Lukrowane pierniczki na choinkę
Wypiekanie pierniczków na Boże Narodzenie, to zdecydowanie moja ulubiona świąteczna tradycja. Korzenny zapach ciasteczek od razu wprowadza mnie lepszy nastrój, a samo wycinanie różnych kształtów sprawia, że budzi się we mnie wewnętrzne dziecko. Uważam, że w domowych pierniczkach skrywa się cała magia Świąt Bożego Narodzenia i nie wyobrażam sobie obchodzić ich już bez nich. Jednak muszę przyznać, że już całe lata nie dekorowałem ich lukrem. Zwykle po upieczeniu kilku blaszek część chowam je do puszek, które później stopniowo otwieram przez kilka kolejnych tygodni, zaś resztą obdarowuję znajomych. W tym roku postanowiłem jednak trochę wrócić do dawnych tradycji i udekorować, chociaż część z nich, aby później móc ozdobić nimi choinkę. W końcu takie lukrowane pierniczki mają w sobie tyle uroku, że żadne inne gotowe ozdoby nie mogą się z nimi równać. ?
Przygotowując te pierniczki, sięgnąłem do mojego starego przepisu na tradycyjne świąteczne ciasteczka. Przez poprzednie lata dzieliłem się z Wami przepisami na różne zdrowsze ich wersje dla osób będących na różnych dietach. Jednakże tym razem miały to być klasyczne twarde pierniczki na miodzie z dużą ilością masła i mąką pszenną, które powoli miękną z czasem, chociaż nic nie stoi im na przeszkodzie, aby znikały w niewyjaśnionych okolicznościach od razu po upieczeniu, albo jeszcze w trakcie lukrowania.
Z podanych proporcji wyjdzie Wam nieco ponad kilogram ciasta, z którego można upiec spokojnie ze sto pierniczków. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju foremek i od tego, jak cienko rozwałkujecie ciasto. Pamiętam, że kiedyś robiłem minimum trzy kilogramy i piekłem je przez pół nocy, ale już teraz chyba nie mam sił na taką masową produkcję. ?
Pierniczki udekorowałem klasycznym lukrem królewskim na bazie białek ucieranych powoli z cukrem pudrem. Taki lukier jest gęsty, przyjemnie się z nim pracuje i utrzymuje się na ciasteczkach, dzięki czemu mogą one cieszyć oko przez długi czas. Ważne jest jednak aby go cierpliwie ucierać i nie doprowadzić do napowietrzenia tak, jak napisałem w przepisie, gdyż inaczej będzie trudno się go wyciskało i będzie się kruszył po wysuszeniu. Najlepsze proporcje na lukier królewski to jedna część białek do pięciu części cukru pudru. Wychodzi on wtedy gęsty i zasycha niemalże od razu po wyciśnięciu, dlatego idealnie nadaje się on na kontury ciasteczek. Aby wykorzystać go do zdobienia większych powierzchni, należy rozrzedzić go odrobiną białka, aż stanie się bardziej płynny i będzie go można nakładać łyżeczką.
Sam mistrzem w lukrowaniu pierniczków zdecydowanie nie jestem i zawsze podziwiam wszystkich tych, którzy mają do tego wystarczającą ilość cierpliwości i odpowiednio wprawną rękę. Mnie ledwie wychodzą proste kontury. ? Jednak mimo wszystko samodzielne ozdabianie ciasteczek sprawia mi dużo radości i sądzę, że sprawi i Wam, niezależnie od zdolności manualnych. ?
Lukrowane pierniczki na choinkę
Ilość porcji: ok. 100 sztuk
Czas przygotowania: 3 godziny Czas gotowania: 1 godzina 30 minut 1 godzina 30 minut
SKŁADNIKI
Pierniczki:
- 200 g miodu
- 200 g masła
- 100 g cukru pudru lub drobnego cukru do wypieków
- 600 g mąki
- 40 g przyprawy do piernika* (3 łyżki)
- 12 g kakao, opcjonalnie dla koloru (1 łyżka)
- 2 duże jajka, rozmiar L
- 1 łyżeczka sody
- ½ łyżeczki soli
Lukier królewski:
- białko z 2 dużych jajek (ok. 70 g)
- 3 szklanki cukru pudru (ok. 360 g)
- 1 łyżka soku z cytryny (ok. 15 ml)
PRZYGOTOWANIE
Pierniczki
- Miód, masło oraz cukier przełóż do rondelka i podgrzewaj na średnim ogniu do momentu, aż masło się roztopi, a cukier się rozpuści. Odstaw do całkowitego wystudzenia.
- Do wystudzonej masy wbij jajka i wymieszaj dokładnie trzepaczką.
- Mąkę wymieszaj w dużej misce z przyprawą do piernika, sodą, solą oraz kakao. Wlej przygotowaną wcześniej masę i dokładnie wymieszaj drewnianą łyżką lub mikserem do połączenia się składników. Masa powinna być gęsta.
- Z ciasta uformuj kulę, przykryj folią spożywczą i wstaw do lodówki na 2-3 godziny.
- Ciasto podziel na kilka porcji. Każdą z nich rozwałkuj na lekko podsypanym mąką blacie na grubość 2-3 mm i wycinaj z niego pierniczki przy pomocy metalowych foremek. Otwory na sznurek zrób przy pomocy słomki.
- Pierniczki układaj na blaszce pokrytej papierem do pieczenia, zachowując duże odstępy. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 160ºC przez 10-12 min. Można je również piec w 180ºC przez około 7-8 minut. Ja wolę jednak niższą temperaturę, bo łatwiej ich nie spalić. ?
- Po upieczeniu pierniczki odstaw do przestudzenia na około 10 minut, a następnie odstawiaj na kratkę lub osobną blaszkę.
- Pierniczki z tego przepisu są twarde i przeznaczone do dekorowania, jeśli jednak nie chcesz ich lukrować, to przełóż je do puszek ze skórkami jabłek na 2-3 dni, aby zmiękły.
Lukier królewski
- Białka przełóż do misy miksera, wlej sok z cytryny i wsyp przesiany cukier puder.
- Składniki ucieraj przez około 10-15 minut na najniższych obrotach miksera przy pomocy mieszadła (nie trzepaczki, aby nie napowietrzyć lukru), aż powstanie gładki i lśniący lukier. Można to również wykonać w misce przy pomocy drewnianej pałki.
- Gotowy lukier przełóż do woreczka, który następnie trzeba delikatnie naciąć lub rękawa cukierniczego z okrągłą tylką o niewielkiej średnicy.
- Przy pomocy gotowego lukru dekoruj pierniczki, robiąc kontury. Jeśli nie zużyjesz całego, to pozostaw go w rękawie lub przełóż do szczelnego pojemniczka i przechowuj w lodówce.
- Jeśli chcesz wypełnić kontury pierniczków, to rozrzedź lukier odrobiną białka.
UWAGI
*Kupując przyprawę do piernika, zwróć uwagę, czy jest dobrej jakości – nie powinna zawierać mąki, cukru i innych niepotrzebnych dodatków. Ja lubię intensywnie korzenne pierniczki, dlatego użyłem aż dwie duże saszetki, ale można dodać jej nieco mniej. Zamiast gotowej przyprawy do piernika można również samodzielnie dodać podobną ilość mielonych przypraw: cynamonu, imbiru, kardamonu, gałki muszkatołowej, kolendry i goździków.