Knekkebrød - chleb chrupki z krainy Wikingów

Zdjęcie - Knekkebrød - chleb chrupki z krainy Wikingów - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Kiedyś już piekłem chleb bez mąki. Teraz za sprawą Amber, która namówiła mnie udziału w Czerwcowej Piekarni, wypiekany był kolejny chleb praktycznie z samych ziaren i nasion, bez zakwasu, drożdży i proszku do pieczenia. Wybrany przez Marzenę - knekkebrød.
Chleb chrupki, popularny w Skandynawii, stosowany od stuleci. Pierwotnie składający się z pełnoziarnistej mąki żytniej, wody i soli, oraz wypiekany w domowych piecach. Dzisiaj zawiera mnóstwo nasion i ziaren, a produkowany jest również przemysłowo. Pierwotnie był ważnym składnikiem diety Wikingów, ze względu na swą trwałość i lekkość. Dzisaj jest bardzo popularny w Filnlandii, Szwecji i Norwegii, w szkołach, internatach i wojsku, jako dodatek do posiłków. Zwykle podaje się z plasterkiem sera, wędliną, masłem, pastą rybną lub ikrą dorsza, pasztetem, dżemem itp., itd.
Bardzo łatwy do zrobienia, smaczna propozycja nie tylko dla dla wegeterian i osób na diecie bezglutenowej. Bardzo długo mozna go przechowywać, najlepiej w szklanym lub ceramicznym pojemniku z przepuszczalną pokrywką... Wpis znalazł się na liście Panissimo.


Składniki:
 • 50 g otrąb pszennych
 • 80 g płatków owsianych
 • 120 g pestek dyni
 • 100 g mąki żytniej razowej
 • 120 g ziarna słonecznika
 • 70 g nasion siemienia lnianego
 • 70 g ziaren sezamu
 • 10 g nasion szałwi hiszpańskiej (chia)
 • 12 g soli
 • 700 g letniej wody

Przygotowanie chleba chrupkiego:
 1. W dużej misce wymieszaj wszystkie suche składniki, zalej wodą i dokładnie wymieszaj. Odczekaj 10 minut.
 2. Wyłóż blachę papierem do pieczenia i rozsmaruj masę cieniutko (ok. 5 mm) równą warstwą. Jesli warstwa masy okaże się grubsza, trzeba będzie chleb kilka minut dłużej trzymać w piekarniku.
 3. Wstaw blachę z masą do piekarnika nagrzanego do temperatury 150 °C. Piecz z termoobiegiem przez 10 minut. Wyjmij blachę i pokrój masę na równe prostokąty (dobrze się sprawdza okrągły nóż do pizzy).
 4. Wstaw ponownie do piekarnika na dalsze 40 minut. Po upieczeniu wyjmij z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia - po ostygnięciu stwardnieje i bedzie można usunąć papier do pieczenia.
Zdjęcie - Knekkebrød - chleb chrupki z krainy Wikingów - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Wymieszane suche składniki. Pkt 1. Zdjęcie - Knekkebrød - chleb chrupki z krainy Wikingów - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zalane i wymieszane. Pkt 1. Zdjęcie - Knekkebrød - chleb chrupki z krainy Wikingów - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Równa warstwa masy na blasze. Pkt 2. Zdjęcie - Knekkebrød - chleb chrupki z krainy Wikingów - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Pokrojone w prostokąty. Pkt 3. Zdjęcie - Knekkebrød - chleb chrupki z krainy Wikingów - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Upieczony całkowicie. Zdjęcie - Knekkebrød - chleb chrupki z krainy Wikingów - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Z bliska. Zdjęcie - Knekkebrød - chleb chrupki z krainy Wikingów - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zasmakował mi z bryndzą, rzodkiewką i szczypiorkiem. Zdjęcie - Knekkebrød - chleb chrupki z krainy Wikingów - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Knekkebrød - chleb chrupki z krainy Wikingów - Przepisy kulinarne ze zdjęciami inspirował blog Kuchennymi Drzwiami

Kategorie przepisów

Podobne przepisy