Fioletowy coleslaw – z czerwonej kapusty i kwaskowatych jabłek
Coleslaw to sałatka/surówka, której fenomen trudno zrozumieć, dopóki się jej nie spróbuje. No bo jednak trudno nazwać ją wyrafinowaną, gdy wiemy, że to biała kapusta, trochę marchewki i majonez. Czym się ci Anglosasi tak zachwycają? Dlaczego dadają to do co drugiego dania? Też tak myślałam do momentu, kiedy zostałam poczęstowana hamburgerem z coleslawem. Jest naprawdę cool!
Moją ulubioną wariacją jest wersja z czerwonej kapusty. Majonez zabarwia się od niej na fioletowo, co zawsze wprawia mnie w dobry nastrój. Z jabłkami Granny Smith jest kwaśniejsza niż tradycyjna sałatka, więc przypadnie do gustu także tym, którzy lubią ostrzejsze smaki. Obu wersji używam praktycznie do wszystkiego – jako część innej sałatki, jako nadzienie do wrapów, jako sałatkę do hamburgerów, jako jarzynę do obiadu, jako warzywo na kanapkę i jako samodzielny, niewielki posiłek. Przyznaję – stałam się fanką coleslawa, o co się nigdy nie podejrzewałam. Spróbujcie sami, przekonacie się jakie to dobre!
Przeciętny irlandzki majonez jest zawiera więcej octu niż polski produkt. Ponieważ kupuję od lat majonez polskiej marki, do coleslawa muszę go wymieszać z octem, by uzyskać odpowiednio kwaśny sos. Ważne jest też, by drobno posiekać kapustę – zawsze ułatwiam sobie pracę malakserem, wykorzystując tarczę z oczkami. Jeśli chodzi o jabłka, to najlepsze są kwaskowate. Popularna na Wyspach odmiana Babunia Smith sprawdza się doskonale. Jest to jednak odmiana wrażliwa na mróz, stąd w Polsce jej owoce pojawiają się w sklepach, ale importowane. Na szczęście w kraju znajdziecie wiele innych odmian słodko-kwaśnych jabłek, które świetnie nadają się na sałatki!
FIOLETOWY COLESLAW
- 600 g czerwonej kapusty
- 2 jabłka Granny Smith
- ½ cebuli
- 50 ml czerwonego octu winnego
- 150 ml majonezu
- sok z 1 cytryny
- sól
- świeżo zmielony pieprz
- odrobina cukru
Zaczynamy od przygotowania sosu – ocet mieszamy z sokiem z cytryny i majonezem, a nastepnie doprawiamy do smaku solą, pieprzem i cukrem.
Kapustę kroimy na kawałki, które następnie bardzo drobno szatkujemy (ja rozdrobniłam kapustę w malakserze za pomocą nakładki z oczkami). Cebulę obieramy i drobno kroimy. Z umytych jabłek usuwamy gniazda nasienne. Jabłka kroimy w niewielką kostkę. Warzywa mieszamy w misce wraz z sosem.
Sałatkę można podać od razu lub odstawić do lodówki do czasu, aż będzie nam potrzebna. Przed podaniem możemy przybrać ją świeżym tymiankiem lub posiekaną natką pietruszki.