Kapuśniak na żeberkach

Kapuśniak na żeberkach

Miał być na pożegnanie zimy. Tradycyjnie już ostatni słoiczek kapusty z komory kończy w kapuśniaku lub kwaśnicy z tej właśnie okazji. Niestety zima na pieńku przy studni wciąż siedzi i gest Kozakiewicza pokazuje. My jej na to trzeci palec i ... po kapustę. Na kapuśniak, oczywiście.
Proporcje dla 4 osób.
600 g świeżych żeberek wieprzowych, 600-800 g kapusty kiszonej, 1 pęczek włoszczyzny, jedna duża cebula, dwa listki laurowe, cztery ziarenka ziela angielskiego, dwa litry wody, sól i pieprz do smaku, szczypta kminku, kilogram ziemniaków, 300 g słoniny lub brzuszka na skwarki


Zdjęcie - Kapusniak na żeberkach - Przepisy kulinarne ze zdjęciami


Zaczynamy od zrobienia skwarków. Brzuszek lub słoninkę kroimy w kostkę i topimy na wolnym ogniu do czasu, aż otrzymamy rumiane i chrupiące kawałeczki. Jednocześnie na niewielkiej ilości wytopionego ze skwarków tłuszczu podsmażamy pokrojone na porcje żeberka. Myjemy i obieramy włoszczyznę. Marchewkę ścieramy na tarce o grubych oczkach, cebule kroimy w kostkę. Kiedy żeberka się zarumienią wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulkę i podsmażamy intensywnie na złoty kolor. Dodajemy marchewkę. Chwila mieszania i wlewamy wodę, wrzucamy pozostałe warzywa i przyprawy. Gotujemy ok godziny, do miękkości żeberek. Teraz można dodać kapustę. Powinniśmy jej skosztować i w zależności od stopnia ukiszenia i naszych upodobań dostosować jej ilość. Kapustę można "osłabić" płucząc w zimnej wodzie lub wyciskając nadmiar kwaśnego soku. Jeśli nie lubimy jak kapusta się ciągnie na talerzu jak makaron to teraz jest okazja żeby temu zapobiec, można ja pokroić nożem na mniejsze kawałki. Całość gotujemy jeszcze ok pół godziny, aż kapusta będzie miękka. Kosztujemy i przyprawiamy do smaku.
Jeśli lubimy gęste zupy to można zrobić do niej zasmażkę. Podajemy z ziemniakami purre okraszonymi "ciupką" czyli wieprzowymi skwarkami.


I zjadamy. Do dna.



Zdjęcie - Kapusniak na żeberkach - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów