Idealny torcik dyniowy z kremem waniliowym
Mój synek właśnie jesienią obchodzi urodziny, więc zawsze w tym czasie mam pretekst, żeby upiec coś wyjątkowego, pasującego przy tym do pory roku. W 2012 był to tort marchewkowy, który (co widzę po statystykach) nadal bardzo lubicie (TUTAJ link), w tym roku zaś obłędnie pyszny Tort Dyniowy z Kremem Waniliowym. Tak, był tak dobry, że zasługuje na wielkie litery w nazwie!;)
Najważniejszym składnikiem każdego ciasta dyniowego jest … oczywiście dynia, a w zasadzie puree z dyni, czyli dynia upieczona i zmiksowana na gładki krem- zamieściłam nawet na blogu osobny wpis, w którym krok po kroku pokazuję jak takie puree wykonać- TUTAJ link. Ja najbardziej lubię wykorzystać dynie odmiany Hokkaido. Jest słodka i pyszna, ale jej największą zaletą jest to, że nie trzeba jej obierać- po upieczeniu skórka jest zupełnie miękka i w 100% jadalna- zawsze to trochę roboty mniej ;)
Blaty ciasta do dzisiejszego tortu dyniowego upiekłam w dwóch takich samych foremkach o średnicy ok.20 cm każda. Możesz wykorzystać także jedną większą blaszkę, tylko pamiętaj, aby odpowiednio wydłużyć czas pieczenia.
Oprócz kremu, między warstwy ciasta, włożyłam także czerwone porzeczki podgrzane uprzednio z odrobiną cukru i lekko zagęszczone mąką ziemniaczaną. Możecie zamiast nich użyć dowolnego kwaskowatego (!) dżemu np. pigwowego, z aronii czy czarnej porzeczki. Ma to być (opcjonalny) kontrapunkt dla słodyczy całego tortu.
Ponieważ ciasto ma w sobie olej i puree dyniowe, naprawdę długo zachowuje świeżość i jest wilgotne przez kilka dni (oczywiście zakładając, że tak długo wytrzyma niezjedzone ;)
I już ostatnia uwaga, na koniec, aby krem był naprawdę pyszny, użyjcie do niego ziarenek z laski prawdziwej wanilii, naturalnego ekstraktu waniliowego lub naprawdę dobrego cukru z naturalną wanilią. To robi różnicę!
Składniki:- Ciasto:
- mąka pszenna - 2 szklanki
- proszek do pieczenia - 2 łyżeczki
- soda - 1 łyżeczka
- sól - 1/4 łyżeczki
- cynamon - 1/2 łyżeczki, mielony
- goździki, kardamon, kolendra - mielone, po 1/4 łyżeczki każdej z przypraw
- jajko - 4 szt
- olej - 1 szklanka
- cukier brązowy - 1 i 1/4 szklanki
- puree z dyni - 2 szklanki
- Krem waniliowy:
- masło - 100 g, miękkie
- mascarpone - 1 opakowanie (250 g)
- serek kremowy - 1 opakowanie (125g), naturalny, typu Philadelphia
- cukier - do smaku, ok. 4 łyżki
- naturalna esencja waniliowa - 1 łyżeczka
- kwaskowaty dżem np. z pigwy, czarnej porzeczki, rokitnika - 3-4 łyżki, opcjonalnie
Puree dyniowe przygotuj wg. TEGO przepisu.
W misce połącz “mokre” składniki ciasta: olej, jaja, puree z dyni i cukier. Dodaj składniki “suche”: mąkę, proszek do pieczenia, sodę, sól i przyprawy korzenne. Wymieszaj wszystkie składniki, aby nie było grudek.
Gotowe ciasto przelej do dwóch foremek o średnicy ok. 20 cm każda lub jednej większej, wyłożonych papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 oC i piecz ok. 40 minut, do “suchego patyczka”. Ostudź.
Przygotuj krem:
W misce miksera rozetrzyj miękkie masło z cukrem i wanilią, aż stanie się puszyste. Ciągle miksując dodawaj kolejno, łyżka po łyżce, oba serki: mascarpone i serek kremowy. Ubijaj, aż uzyskasz jednolity krem. Posmakuj, w razie konieczności dopraw do smaku cukrem.
Mniej więcej połową kremu przełóż ciasto , możesz dodać też między blaty kwaskowaty dżem np. z pigwy lub rokitnika. Nałóż drugi blat i na jego wierzchu rozsmaruj resztę kremu. Aby krem równo się rozsmarował maczaj płaski nóż w gorącej wodzie.
Ciasto podawaj w temp. pokojowej, przechowuj pod przykryciem.
***
A pod TYM linkiem znajdziesz dodatkowych 15 pomysłów na dania z dynią w roli głównej!