Karpatka - najlepszy sprawdzony przepis na domowe ciasto

Karpatka - najlepszy sprawdzony przepis na domowe ciasto

Karpatka to jedno z moich ulubionych wypieków. Chociaż nie ukrywam, że robię ją niezwykle rzadko. Głównie ze względu na niebezpieczeństwo zjedzenia całej blaszki na raz. ? Ale cóż poradzić, skoro chrupiące ciasto parzone przełożone delikatnym kremem budyniowo-maślanym pachnącym wanilią jest tak pyszne! Mistrzynią w przygotowywaniu karpatki była zawsze moja babcia, lecz sama twierdzi, że moja jest o niebo lepsza. Jednakże, zanim udało mi się przygotować to ciasto bezbłędnie, nie obyło się bez kilku wpadek. Nawet ostatnio zdarzyło mi się zważyć krem przez pośpiech, dlatego zaraz Wam napiszę jak uniknąć wpadek. ?

Aby domowa karpatka była rzeczywiście warta grzechu koniecznie, należy użyć masła, dlatego niech nawet nie przyjdzie Wam do głowy wykorzystanie margaryny (tak robią często w cukierniach i moim zdaniem ciasto jest wtedy niejadalne). Ponadto krem należy przygotować z dodatkiem prawdziwej wanilii. Najlepiej użyć laski i zagotować ją w mleku, chociaż dobry jakościowo cukier z prawdziwą wanilią też da radę. Żaden oszukany cukier wanilinowy nie da nam tego efektu i karpatka będzie miała chemiczny smak, zamiast błogiego aromatu wanilii. Również przestrzegam przed używaniem gotowych kremów w proszku. Zrobienie go samodzielnie jest naprawdę bardzo proste i szkoda Waszego czasu oraz pieniędzy na takie gotowce.

Przygotowanie domowej karpatki nie jest skomplikowane. Wystarczy zrobić ciasto parzone jak na ptysie. Niezwykle ważne są tutaj jednak proporcje, ponieważ masa musi być gęsta, a jednocześnie dać się bez problemu rozsmarować. Ja preferuję robić to na papierze do pieczenia (mniej zmywania), chociaż znacznie łatwiej jest umieścić ciasto bezpośrednio na blaszce pokrytej masłem i obsypanej mąką. Ale to już zostawiam Wam do decyzji. W trakcie pieczenia ciasto parzone mocno rośnie, tworząc charakterystyczne góry i doliny – stąd nazwa karpatka. Więcej problemów sprawia jednak krem. Podczas gotowania budyniu należy uniknąć grudek. Jeśli nie macie wprawy, to polecam garnek z mlekiem po zagotowaniu zdjąć z ognia i dopiero wtedy wlać pastę jajeczną, którą należy najpierw energicznie wymieszać, a dopiero potem wstawić ponownie na palnik i powoli gotować, cały czas mieszając. Budyń przed użyciem musi mieć temperaturę pokojową; podobnie jak masło. Jeśli będzie zbyt ciepły, to tłuszcz się rozpuści, a krem się zważy. Jeśli zaś będzie zbyt zimny, to powstaną grudki z masła i będzie miał nieprzyjemną teksturę. Dlatego nie polecam schładzać budyniu w lodówce, tylko spokojnie poczekać i dopiero wtedy zacząć ubijać krem. Cierpliwość popłaca, bo tak przygotowana karpatka będzie naprawdę pyszna! Najlepiej smakuje po kilku godzinach w lodówce lub na następny dzień, później niestety ciasto przestaje być chrupiące, więc polecam nie czekać, tylko cieszyć się domowym ciachem jak najszybciej. ?

PS. W podanych proporcjach na krem sugeruję dodać tylko 200 g masła. Wychodzi on wtedy aksamitny i delikatny i tężeje po kilku godzinach, więc ciasto można bez problemu pokroić. Jeśli wolicie jednak bardziej zwartą konsystencję, to można dodać 100 g masła więcej. Ja jednak preferuję lżejszy krem.

Zdjęcie - Karpatka - najlepszy sprawdzony przepis na domowe ciasto - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Karpatka

Ilość porcji: ok. 20
Czas przygotowania: 2 godziny Czas gotowania: 1 godzina 1 godzina

SKŁADNIKI

Ciasto parzone:

  • 250 ml wody (1 szklanka)
  • 125 g masła
  • 160 g mąki pszennej (1 szklanka)
  • 5 dużych jajek (rozmiar L)
  • ½ łyżeczki soli

 

  Krem:

  • 750 ml mleka (3 szklanki)
  • 150 g cukru (¾ szklanki)
  • 1 laska wanilii (lub 2-3 łyżki cukru z prawdziwą wanilią)
  • 4 żółtka
  • 40 g mąki ziemniaczanej
  • 20 g mąki pszennej
  • 200 g miękkiego masła (w temperaturze pokojowej)*

 

Dodatkowo:

  • 2-3 łyżki cukru pudru

PRZYGOTOWANIE

Ciasto parzone

  1. W garnku zagotuj wodę z masłem. Kolejno zmniejsz ogień, wsyp mąkę i energicznie wymieszaj, aż powstanie jednolita i szklista masa. Odstaw do całkowitego wystudzenia.
  2. Ciasto umieść w misie miksera i dodawaj kolejno po jednym jajku, miksując cały czas, aż powstanie gładka jednolita masa.
  3. Foremkę o wymiarach ok. 36x24 cm wyłóż papierem do pieczenia i rozsmaruj połowę ciasta za pomocą szpatułki.
  4. Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 200ºC przez 25-30 minut do złotobrązowego koloru. Odstaw do wystudzenia. Czynność powtórz dla drugiego blatu ciasta.

 

Krem

  1. Do garnka wlej 500 ml mleka i zagotuj wraz z laską wanilii z uprzednio wyskrobanymi ziarenkami oraz cukrem. Gdy mleko się już zagotuje, wyjmij wanilię i zmiejsz ogień do minimum.
  2. Pozostałe mleko (250 ml) zmiksuj z żółtkami, mąką ziemniaczaną oraz pszenną do uzyskania gładkiej, jednolitej masy.
  3. Przygotowaną pastę wlej do gorącego mleka i od razu energicznie zamieszaj. Budyń gotuj na małym ogniu, cały czas mieszając, aż zgęstnieje. Garnek przykryj folią spożywczą lub pokrywką i odstaw budyń do całkowitego wystudzenia.
  4. Masło utrzyj w mikserze do uzyskania białej puszystej masy. Kolejno łyżka po łyżce dodawaj wystudzony budyń, cały czas miksując, aż powstanie gładki krem.
  5. Cały krem wyłóż na blat wystudzonego ciasta, wyrównaj szpatułką i przykryj drugą warstwą ciasta.
  6. Karpatkę wstaw do lodówki na kilka godzin lub najlepiej całą noc do schłodzenia. Przed podaniem posyp cukrem pudrem.

UWAGI

*Przy jednej kostce masła krem wychodzi aksamitny i delikatny. Jeśli wolicie jednak bardziej zwartą konsystencję, to można dodać 1,5 kostki masła.

Zdjęcie - Karpatka - najlepszy sprawdzony przepis na domowe ciasto - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Karpatka - najlepszy sprawdzony przepis na domowe ciasto - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów