaj trwa zażarta dyskusja od Lombardii i Wenecji przez Toskanię, aż po Rzym, komu należy się miano twórcy jednego z najpopularniejszych przysmaków na świecie. Jedno jest jednak pewne: tiramisu nie zajadał się Casanova, jak mówią pewne podania. Po pierwsze przewiezienie świeżego sera mascarpone z okolic Mediolanu do Wenecji w jego czasach było niemożliwe, a po drugie pierwsze wzmianki na temat tego deseru pochodzą dopiero z przełomu lat 60. i 70. Tak więc historię pozostawmy specjalistom, a sami lepiej zajmijmy się gotowaniem. ?

Nazwa deseru z języka włoskiego oznacza: pociesz mnie, popraw mi humor (wł. tirami sù) i z pewnością doskonale opisuje ona jego właściwości. W końcu nie wiem, czy można sobie wyobrazić lepszy sposób na poprawę nastroju niż lekki jak puch krem skrywający delikatne, wprost rozpływające się w ustach biszkopty. Z filiżanką świeżo zaparzonej kawy to wprost idealny sposób, aby zacząć dzień lub zrobić sobie chwilę zapomnienia w jego trakcie.

Oryginalny przepis na tiramisu składa się tylko z kilku prostych składników: sera mascarpone, jajek, cukru, biszkoptów, kawy, kakao i opcjonalnie wina Marsala, zastępowanego obecnie często likierem, np. Amaretto, z którego dodatkiem nie spotkałem się wprawdzie we Włoszech, ale sam bardzo lubię je dodawać do deseru. Likier migdałowy można zastąpić również kawowym albo brandy lub rumem. Nie będzie to już oryginalny przepis, ale czasami warto trochę poeksperymentować. ? Jak pewnie zauważyliście, na liście nie ma żadnej śmietany. Tradycyjny przepis jej po prostu nie zawiera. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu chcecie uniknąć surowych jajek, to nie widzę przeszkód, aby skorzystać z takiego zamiennika. Krem jednak będzie miał wtedy zupełnie inną konsystencję.

Jak przygotować idealne tiramisu?

Przede wszystkim należy dobrze utrzeć żółtka z cukrem, aby ten całkowicie się rozpuścił, a następnie delikatnie połączyć z serem mascarpone. Ja robię to za pomocą miksera na najwolniejszych obrotach, ale ucierając ręcznie, krem będzie gęstszy i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że się nie uda. Mascarpone nie lubi zbyt gwałtownych ruchów, więc jeżeli nie macie wprawy, to ucierajcie go bardzo powoli, dodając ser na raty. Gotową masę delikatnie łączy się z ubitą osobno pianą z białek. Tutaj mam dla Was pro tip: do białek można dodać odrobinę cukru pod koniec miksowania, dzięki czemu będą bardziej stabilne, a krem na pewno nam się nie rozleje, gdy przygotowujemy go w foremce zamiast pucharków. Proporcje jajek do sera często bywają bardzo różne. Ja zwykle na 500 g mascarpone zużywam 3-4 całych jajek. Jeżeli chcemy jednak, aby krem był delikatniejszy, to można zwiększyć ilość żółtek do 6. Wtedy jednak zostańmy przy 3 białkach, aby nie był za rzadki. Pamiętajmy jednak, że większa ilość żółtek wymaga zwiększenia proporcji cukru: na jedno żółtko powinna przypadać co najmniej łyżka cukru.

Wracając właśnie do cukru, ja nie przepadam za przesłodzonym tiramisu. Na tę ilość sera zużywam maksymalnie 80 g, czyli ok. 6 łyżek. Są przepisy, które proponują nawet 200 g! Lubię słodycze, ale dla mnie to jednak ulepek i bardzo często narzekałem, będąc we Włoszech, że ich tiramisu jest za słodkie. Sami jednak dobierzcie ilość cukru, która będzie idealna dla Was.

Przygotowując tiramisu, warto również sięgnąć po oryginalne włoskie biszkopty Savoiardi, które są twardsze i tak bardzo nie nasiąkają płynem. Obecnie łatwo je dostać w popularnych dyskontach, więc warto poszukać. Inne rodzaje biszkoptów też się nadadzą, ale trzeba ostrożniej maczać je w kawie.

