Galette des rois - francuska tarta migdałowa na Święto Trzech Króli
Francuzi mają jeden sympatyczny zwyczaj, za którym wprost przepadam i który z radością celebruję z moimi znajomymi. W Święto Trzech Króli cały kraj wypieka słynne galette des rois, czyli tartę z ciasta francuskiego z masą migdałową zwaną frangipane. Na południu kraju popularna jest również drożdżowa wersja z suszonymi owocami zwana gâteau des rois. Po wspólnym odświętnym w ten dzień posiłku zwykło się dzielić ciastem z domownikami i znajomymi. Nie byłoby w tym zwyczaju może nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że w cieście ukrywa się fève, czyli ziarnko bobu. Osoba, która je znajdowała w swoim kawałku, otrzymywała koronę i stawała się królem lub królową na jeden dzień. Dzisiaj zamiast bobu ukrywa się najczęściej specjalnie przygotowane na tę okazję przez cukiernie figurki lub cały migdał, który jest bezpieczniejszy dla naszego uzębienia. ;) Podobny zwyczaj istnieje również w Hiszpanii, gdzie ciasto nazywa się Roscón de Reyes i Portugalii, gdzie wypieka się Bolo Rei, na które przepisem podzieliłem się z Wami przed Świętami. Moja wersja galette des rois bazuje na uproszczonej recepturze Davida Lebovitza, z której pominąłem dodatek rumu oraz skórki pomarańczowej. Tak jest bardziej klasycznie. Chociaż warto nadmienić, że najsłynniejsze paryskie cukiernie prześcigają się w pomysłach na nowe odsłony galette des rois, dodając do nich m.in. pistacje, orzechy laskowe, czy aromatyzując je np. wodą różaną albo z kwiatów pomarańczy.
*
SKŁADNIKI
na tartę o średnicy 20-25 cm
Frangipane i casto:
- ok. 400-450 g ciasta francuskiego na maśle (2 płaty o wymiarach foremki)
- 100 g mielonych migdałów (najlepiej bez skórki)
- 100 g masła w temperaturze pokojowej
- 100 g cukru
- 2 jajka w temperaturze pokojowej
- kilka kropli aromatu migdałowego
- 1 cały migdał lub ziarnko fasoli
Do posmarowania ciasta:
- 1 żółtko
- 1 łyżeczka mleka
* PRZYGOTOWANIE
Ciastem francuskim wyłóż spód formy na tartę i odkrój boki. Możesz również wyciąć okrąg na papierze do pieczenia.
Przygotuj frangipane, miksując masło z cukrem, aromatem migdałowym i mielonymi migdałami. Następnie wbijaj kolejno jajka, nie przerywając ubijania. W gotowej masie ukryj migdał lub ziarenko fasoli i posmaruj nią spód ciasta. Jeśli nie korzystasz z foremki, pamiętaj o pozostawieniu marginesu na ok. 2 cm.
Wierzch pokryj drugim płatem ciasta i dokładnie dociśnij go do brzegów, aby je skleić. W przypadku tarty pieczonej bez foremki brzegi warto posmarować zimną wodą — ciasto lepiej się wtedy klei. Wierzch galette des rois posmaruj żółtkiem roztrzepanym z odrobiną mleka. Jeśli chcesz, ciasto możesz delikatnie ponacinać, aby nadać mu dekoracyjny kształt. Pamiętaj jednak, aby nie przekroić ciasta, bo frangipane wydostanie się na wierzch.
Galette des rois piecz w piekarniku nagrzanym do 180ºC przez 30-40 minut, aż wierzch tarty stanie się złotobrązowy. Podczas pieczenia, gdyby ciasto za bardzo urosło, można je delikatnie nakłuć wykałaczką. Galette des rois podawaj po wystudzeniu do temperatury pokojowej.
*