Drożdżowe bajgle – najlepszy przepis

Drożdżowe bajgle, najlepsze jakie zrobiłam ! Przepis na stałe ze mną zostanie i coś czuję, że te bułki będą się często u mnie pojawiać !
Uwielbiam domowe pieczywo nie tylko jeść ale i robić !
Pieczenie to zdecydowanie czynność która nie relaksuje (każdy ma swój sposób na odpoczynek, ja preferuję ten aktywny 😂 ).

Bajgle przygotowywane są specjalną metodą i ich tajemnica tkwi w ich obgotowywaniu w roztworze wody, soli i cukru (są różne przepisy na roztwór). Dzięki czemu mają ciekawy smak i co najważniejsze bardzo chrupiącą skórkę !

Zdjęcie - Drożdżowe bajgle – najlepszy przepis - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Drożdżowe bajgle

Składniki:
500 g mąki pszennej
30 ml oleju (najlepiej bezwonny np. rzepakowy)
1 łyżka cukru
1,5 łyżeczki soli
150 ml wody
100 ml mleka (roślinnego lub krowiego)

Roztwór:
500 ml wody
łyżeczka soli
łyżeczka cukru
1 łyżeczka sody

Drożdże kruszymy do miseczki, dodajemy cukier i wlewamy lekko ciepłą wodę. Odstawiamy na 10-12 min aby drożdże zaczęły pracować. Do drugiej miski przesiewamy mąkę, wlewamy zaczyn drożdżowy, następnie wlewamy mleko i olej, na koniec dodajemy sól i zagniatamy ciasto. Formujemy z niego kulę, wkładamy do miski, przykrywamy i zostawiamy w ciepłym miejscu do podwojenia objętości.

Po tym czasie ciasto krótko wyrabiamy i dzielimy na równe części (można do tego użyć wagi kuchennej), z każdego kawałka formujemy kulę, następnie za pomocą kieliszka wycinamy otwór i rozciągamy go pacami (otwór powinien być dużo tak aby nie zarósł podczas pieczenia). Bułeczki układamy na desce i zostawiamy do podrośnięcia. W tym czasie nastawiamy piekarnik na 180 st.C oraz nastawiamy wodę z dodatkiem cukru, soli i sody. Na wrzątek wrzucamy bajgle i gotujemy kilka sekund, wyławiamy łyżką cedzakową i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Bułki wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 15-20 min do złotego koloru. Gotowe bułki studzimy.

Zdjęcie - Drożdżowe bajgle – najlepszy przepis - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Drożdżowe bajgle – najlepszy przepis - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Drożdżowe bajgle – najlepszy przepis - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów

Podobne przepisy