Dyniowe ślimaczki z cynamonem i polewą z serka Philadelphia
Jesienią w fudskłerowej kuchni dyni nigdy dosyć! Dlatego nie mogłem oprzeć się pokusie, aby przygotować dla Was jeszcze jeden słodki przepis. Kilka dni temu zamarzyły mi się cynamonki i długo się zastanawiałem co by z tym fantem zrobić, bo na blogu znajduje się już podobny przepis (i to nawet nie jeden). Zacząłem wtedy myśleć, jakie warzywo najlepiej komponuje się z cynamonem. Odpowiedź była chyba oczywista. ? W ten sposób narodziły się właśnie dyniowe ślimaczki z cynamonem. Trochę zmieniłem mój ulubiony przepis na drożdżówki, dodając do ciasta purée z dyni. Dzięki czemu ciasto jest bardziej aromatyczne i nabiera cudnego pomarańczowego koloru. Dodatkowo staje się bardziej delikatne już po upieczeniu. Dyniowe ślimaczki są jednak podwójnie dyniowe, bo nadzienie przygotowałem również z dodatkiem purée, połączonego z masłem, cukrem trzcinowym i cynamonem. Drożdżowe ciasto rozwałkowałem na wielki pomarańczowy prostokąt i wysmarowałem grubą warstwą cynamonowej masy. Następnie zwinąłem je jak na roladę i pokroiłem w grube plastry. Czekając, aż dyniowe ślimaczki zarumienią się w piekarniku, przygotowałem mój ulubiony krem do jesiennych wypieków ukręcony z serka Philadelphia oraz masła. Posmarowałem nim jeszcze ciepłą bułeczkę, nie mogąc się doczekać, aż wystygnie. Taki ciepły kawałek drożdżowego ciasta to najlepsza nagroda dla piekarza. ? Oczywiście Wam polecam poczekać, aż dyniowe ślimaczki wystygną i dopiero wtedy posmarować je tym boskim kremem i oprószyć cynamonem. Najlepiej jest to jednak zrobić przed samym podaniem. Do takich drożdżówek pozostaje jeszcze tylko przygotować sobie Pumpkin Spice Latte z syropem z tego przepisu, a następnie usiąść w wygodnym fotelu pod kocykiem i celebrować jesień. Takie dyniowe ślimaczki z cynamonem z pewnością umilą Wam te deszczowe dni. ?
Dyniowe ślimaczki z cynamonem Łukasz Jesienią w fudskłerowej kuchni dyni nigdy dosyć! Dlatego nie mogłem oprzeć się pokusie, aby przygotować dla Was jeszcze jeden słodki przepis. Kilka…
Przepisy przepisy, food2 kuchnia autorska
Ilość porcji: 30 sztuk
Czas przygotowania: 45 minutCzas gotowania: 50 minut 50 minut Wartości odżywcze 200 kalorie 20 tłuszcz Ocena 5.0/5 ( 1 zagłosowano )
SKŁADNIKI
Ciasto drożdżowe:
- 600 g mąki pszennej
- 30 g świeżych drożdży
- 50 g cukru
- 300 g purée z dyni* (polecam odmianę hokkaido lub dynię piżmową)
- 100 g masła
- 150 ml mleka
- 1 jajko
- ¼ łyżeczki soli
Nadzienie:
- 100 g masła
- 100 g purée z dyni* (polecam odmianę hokkaido lub dynię piżmową)
- 150 g cukru trzcinowego
- 3 łyżeczki cynamonu
Polewa:
- 100 g masła
- 120 g cukru pudru
- 200 g śmietankowego serka kanapkowego typu Philadelphia
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
PRZYGOTOWANIE
Ciasto drożdżowe
- Przygotuj zaczyn z letniego mleka, drożdży oraz 1 łyżeczki cukru. Odstaw na 10 minut aż drożdże się wzburzą. Mąkę przesiej i połącz z solą oraz resztą cukru.
- Do mąki wlej zaczyn, roztopione i wystudzone masło, dodaj purée z dyni i wbij jajko. Wyrób ciasto ręcznie lub za pomocą robota z hakami do ciasta drożdżowego. Gdy będzie miękkie i elastyczne przykryj je ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na 1,5 h w ciepłe miejsce.
Nadzienie
- Masło w temperaturze pokojowej utrzyj z cukrem za pomocą miksera, dodając pod koniec purée z dyni oraz cynamon.
Formowanie i pieczenie
- Wyrośnięte ciasto wyjmij z miski i zagnieć na podsypanym mąką blacie. Następnie rozwałkuj na prostokąt o dłuższym boku o długości ok. 45-50 cm i o grubości ok. 3 mm. Wierzch ciasta posmaruj warstwą nadzienia. Następnie zwiń jak roladę i pokrój ją na plastry o grubości około 1,5 cm. Mogą być również grubsze.
- Ślimaczki układaj w sporych odstępach na blasze pokrytej papierem do pieczenia (powinny wyjść 3 blachy). Odstaw na 30 minut w ciepłe miejsce do ponownego wyrośnięcia. Następnie piecz w 180°C przez około 25 minut (do zarumienienia).
Polewa
(Wszystkie składniki muszą być w temperaturze pokojowej).
- W misie miksera utrzyj masło do białości. Następnie zacznij powoli wsypywać cukier puder, cały czas ucierając. Kolejno po łyżce dodawaj serek Philadelphia, nie przerywając miksowania.
- Krem wyłóż na wystudzone dyniowe ślimaczki i równomiernie rozsmaruj. Wierzch możesz posypać dodatkowo cynamonem.
UWAGI
*Aby otrzymać purée, upiecz pozbawioną pestek dynię w piekarniku nagrzanym do 200°C do miękkości (około godzinę). Dynię można zawinąć w folię aluminiową. Wtedy proces jest szybszy, a dynia nie wysycha. Następnie po wystudzeniu, obierz ją ze skórki i zmiksuj na purée.