No właśnie, a co z kawą? Moim zdaniem do tiramisu najbardziej pasuje ta przygotowana w kawiarce (makinetce) lub przeciągnięte espresso lungo z ekspresu ciśnieniowego. Ważne jest jednak, żeby użyć ziaren dobrej jakości i zmielić je przed samym zaparzaniem. Aromat kawy w deserze jest decydujący, więc korzystając z taniej kawy rozpuszczalnej, popsujecie jego smak. Dodatek alkoholu to już kwestia gustu. Mnie najbardziej tiramisu smakuje z Amaretto, ale tak, jak wspomniałem wcześniej, możecie wybrać inny likier lub całkowicie pominąć jego dodatek.

Podany przeze mnie przepis zakłada przygotowanie tiramisu w nowoczesnej formie. Wykorzystałem tutaj foremkę na tartę o wymiarach 35×10 cm, która idealnie mieści na każdym poziomie 12 biszkoptów i udekorowałem wierzch szprycą. Z podanych proporcji można przygotować jednak również 6 pucharków o pojemności 300 ml, układając po 3 biszkopty na spód i środek. Dla większej formy o wymiarach 20×30 cm ilość składników należy podwoić. Zarówno w pucharkach, jak i w standardowej formie nie dekoruję już tiramisu szprycą, a wierzch smaruję bezpośrednio kremem i posypuję kakao przed podaniem.

Zdjęcie - Najlepszy przepis na oryginalne włoskie Tiramisu - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Najlepszy przepis na oryginalne włoskie Tiramisu - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Tiramisu Łukasz Tiramisu nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Ten włoski deser zdobył na całym świecie już taką popularność, że doczekał się wielu wersji i… Przepisy przepisy, food2 kuchnia autorska

Ilość porcji: 6
Czas przygotowania: 30 minut Wartości odżywcze 200 kalorie 20 tłuszcz

SKŁADNIKI

  • 500 g sera mascarpone
  • 3 duże jajka „zerówki” (rozmiar L)
  • ok. 200 g podłużnych biszkoptów (Savoiardi lub Ladyfingers)
  • 150 ml świeżo zaparzonej i przestudzonej kawy
  • 80 ml likieru Amaretto lub wina Marsala
  • 6 łyżek cukru (ok. 80 g)
  • 1 łyżka kakao dobrej jakości

PRZYGOTOWANIE

  1. Jajka sparz krótko wrzątkiem. Żółtka oddziel od białek i utrzyj za pomocą miksera z czterema łyżkami cukru na białą i puszystą masę (jak na kogel-mogel).
  2. Do żółtek stopniowo dodawaj mascarpone, krótko ubijając na najwolniejszych obrotach lub ucierając ręcznie, aż powstanie gęsta i puszysta masa. Na sam koniec dodaj 30 ml Amaretto i krótko połącz z masą.
  3. W osobnej misce ubij na sztywno białka (ja ubijam je ze szczyptą soli), dodając na sam koniec 2 łyżki cukru i ponownie krótko ubijając (dzięki temu piana będzie bardziej stabilna, a krem gęstszy).
  4. Białka połącz bardzo delikatnie w 2-3 turach z masą z serka mascarpone.
  5. Wystudzoną kawę połącz z resztą Amaretto.
  6. Przygotuj formę na tartę o wymiarach 35x10 cm (najlepiej z wyciąganym dnem). Kolejno zamaczaj w kawie biszkopty i układaj je ciasto na spodzie formy. Biszkopty przykryj nieco ponad połową kremu i czynność powtórz, układając biszkopty na wierzchu ciasta. Dla takiej foremki zużyjesz około 24 sztuk.
  7. Pozostały krem przełóż do rękawa cukierniczego z dużą okrągłą tylką i udekoruj nim wierzch deseru.
  8. Tiramisu wstaw do lodówki na minimum 3 godziny, a najlepiej na całą noc. Przed samym podaniem oprósz deser kakao.

UWAGI

*Z podanych proporcji można wykonać jeden deser w foremce na tartę o wymiarach 35x10 cm lub 6 pucharków o pojemności 300 ml, układając po 3 biszkopty na spód i środek. Dla większej formy o wymiarach 20x30 cm ilość składników należy podwoić. Zarówno w pucharkach, jak i w standardowej formie nie dekoruję tiramisu szprycą, a wierzch smaruję bezpośrednio kremem.

Kategorie przepisów