Kasza gryczana na słodko
Akcja "Luty z kaszą na śniadanie" trwa oczywiście do końca lutego ;-D
Na dzisiejsze śniadanie w pracy jadłam naszykowaną dzień wcześniej kaszę gryczaną z suszonymi owocami. To był mój debiut jeśli chodzi o gryczaną na słodko i bardzo mi smakowało :-)
Kaszę gryczaną produkuje się z gryki. Żadna z kasz nie jest tak bogata w białko o wysokiej wartości odżywczej, a zwłaszcza lizyny i tryptofanu, których organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, a które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Lizyna odpowiada między innymi za wchłanianie wapnia, koncentrację oraz łagodzenie objawów przeziębienia. Tryptofan z kolei pomaga przy wytwarzaniu serotoniny i melatoniny, czyli hormonu szczęścia i hormonu odpowiadającego za zdrowy sen. Te właściwości kaszy gryczanej nie są powszechnie znane.
W medycynie ludowej kasza gryczana podawana jest jako posiłek rozgrzewający, a także, co ciekawe dla kobiet, ograniczający zbyt obfite miesiączkowanie. Odwar po ugotowanej kaszy może być stosowany jako środek na zatrzymanie biegunki.
Poza wspomnianymi drogocennymi białkami, o właściwościach kaszy stanowią witaminy B1 i PP, odpowiadające w organizmie za regenerację systemu nerwowego i regulację poziomu cukru we krwi. Kasza zawiera także żelazo, magnez, potas i wapń, czyli te wszystkie związki mineralne, dzięki którym organizm może prawidłowo funkcjonować. Kasza gryczana jest jednym z rodzajów kasz gruboziarnistych, może podrażniać śluzówkę jelita i z tego względu nie jest polecana osobom, które muszą się zregenerować, na przykład po przebytej operacji. Z drugiej strony gruboziarnistą kaszę gryczaną docenią osoby o problemach jelitowych, gdyż jest naturalnym środkiem przeczyszczającym.
Moja kasza była z dodatkami, jakie zazwyczaj dodaję do kaszy jaglanej.
Składniki:
- kasza gryczana niepalona
(pół szklanki),
- 4 śliwki suszone,
- 2 łyżki żurawiny suszonej,
- 10 orzechów laskowych,
- 1 - 2 łyżki wiórków kokosowych,
- 1 banan,
- kilka łyżek musu gruszkowego lub jabłkowego (rozgotowane bez cukru owoce),
- szczypta soli.
Wykonanie:
Bardzo proste. Kaszę płuczemy, zalewamy wodą, gotujemy, solimy. Podczas gotowania dodajemy żurawinę, przekrojone na 4 śliwki, banana pokrojonego w plastry, orzechy. Gotujemy całość do miękkości kaszy (ale nie rozgotowujemy), ewentualnie podczas gotowania dodajemy wody. Po ugotowaniu dodajemy mus, wiórki kokosowe i pyszne śniadanie gotowe :-)
Smacznego!!!