Fideuà z krewetkami i kalmarami

Fideuà z krewetkami i kalmarami

 

Fideuà to obok paelli najpopularniejsze danie z Walencji. Obie potrawy bardzo wiele łączy: sposób przygotowania, naczynie (patelnia zwana paellera), a nawet dodatki. Jednakże fideuà jest przygotowywana z makaronu, w przeciwieństwie do paelli, do której używamy ryżu. Używa się tutaj specjalnej odmiany zwanej fideos, który jest pocięty na 2 cm kawałki. Zasadniczo rozróżnia się fideos finos oraz gruesos – gruby lub cienki makaron. Ten pierwszy przypomina grubością rosołowy, drugi zaś spaghetti.

Fideuà narodziła się w mieście Gandía, leżącym nieopodal Walencji. Ponoć jeden z marynarzy pragnął przygotować arroz a banda (rodzaj paelli z owocami morza) na łodzi rybackiej. Niestety zabrakło mu ryżu, więc wykorzystał krótko pocięty makaron. Danie to stało się bardzo popularne w latach 50. w mieście Gandía, a z czasem w całej Wspólnocie Walenckiej.

Podobnie jak w przypadku paelli bazą dania jest sofrito. Tutaj przygotowuje je się z czosnku, cebuli lub dymek, papryki w proszku (najczęściej Pimentón de la Vera) oraz pomidorów. Wszystkie składniki smaży się na mocno rozgrzanej oliwie z oliwek, aż powstanie pasta. Następnie na patelni lądują owoce morza. Najczęściej używa się krewetek lub langustynek oraz kalmarów, jednakże częstymi dodatkami są również małże, czy atrament z kałamarnicy. Na sam koniec wrzuca się makaron i gotuje na dość mocnym ogniu, aby powstał socarrat – przypieczona warstwa na dnie naczynia. Dobra fideuà powinna być przygotowana na bazie bulionu rybnego, który nadaje daniu cudowny smak morza. Należy również nie zapominać o szafranie, będącym istotną przyprawą w walenckiej kuchni.

Przygotowanie fideuà w domu jest bardzo proste. Wystarczy trzymać się kilku wskazówek. Po pierwsze proporcja między makaronem a wodą lub bulionem powinna wynosić 1:2,5. Wtedy mamy pewność, że będzie on perfekcyjnie ugotowany. Po drugie, dania po wlaniu płynu nie można już mieszać. Tylko wtedy otrzymamy apetycznie spieczony makaron na dnie patelni. Po trzecie należy użyć surowych owoców morza. W naszych warunkach, gdy często trudno o świeże krewetki i kalmary, można użyć mrożonych, ale powinny być one surowe – inaczej stracimy cały smak. Owoce morza wystarczy odmrozić, oczyścić i osuszyć, co dokładnie opisałem w przepisie poniżej.

Gotowy bulion rybny jest trudno dostępny w naszym kraju, ale z łatwością można go przygotować samodzielnie. Ja do tego celu wykorzystałem pancerze po obraniu krewetek, które wystarczy chwilę podsmażyć, a następnie ugotować w wodzie wraz z jarzynami. Można również do tego celu wykorzystać głowy ryb słonowodnych, ale skoro nie używamy ich w tym daniu, to warto użyć składników, które mamy pod ręką. Bez bulionu rybnego fideuà wyjdzie równie dobra. Jedynie jej charakterystyczny morski aromat będzie łagodniejszy.

Kilka krewetek koniecznie zostawiamy nieobranych. Będą one piękną dekoracją naszego dania. Wystarczy je podsmażyć na samym początku przed przygotowaniem sofrito, a później ułożyć na wierzchu w połowie czasu gotowania makaronu.

Jeśli chodzi o sam makaron fideos. Ja wykorzystałem paczkę, którą przywiozłem ze sobą z Walencji, jednakże z powodzeniem można wykorzystać krótko pocięty makaron rosołowy (ale ten bez jajek) lub połamać na krótkie paski makaron spaghetti. Jedynie spójrzcie na zalecany czas gotowania – wystarczy go wydłużyć o ok. 2 minuty i odpowiednio dostosować czas wg kroków z przepisu. To tyle z mojej strony tytułem wstępu i zapraszam Was na pyszną fideuà z krewetkami i kalmarami!

