Kiszone rzodkiewki
Kiszone rzodkiewki to pyszny chrupiący dodatek do wielu potraw. Świetnie nadadzą się do kanapek, twarożków, sałatek, czy po prostu do zajadania solo. Obok małosolnych często goszczą u mnie w sezonie ogórkowym. Ich przygotowanie zajmuje raptem chwilę plus kilka dni oczekiwania, ale zdecydowanie warto! Jak wszystkie kiszonki, to źródło zdrowia i cennych probiotyków. W dodatku doskonale smakują. Rzodkiewka podczas kiszenia traci nieco swoją ostrość i staje się łagodniejsza. W zamian nabiera aromatu przypraw i kwaskowatości.
Jak przygotować kiszone rzodkiewki? Prosta sprawa! Do słoika wrzucamy rzodkiewki wraz z koprem, czosnkiem, chrzanem (sam korzeń lub wraz z liśćmi) oraz trochę przypraw, jak pieprz, ziarna gorczycy, ziele angielskie, listek laurowy. Całość zalewamy solanką – ok. 3% roztworem soli w wodzie i odstawiamy na 3-5 dni w temperaturze pokojowej. Po 3 dniach rzodkiewki będą smakowały niczym małosolne, zaś po 5 już będą nieco bardziej kwaśne. Aby wstrzymać fermentację, wystarczy włożyć je do lodówki i w tej formie możemy się nimi cieszyć nawet przez miesiąc. Nie polecam dłuższego przechowywania, gdyż rzodkiewki stają się zbyt miękkie. Lepiej zjeść je na świeżo i nastawić kolejny słoik. 😉
PS. Na zdjęciach widać kiszone rzodkiewki od razu po nastawieniu. Po kilku dniach ich barwa zmienia się na bladoróżową.
Kiszone rzodkiewki
Ilość porcji: 1 słoik
Czas przygotowania: 10 minut
Składniki na kiszone rzodkiewki:
- 2-3 pęczki rzodkiewek
- 3 gałązki kopru (opcjonalnie zwykłego koperku)
- 3 ząbki czosnku
- 5 cm korzenia chrzanu
- 1 łyżka ziaren gorczycy
- 5 ziarenek pieprzu
- 3 ziela angielskie
- 1 listek laurowy
- 15 g soli kamiennej, niejodowanej
- ok. 500 ml wody
Jak przygotować kiszone rzodkiewki?
- Wodę zagotuj, dodaj sól, wymieszaj i odstaw do wystudzenia.
- Rzodkiewki umyj i obierz. Chrzan pokrój na mniejsze cząstki. Czosnek obierz.
- Do litrowego wyparzonego słoika włóż koper, kolejno ciasno rzodkiewki naprzemiennie z kawałkami chrzanu i ząbkami czosnku. Wsyp wszystkie przyprawy.
- Do słoika wlej wodę, aby sięgała nieco ponad zawartość słoika. Słoik zakręć i odstaw na 3-5 dni w temperaturze pokojowej. Po tym czasie rzodkiewki nadają się do jedzenia. Gotowe kiszone rzodkiewki przechowuj w lodówce.
Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis?Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_square