Dorsz pieczony pod ziołową kruszonką
Na danie podane z bułka tartą posmażoną na maśle mówi się „po polsku”. To nasz mały wkład w światową kulturę jedzenia. Przy okazji nie znam nikogo, kto tego chrupiącego dodatku do kalafiora czy fasolki szparagowej by nie lubił.
Dziś mały „twist”, też jest bułka i też jest chrupiąco, ale chrupie posypka na delikatnym dorszu.
Nie będzie duży zaskoczeniem, jeśli powiem, że ryba w tej chrupiącej formie jest szczególnie lubiana przez dzieci, staje się mniej nudna, a jej pieczenie powoduje, że jest nie tylko delikatna , ale i (co dla mnie bardzo ważne!) unikamy w domu intensywnego zapachu smażonych filetów. Same plusy- więc do dzieła!
Kruszonkę przygotować możecie według własnego gustu- z dodatkiem czosnku, rozmaryny, tymianku, smakowych oliw…
Jako dodatek do dania proponuję delikatne puree z ziemniaków i kalafiora.
Składniki- polędwiczki dorsza - 4 szt
- bułka pszenna - 1 szt, czerstwa
- natka pietruszki - 2 łyżki, posiekane
- czosnek - 1/2 ząbka
- oliwa - 4 łyżki
- sól, pieprz - do smaku
- dodatek
- ziemniaki - 4 szt
- kalafior - 1 szt
- masło - 2 łyżki
- mleko - ok. 1/3 szklanki
W malakserze zmiksuj kromki bułki z oliwą, natką pietruszki, czosnkiem, solą i pieprzem. Posypka ma mieć konsystencję klasycznej kruszonki, małych okruchów.
Rybę dopraw do smaku i ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu każdej porcji rozłóż równą warstwą kruszonkę.
Rybę wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 0C na ok. 15 minut (zależy od wielkości ryby, kruszonka w czasie pieczenie musi się jednak ładnie zarumienić).
W tym czasie ugotuj w osolonej wodzie ziemniaki. Mniej więcej w połowie czasu gotowania dodaj różyczki kalafiora. Gotuj warzywa, aż będą miękkie. Odlej wodę, utłucz z dodatkiem masła i mleka na gładkie puree.
Upieczoną rybę podawaj na ciepłym puree.