Karp faszerowany grzybami

Karp faszerowany grzybami
Zdjęcie - Karp faszerowany grzybami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Karp faszerowany grzybami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Składniki
  • 1 świeży karp
  • 300 g grzybów leśnych (mrożonych) lub 30 g grzybów suszonych
  • 2 żółtka
  • 1 średnia cebula
  • 3 łyżki bułki tartej
  • 3 łyżki margaryny Palma
  • olej Kujawski do pieczenia
  • gruba nić bawełniana
  • sól, pieprz do smaku
Przygotowanie Jeżeli mamy grzyby suszone, to dzień wcześniej zalewamy je wrzątkiem i pozostawiamy na noc do namoczenia. Następnego dnia gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem w wodzie, w której się namaczały, do czasu aż będą miękkie.


Jeżeli mamy grzyby mrożone, to przekładamy je do lodówki, aby przez noc się rozmroziły.


Karpia myjemy dokładnie i zdejmujemy wszystkie łuski. Patroszymy od strony brzuszka. Usuwamy oskrzela i oczy, po czym delikatnie odcinamy szkielet - najpierw nacinając mięso delikatnie przy skórze od strony brzucha, potem oddzielając mięso od kości dłonią. Gdy usuniemy już większe ości - rybę jeszcze raz dokładnie myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym.


Margarynę wyjąć z lodówki i pozwolić jej w międzyczasie osiągnąć temperaturę pokojową.


Cebulę umyć, obrać, pokroić w jak najdrobniejszą kosteczkę i podsmażyć na oleju Kujawskim do czasu, aż się zeszkli. Dodać osuszone (jeżeli były suszone) i pokrojone w małe kawałki grzyby. Dusić na wolnym ogniu do czasu, aż grzyby będą miękkie (w przypadku suszonych będzie to chwilka, bo już powinny być miękkie po wcześniejszym gotowaniu). Dodajemy bułkę tartą i smażymy jeszcze chwilkę.


Margarynę ucieramy na puszystą masę mikserem. Dodajemy po jednym żółtku ciągle miksując, aż składniki dobrze się ze sobą połączą. Na koniec dodajemy jeszcze przesmażone i przestudzone grzyby, i miksujemy razem do uzyskania w miarę jednolitej konsystencji.


Tak przygotowanym farszem nadziewamy wcześniej sprawionego karpia. Brzuszek od spodu zszywamy nicią bawełnianą, najlepiej na okrętkę. Formę, w której będziemy piec karpia, smarujemy dość obficie olejem Kujawskim i układamy na niej karpia.


Piekarnik nagrzewamy do 200°C. Rybę pieczemy przez około 30 minut przykrytą folią aluminiową, potem folię zdejmujemy i pozwalamy skórce się zezłocić przez około kolejne 20 minut.


Upieczonego karpia studzimy i wkładamy do lodówki, aby dobrze się schłodził. Dopiero dobrze schłodzonego kroimy w dzwonka i podajemy z plasterkami cytryny.



Przepis pochodzi z blogotowanie.blox.pl

Kategorie przepisów