Julskinka – pieczona szynka po szwedzku
Julskinka, czyli ze szwedzkiego świąteczna szynka, to tradycyjny skandynawski przepis, bez którego nie może istnieć Boże Narodzenie. Zwyczaj ten ponoć pochodzi jeszcze z czasów pogańskich i nordyckiego obrządku sonargöltr, kiedy to w trakcie przesilenia zimowego składano w ofierze dzika. Podobna tradycja istniała także podczas rzymskich Saturnaliów, co wykorzystał w V wieku papież Sykstus III, chcąc podkreślić odrębność chrześcijan od żydów, którzy nie jadali wieprzowiny i nakazując jej spożywanie w dzień Bożego Narodzenia po adwentowym poście.
Współcześnie julskinka to nieodłączny element smörgåsbord — stołu kanapkowego, na którym Szwedzi serwują różne dania podczas wszelkich uroczystości (stąd również stół szwedzki), a przede wszystkim jego świątecznej wersji — julbord. Szynka ta może być serwowana na wiele sposobów. Zwykle jest pieczona lub grillowana. Jednakże chyba najciekawszą jej wersją jest ta w miodowo-musztardowej skorupce, dzięki której wygląda naprawdę odświętnie.
Szynkę przed pieczeniem marynuje się na sucho w korzennych warzywach lub pekluje w roztworze soli z przyprawami. Sam wypróbowałem oba sposoby i moim zdaniem mięso z solanki smakuje najlepiej i jest najdelikatniejsze. Warto do niej dorzucić trochę przypraw, których aromat zyska szynka. Na peklowanie najlepiej poświęcić dwa dni, ale już po 24 godzinach efekt będzie zadowalający. Gotową szynkę pieczemy najpierw w niskiej temperaturze, aby nie straciła soków, a następnie pokrywamy ciastem na bazie bułki tartej, miodu i musztardy i ponownie krótko zapiekamy, aż powstanie skorupka.
Tak przygotowaną szynkę można podać zarówno na zimno, jak i na ciepło. Szwedzi zwykle jadają ją z musztardą lub musem jabłkowym. Jednakże ja postanowiłem wykorzystać sok po pieczeniu i przygotować miodowy sos pieczeniowy. Uważam, że julskinka to smakowita propozycja na bożonarodzeniowy stół. Chociaż można ją również przygotować po prostu na niedzielny obiad. Genialnie smakuje z pieczonymi ziemniakami.
Julskinka – pieczona szynka po szwedzku
Ilość porcji: 8
Czas przygotowania: 30 minut Czas gotowania: 2 godziny 2 godziny
Składniki na Julskinka - szynkę pieczoną po szwedzku:
Szynka:
- 1,5 kg kawałek szynki kulki
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 2 listki laurowe
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- 1 łyżeczka ziaren pieprzu
- 35 g soli (2 łyżki)
- 15 g cukru (1 łyżka)
- 1 l wody
Miodowo-musztardowa skorupka:
- 150 g bułki tartej
- 3 duże jajka
- 2 łyżki ostrej musztardy, np. Dijon, Sarepskiej
- 2 łyżki miodu
- garść goździków
Sos pieczeniowy:
- 1 łyżeczka miodu
- świeżo mielony pieprz
- 1 łyżeczka mąki
- ok. 30 ml wody
Jak przygotować Julskinka - szynkę pieczoną po szwedzku?
Szynka
- Do garnka wlej wodę i dodaj wszystkie przyprawy. Wodę zagotuj i odstaw do całkowitego wystudzenia.
- Szynkę oczyść z nadmiaru tłuszczu i przełóż do miski. Zalej wodą wraz z przyprawami. Dodaj pokrojoną w piórka cebulę i rozgniecione ząbki czosnku. Miskę przykryj folią spożywczą i wstaw do lodówki na minimum 24 godziny, a najlepiej 48.
- Po tym czasie szynkę wyjmij z zalewy, osusz, zawiń w kształtną kulę i zwiąż ciasno sznurkiem.
- Szynkę przełóż do żaroodpornego naczynia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 140ºC. Piecz przez 1,5 godziny (godzina na każdy kg mięsa).
- Po tym czasie szynkę wyjmij i odstaw do przestudzenia. Rozetnij sznurek i przygotuj skorupkę. Płyn z pieczeni przelej do rondelka.
Miodowo-musztardowa skorupka
- Jajka wbij do miski i roztrzep z miodem i musztardą. Wsyp bułkę tartą i zagnieć ciasto. Powinno mieć konsystencję miękkiego masła. W razie potrzeby dosyp więcej bułki tartej.
- Ciastem pokryj upieczoną szynkę (można je najpierw rozwałkować na folii spożywczej – będzie łatwiej).
- Nożem delikatnie zrób kratkę na skorupce i w miejsca przecięć wciśnij goździki.
- Temperaturę piekarnika zwiększ do 180ºC i wstaw ponownie szynkę. Piecz przez kwadrans, aż skorupka ładnie się przyrumieni.
- Po upieczeniu szynkę delikatnie przestudź i krój na porcje.
Sos pieczeniowy
- Sos po pieczeniu szynki zagotuj w rondelku. Dodaj miód i dopraw pieprzem do smaku.
- Mąkę rozrób w odrobinie zimnej wody i wlej do rondelka. Mieszaj energicznie przez 2-3 minuty, aż sos zgęstnieje. Sos pieczeniowy podawaj obok w sosjerce.
Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis? Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_square