Zdjęcie - Fideuà z krewetkami i kalmarami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Fideuà z krewetkami i kalmarami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Fideuà z krewetkami i kalmarami
Ilość porcji: 4
Czas przygotowania: 30 minut Czas gotowania: 1 godzina 1 godzina

Składniki na Fideuà z krewetkami i kalmarami:

Fideuà:

  • 500 g surowych kalmarów (mogą być mrożone)
  • 500 g surowych krewetek w pancerzach (mogą być mrożone)
  • 300 g makaronu fideos (lub spaghetti pociętego na 2-3 cm kawałki)
  • 2 dojrzałe pomidory
  • 4 ząbki czosnku
  • 4 cebulki dymki odcięte ze szczypiorku lub 1 mała cebula
  • 0,1 g szafranu
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku (polecam Pimentón de la Vera)
  • 100 ml oliwy z oliwek
  • ok. 750 ml bulionu rybnego lub wody

 

Bulion rybny:

  • pancerze obrane z krewetek z proporcji powyżej
  • 1 marchew
  • 1 mały por
  • 1 cebula
  • 1 listek laurowy
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 1 l wody

 

Jak przygotować Fideuà z krewetkami i kalmarami?

Bulion rybny

(Przygotuj najpierw, jeśli planujesz użyć go do dania).

  1. Części krewetek odetnij głowy, obierz pancerze i oczyść, nacinając u nasady i wyjmując jelito. Opłucz je pod wodą i osusz. Kilka krewetek pozostaw w całości. Krewetki osusz i odstaw.
  2. W garnku podgrzej oliwę z oliwek i wrzuć pancerze oraz głowy krewetek. Podsmaż je, aż nabiorą różowego koloru.
  3. Do garnka wlej następnie wodę, wsyp sól, wrzuć obrane warzywa oraz listek laurowy.
  4. Bulion wstaw na średni ogień i gotuj przez około godzinę. Po tym czasie odcedź.

 

Fideuà

  1. Jeśli nie przygotowujesz bulionu, to oczyść krewetki, obierz je z pancerzy i usuń jelito. Przepłucz pod bieżącą wodą i dokładnie osusz. Kilka krewetek zostaw w całości.
  2. Oczyść kalmary. Najpierw wyjmij głowę wraz z wnętrznościami, Odetnij macki nieco poniżej linii oczu. Odetnij płetwy i obierz je ze skóry. Z tuby kalmara wyciągnij szkielet i oczyść ją z ewentualnych pozostałości pod bieżącą wodą.  Dokładnie je osusz. Tak przygotowane kalmary pokrój w kółka o grubości ok. 1 cm. Macki zostaw w całości.
  3. Szafran utrzyj w moździerzu na proszek. Wrzuć kostkę lodu i poczekaj, aż się całkowicie roztopi.
  4. Czosnek drobno posiekaj. Dymki pokrój na plasterki.
  5. Rozgrzej mocno patelnię o średnicy minimum 30 cm, a najlepiej 40 cm (polecam użyć taką do paelli, ale zwykła również da radę – warto jednak wybrać stalową).
  6. Krewetki w całości podsmaż na oliwie po ok. 1,5-2 minuty z każdej strony, aż staną się różowe. Odstaw je na później.
  7. Na tę samą patelnię wrzuć czosnek oraz dymki i chwilę je podsmaż. Następnie dodaj paprykę w proszku i smaż ją 30 sekund, cały czas mieszając.
  8. Pomidory przekrój na pół i zetrzyj je na grubych oczkach (miąższem do tarki, nie ścierając skórki). Wrzuć je na patelnię. Smaż następnie przez kilka minut, aż woda odparuje i powstanie pasta, oddzielająca się od tłuszczu. 
  9. Na patelnię wrzuć kalmary i podsmaż je przez 2 minuty. Kolejno wrzuć krewetki i smaż przez kolejne 2 minuty, aż będą różowe.
  10. Kolejno wsyp makaron i smaż go na mocnym ogniu przez dwie minuty, aż złapie kolor.
  11. Na patelnię wlej gorący bulion (lub wodę z 1,5 łyżeczki soli) oraz wodę szafranową. Dokładnie całość wymieszaj i gotuj przez ok. 8 minut na mocnym ogniu. Kolejno zmniejsz ogień na średni. Woda po tym czasie powinna nadal sięgać nieco ponad makaron, w razie potrzeby dolej bulionu.
  12. Na wierzchu ułóż krewetki w całości i gotuj jeszcze przez 6-8 minut, aż makaron będzie al dente
  13. Danie odstaw na 5 minut, aby makaron nasiąknął pozostałym płynem i podawaj.

Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis?Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_squareZdjęcie - Fideuà z krewetkami i kalmarami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Fideuà z krewetkami i kalmarami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów