Makaron z dyniowym pesto - idealny na jesień
Ten makaron z dyniowym pesto to ostatnio moje nowe uzależnienie. Przygotowuję go bardzo często już od zeszłej jesieni, dlatego dzisiaj postanowiłem się z Wami podzielić przepisem, bo w końcu udało mi się zrobić zdjęcie gotowej potrawy, zanim ją spałaszowałem. ? Kremowe pesto na bazie dyniowego purée z dodatkiem prażonych orzechów włoskich lub pestek słonecznika z parmezanem jest obłędnie pyszne i cudownie kremowe. Jego smak podbijam ostrą papryczką peperoncino, czosnkiem, gałką muszkatołową i suszonymi pomidorami, które sprawiają, że wprost nie można się powstrzymać, aby go nie wyjadać z kielicha blendera przed dodaniem do makaronu. Zresztą jeśli już próbowaliście przepisu na pastę dyniową z pestkami słonecznika i suszonymi pomidorami z mojego przepisu, to wiecie, o czym mówię. ?
Sekretem w przygotowaniu idealnie kremowego sosu jest dodanie do dyniowego pesto wody z gotowania makaronu. Wtedy ser się rozpuszcza i cudownie łączy z makaronem. Jeśli już o makaronie mowa, to polecam użyć dowolnych rurek: rigatoni lub penne sprawdzą się znakomicie (czasami używam również casarecce). Samo pesto tak, jak wspomniałem, można przygotować na bazie orzechów włoskich lub pestek słonecznika – obie wersje są pyszne i zachęcam do przygotowania dania w dwóch wersjach. Gotową potrawę posypałem dodatkowo natką pietruszki, chociaż czasem wykorzystuję również kolendrę, która sprawdza się tutaj znakomicie. Mam nadzieję, że ten makaron z dyniowym pesto zagości również u Was tej jesieni. A i żeby nie było, że nie ostrzegałem – sos warto przygotować od razu z podwójnej porcji, bo na pewno będziecie chcieli powtórzyć ten przepis już kolejnego dnia. ?
PS. W wersji wegańskiej dodatek sera można pominąć, albo zamienić na płatki drożdżowe (wtedy dodajemy ich o połowę mniej) – też będzie pysznie!
Makaron z dyniowym pesto
Ilość porcji: 4
Czas przygotowania: 15 minut Czas gotowania: 15 minut 15 minut
SKŁADNIKI
Pesto dyniowe:
- 250 g purée z dyni* (1 szklanka), polecam piżmową lub hokkaido
- 4 suszone pomidory z oleju + 2 łyżki zalewy lub oliwy z oliwek
- 100 g orzechów włoskich lub pestek słonecznika
- 100 g drobno startego parmezanu lub Grana Padano
- 1 peperoncino lub ½ łyżeczki ostrej papryki w proszku
- 2 ząbki czosnku
- ¼ łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
- ¼ łyżeczki soli
- odrobina świeżo mielonego pieprzu
Dodatkowo:
- 500 g ulubionego makaronu (najlepiej sprawdzi się rigatoni lub penne)
- parmezan lub Grana Padano do podania
- garść natki pietruszki lub świeżej kolendry
- garść prażonych pestek słonecznika
PRZYGOTOWANIE
Pesto dyniowe
- Orzechy włoskie lub słonecznik podpraż na suchej patelni do złotego koloru. Przestudź.
- Do kielicha blendera wrzuć orzechy lub pestki i zmiel je na proszek. Następnie dodaj wszystkie pozostałe składniki i zmiksuj całość do uzyskania gładkiego sosu (będzie on dość gęsty, dlatego przed dodaniem do makaronu mieszamy go z wodą). Dopraw opcjonalnie do smaku.
- Gotowe pesto możesz przechowywać do tygodnia w lodówce.
Makaron z dyniowym pesto
- Makaron ugotuj al dente w lekko osolonym wrzątku. Odcedź, zostawiając chochelkę wody po gotowaniu. Makaron przełóż z powrotem do garnka.
- Przygotowane wcześniej pesto (całą porcję) wymieszaj z wodą po gotowaniu i wlej do makaronu. Dokładnie wymieszaj.
- Makaron podawaj od razu posypany parmezanem, posiekaną natką pietruszki lub kolendrą oraz pestkami prażonego słonecznika.
UWAGI
*Aby otrzymać purée, upiecz pozbawioną pestek i pokrojoną na mniejsze cząstki dynię w piekarniku nagrzanym do 200°C do miękkości (około 30 minut). Dynię można zawinąć w folię aluminiową. Wtedy proces jest szybszy, a dynia nie wysycha. Następnie po wystudzeniu, obierz ją ze skórki i zmiksuj na purée.