Domowe bajgle z koperkowym twarożkiem i wędzonym łososiem

Domowe bajgle z koperkowym twarożkiem i wędzonym łososiem

10

Czy Wy też kochacie bajgle? Pamiętam, jak nieco ponad 10 lat temu stały się szalenie popularne w licznych śniadaniowniach i piekarniach. Sam nawet miałem epizod w swojej kulinarnej karierze, gdzie stworzyłem menu dla jednej takiej miejscówki serwującej te nowojorskie obwarzanki. Jednakże nigdy nie podjąłem wyzwania, aby upiec je w domu, aż do teraz! 🙂 W zasadzie nie wiem, czego się obawiałem, gdyż domowe bajgle są niezwykle łatwe w przygotowaniu, a smak tego pieczywa o poranku zdecydowanie wynagradza wszelkie trudy.

Sama historia bajgli jest niezwykle ciekawa. Pieczywo to narodziło się na polskich ziemiach jeszcze w XVII wieku. Stworzyli je Żydzi zamieszkujący tereny Galicji. W tamtym okresie zwane były bajgl (jid. ‏בייגל‎). Gdy żydowscy emigranci wyjechali z Polski na początku XX wieku, przenieśli tradycję wypiekania bajgli na Manhattan, gdzie zdobyły one ogromną popularność. Pieczywo to stało się najpopularniejszym nowojorskim chlebem i tak jest po dziś dzień.

Co wyjątkowego jest w bajglach? Poza dość oczywistą rzeczą, czyli kształtem, przypominającym obwarzanek, to fakt, że to pieczywo wymaga wcześniejszego obgotowania w wodzie z dodatkiem sody przed pieczeniem. Dzięki temu zyskują one piękny kolor i wyjątkową gładką skórkę. Ilość sody oraz czas gotowania wpływa na jej kolor – im mocniejszy roztwór i dłuższy czas spędzony w kąpieli, tym intensywniejszy kolor.

Jednym z najpopularniejszych sposobów podania jest lox bagel z peklowanym łososiem i ziołowym serkiem (głównie z dodatkiem koperku). Łososia przygotowuje się niczym gravlaxa i kroi na cienkie plasterki. W wersji uproszczonej wystarczy wykorzystać zwykłego wędzonego łososia. W mojej wersji postanowiłem dorzucić jeszcze kilka chrupiących składników: młode liście szpinaku, rzodkiewkę i ogórka. Ale oczywiście domowe bajgle możecie podać na setki dowolnych sposobów, wybierając ulubione dodatki. 😉 Również możecie zmieniać same posypki, ja najbardziej lubię te z sezamem, ale mak, czy siemię lniane również będą strzałem w dziesiątkę.

Zdjęcie - Domowe bajgle z koperkowym twarożkiem i wędzonym łososiem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Domowe bajgle z koperkowym twarożkiem i wędzonym łososiem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Domowe bajgle z koperkowym twarożkiem i wędzonym łososiem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Domowe bajgle z koperkowym twarożkiem i wędzonym łososiem

Domowe bajgle

Składniki na domowe bajgle:

(na 8 sztuk)

Ciasto na bajgle:

  • 450 g mąki pszennej chlebowej (typ 650)
  • 250 ml wody
  • 15 g świeżych drożdży lub 7 g suszonych
  • 30 g miodu lub słodu jęczmiennego
  • 10 g soli

  Roztwór do gotowania:

  • 1 l wody
  • 30 g sody oczyszczonej
  • 30 g cukru
  • 15 g soli

Dodatkowo:

  • ok. 100 g sezamu do oprószenia

Jak przygotować domowe bajgle?

Ciasto na bajgle

  1. Drożdże rozprowadź w letniej wodzie wraz z solą i miodem lub słodem.
  2. Mąkę przesyp do miski, wlej wodę i połącz. Ciasto zagniataj przez około 5 minut, aż będzie gładkie i elastyczne. Można to zrobić przy pomocy miksera z hakiem do ciasta drożdżowego.
  3. Ciasto przełóż do miski i przykryj ściereczką. Odstaw na 1,5 godziny do wyrośnięcia. Można je również wstawić na noc do lodówki (wtedy miskę przykryj folią spożywczą).
  4. Po wyrośnięciu ciasto krótko zagnieć i podziel na 8 równych porcji (po ok. 90 g). Z każdej z nich uformuj najpierw kulę, a następnie zrób palcami otwór o średnicy ok. 2 cm. Odstaw na ok. godzinę do podwojenia objętości.

 

Roztwór do gotowania

  1. W garnku zagotuj wodę i zmniejsz ogień do minimum. W wodzie rozprowadź cukier, sodę oraz sól.
  2. Do gotującej się wody wrzucaj po 3-4 bajgle i gotuj je przez ok. dwie minuty, obracając je w połowie czasu na drugą stronę.
  3. Ugotowane bajgle wyławiaj wyżką cedzakową na kratkę, aby obciekły z nadmiaru płynu. Następnie posyp je sezamem i  przekładaj na blaszkę pokrytą papierem do pieczenia, zachowując kilkucentymetrowe odstępy.
  4. Blaszkę wstaw do piekarnika nagrzanego do 200°C. Bajgle piecz przez ok. 20 minut do złotobrązowego koloru.
  5. Po upieczeniu odstaw do całkowitego wystudzenia (minimum pół godziny).

 

Bajgle z koperkowym twarożkiem i wędzonym łososiem

Składniki na bajgle z koperkowym twarożkiem i wędzonym łososiem:

(na 4 sztuki)

  • 200 g serka śmietankowego
  • 2 łyżki posiekanego koperku
  • 100 g łososia wędzonego
  • garść listków szpinaku
  • kilka plasterków ogórka
  • kilka plasterków rzodkiewki

Jak przygotować bajgle z koperkowym twarożkiem i wędzonym łososiem?

  1. Serek wymieszaj z posiekanym koperkiem. Możesz go również doprawić pieprzem i solą.
  2. Bajgle przekrój na połówki (możesz je również krótko przypiec w opiekaczu) i posmaruj dolną część twarożkiem. Ułóż liście szpinaku, plastry wędzonego łososia, ogórka i rzodkiewki. Przykryj drugą połówką bajgla.

Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis? Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_square Zdjęcie - Domowe bajgle z koperkowym twarożkiem i wędzonym łososiem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów