Makowiec japoński z olejem rzepakowym
Makowiec japoński to klasyczny wypiek, który kusi smakiem i urzeka swoją wilgotną, delikatną konsystencją. W tej wersji z olejem rzepakowym zyskuje dodatkowe atuty – ciasto staje się bardziej puszyste, wilgotne, a do tego dłużej zachowuje świeżość. Rzepakowy olej Kujawski z pierwszego tłoczenia to idealny wybór, gdy zależy Wam na doskonałej strukturze i naturalnym smaku wypieków. W połączeniu z makiem, jabłkami i aromatycznymi bakaliami ten makowiec to deser, który zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. Zapraszam Was do wspólnego pieczenia!
Składniki na makowiec japoński z olejem rzepakowym:
- 200 g mielonego maku niebieskiego
- 400 ml mleka lub napoju roślinnego
- 3 średnie jabłka
- 4 jajka
- 150 g cukru pudru
- 120 ml oleju Kujawski z pierwszego tłoczenia
- 4 łyżki kaszy manny
- 2 łyżki kakao
- 1 łyżeczka ekstraktu/aromatu migdałowego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 150 g dowolnych bakalii
Na polewę czekoladową:
- 150 g śmietanki 30%
- 150 g czekolady
Jak upiec makowiec japoński z olejem rzepakowym?
Zmielony mak niebieski zalewamy mlekiem i zagotowujemy uważając, aby się nie przypalił. Odstawiamy pod przykryciem na 30 minut. Po tym czasie odciskamy mak w gazę.
Jabłka obieramy i ścieramy na dużych oczkach tarki.
Oddzielamy żółtka od białek.
Żółtka miksujemy z cukrem pudrem na puszystą masę. Powoli dolewamy olej rzepakowy i dalej miksujemy. Następnie dodajemy odciśnięty mak, starte jabłka, kaszę manną, kakao, ekstrakt migdałowy i proszek do pieczenia. Na koniec dodajemy bakalie i miksujemy do połączenia.
Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Następnie dodajemy ubite białka do pozostałych składników i delikatnie łączymy.
Gotową masę na makowiec japoński przelewamy do formy. Pieczemy przez 45 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 170 stopni C.
Po tym czasie wyjmujemy makowiec japoński z olejem rzepakowym z formy i studzimy.
W rondelku podgrzewamy śmietankę. Gdy będzie gorąca dodajemy połamaną czekoladę, ściągamy z ognia i mieszamy, aż czekolada się rozpuści i powstanie gładki krem. Przestudzone ciasto polewamy czekoladową polewą i dowolnie dekorujemy.
Liczba porcji: 12
Czas przygotowania: 2 godz.
Stopień trudności: średnio trudny