Kimchi z kalarepy

Kimchi z kalarepy

Mam nadzieję, że nie znudziły Was jeszcze moje przepisy z kimchi w roli głównej. Jako że moja fascynacja kuchnią koreańską trwa w najlepsze i cały czas szukam nowych sposobów na fermentację warzyw, to postanowiłem podzielić się z Wami jeszcze jednym przepisem na wiosenne kimchi z kalarepy. Przygotowuje się je znacznie szybciej niż to z kapusty pekińskiej i ma zupełnie inny świeży i lekko słodki smak. Dodatkowo kalarepa wspaniale chrupie, a z każdym ugryzieniem uwalnia pikantno-kwaśne aromaty.

Moją inspiracją do przygotowania kimchi z kalarepy było kkakdugi, czyli kimchi z koreańskiej rzodkwi (moo). Jest ono popularną formą banchan, czyli koreańskich przekąsek podawanych do posiłku. Kimchi z kalarepy szczególnie polecam wszystkim, którzy chcą stawić pierwsze kroki w fermentacji, ponieważ jego przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy zasolić pokrojone warzywo, a następnie odcisnąć z niego nadmiar wody i wetrzeć pastę z kleiku ryżowego, czosnku, imbiru i płatków gochugaru. Później pozostaje cierpliwie czekać, aż bakterie zrobią swoje. W tym rodzaju kimchi nie jest konieczne przygotowanie kleiku, ale jeśli już zaopatrzycie się w mąkę z ryżu kleistego, to warto ją wykorzystać – przyspiesza ona fermentację i sprawia, że kiszonka nabiera więcej słodyczy. Oprócz kapustki możecie również tutaj dorzucić pęczek szczypiorku i białą oraz jasnozieloną część pora. Kimchi z kalarepy to świetny dodatek do dań z grilla, ryżu, bibimbapu, czy po prostu fajna i zdrowa przekąska do pochrupania.

Zdjęcie - Kimchi z kalarepy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Kimchi z kalarepy 

Ilość porcji: 1 litrowy słoik
Czas przygotowania: 15 minut Czas gotowania: 5 minut 5 minut

SKŁADNIKI

  • 1 kg kalarepy (ok. 3-4 sztuki)
  • 1 łyżka soli, najlepiej morskiej niejodowanej
  • 1 łyżka mąki z ryżu kleistego*
  • 75 ml wody
  • 1 łyżka cukru
  • 3 łyżki płatków chili gochugaru
  • 3 ząbki czosnku
  • 4 cm kłącza imbiru

PRZYGOTOWANIE

  1. Kalarepę obierz i pokrój w półcentymetrową kostkę. Zasyp ją solą, dokładnie wymieszaj i odstaw na godzinę.
  2. W międzyczasie przygotuj kleik. Do rondelka wlej wodę i wsyp mąkę. Dokładnie wymieszaj i wstaw na mały ogień. Miksturę gotuj przez kilka minut, aż powstanie gęsty kleik. Na koniec dodaj cukier i dokładnie wymieszaj. Odstaw do wystudzenia.
  3. Imbir oraz czosnek bardzo drobno posiekaj lub zetrzyj na tartce. Połącz z kleikiem ryżowym oraz płatkami gochugaru.
  4. Z kalarepy odciśnij nadmiar wody i wetrzyj w nią przygotowaną pastę.
  5. Kimchi przełóż do wyparzonego uprzednio słoika i odstaw na 2-3 dni w temperaturze pokojowej. Następnie umieść w lodówce. Najlepsze jest po tygodniu. Kimchi spożyj w przeciągu miesiąca.

UWAGI

*Dodatek mąki z ryżu kleistego można pominąć, jednakże znacznie przyspiesza ona fermentację. Wtedy zamiast przygotowania kleiku dodaj 50 ml uprzednio przygotowanej wody.

Zdjęcie - Kimchi z kalarepy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów