Domek z piernika

Domek z piernika

 

Domek z piernika to idealny wypiek na Święta Bożego Narodzenia. Wprawdzie niekoniecznie, tylko żeby go zjeść, ale przede wszystkim dlatego, że wprowadza od razu magiczną atmosferę w domu. 🙂 Taka piernikowa chatka nie tylko pięknie wygląda, ale też wspaniale pachnie za sprawą korzennych przypraw całymi tygodniami. Dodatkowo cały proces: pieczenie, wycinanie poszczególnych elementów, dekorowanie lukrem i składanie w całość to świetna frajda i to nie tylko dla najmłodszych. Sam ostatni swój domek z piernika zrobiłem 10 lat temu i nawet nie wiecie, ile radości sprawiło mi ponowne jego budowanie. 😉

W przepisie poniżej podałem proporcje na ciasto, które spokojnie wystarcza na zbudowanie całkiem sporej piernikowej chatki o wymiarach 22x18x20 cm. Korzystam tutaj z mojej ulubionej receptury na lukrowane pierniczki, zwiększając nieco ilość cukru oraz miodu, aby gotowy wypiek był twardszy, co daje mu bardziej stabilną konstrukcję. Piernik z tej receptury nie mięknie tak szybko, dzięki czemu można przechowywać go całymi tygodniami, a nawet miesiącami (o ile w pomieszczeniu nie ma zbyt dużej wilgoci). Oczywiście można go też spałaszować po Świętach, ale trochę jednak żal. 😉

Własnoręczne przygotowanie chatki z piernika jest prostym chociaż trochę pracochłonnym zadaniem i trzeba mieć nieco cierpliwości, bo pośpiech zdecydowanie nie jest wskazany. Po poszczególnych etapach należy odczekać, aby lukier zdążył zastygnąć. Zdecydowanie najwięcej czasu zajmuje dekoracja. Mój domek z piernika jest dość ascetyczny i ozdobiłem go wyłącznie białym lukrem królewskim. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć barwników, czy różnych słodyczy, aby był bardziej kolorowy. Tak naprawdę możliwości jest mnóstwo i ogranicza nas tutaj wyłącznie wyobraźnia. 🙂 Poniżej kilka przydatnych wskazówek, a pod przepisem znajdziecie gotowy szablon do pobrania (do wydruku w formacie A4).

Wskazówki, jak upiec idealny domek z piernika:

  • Ciasto na piernik po zagnieceniu musi być dobrze schłodzone — inaczej podczas pieczenia może się zniekształcić i być nierówne. Godzina w lodówce to minimum, ale zalecam 2-3. Nie polecam zostawiać ciasta na całą noc, bo stwardnieje za bardzo. Jeśli jednak będzie chłodzone dłużej, to należy je wyjąć z lodówki na jakiś czas, aby się ogrzało.
  • Elementy domku najlepiej wycinać od razu ostrym nożem lub radełkiem na blaszce pokrytej papierem do pieczenia. Inaczej mogą się zniekształcić podczas przenoszenia. Ewentualnie bezpośrednio na papierze do pieczenia, a następnie przenosić delikatnie na blaszkę razem z papierem. Poszczególne części najlepiej piec osobno lub w dużych odstępach, aby podczas wyrastania się nie połączyły. Z blaszki dopiero ściągamy je po całkowitym wystudzeniu — dopiero wtedy piernik twardnieje.
  • Ściany domku z piernika powinny mieć grubość ok. 4-5 mm, aby konstrukcja była stabilna. Należy je też piec nieco dłużej niż klasyczne pierniczki (są grubsze).
  • Przed przystąpieniem do działania możecie pobrać gotowy szablon, z którego zbudowałem swój domek z piernika. Dodatkowe elementy wyciąłem przy pomocy foremek do ciastek. Szablon należy wydrukować w formacie A4, najlepiej na papierze technicznym.
  • Do sklejania domku, jak i jego dekoracji należy wykorzystać lukier królewski na bazie białka kurzego. Zwykły lukier może nie utrzymać konstrukcji, gdyż za wolno schnie i jest za rzadki. Podana w przepisie proporcja wystarczyła mi na prostą dekorację i sklejenie domku. Jednakże do doklejenia podstawy musiałem już dorobić lukier. Gotowy lukier można przechowywać w rękawie cukierniczym w lodówce i zużyć pozostałą część kolejnego dnia. Wystarczy go zabezpieczyć przed wysychaniem. Do lukru można dodać również barwnik (polecam w paście albo w proszku).
  • Domek z piernika należy udekorować przed składaniem, a następnie zostawić lukier do zastygnięcia na kilka godzin. W pionie trudno wyciska się bardziej szczegółowe kształty. Na lukier możecie przykleić także inne elementy dekoracyjne, np. różnego rodzaju słodycze.
  • Składanie piernikowej chatki najlepiej podzielić sobie na trzy etapy. Na początek sklejamy ściany boczne ze szczytowymi i odstawiamy do całkowitego zastygnięcia (minimum 30 minut). Warto je również początkowo zabezpieczyć przed przesuwaniem. Kolejno przyklejamy dach. Tutaj również dobrze coś podłożyć w punkcie podparcia. Na samym końcu zaś elementy dekoracyjne, takie jak: komin, drzwi, okiennice. Jeśli robicie podstawę, to należy zostawić ją na ostatni etap. Po kilku godzinach domek będzie już całkiem stabilny.

Zdjęcie - Domek z piernika - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Domek z piernika - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Domek z piernika

Ilość porcji: 1
Czas przygotowania: 5 godzin Czas gotowania: 1 godzina 1 godzina

Składniki na domek z piernika:

Ciasto na piernik:

  • 600 g mąki pszennej
  • 200 g masła (opcjonalnie margaryny, jeśli posłuży wyłącznie do dekoracji).
  • 250 g miodu
  • 150 g cukru
  • 50 ml mleka
  • 1 duże jajko (rozmiar L)
  • 30 g przyprawy korzennej do piernika
  • 15 g kakao
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • szczypta soli

 

  Lukier:

  • 1 białko z dużego jajka (ok. 40 g)
  • ok. 200 g cukru pudru

 

Jak wykonać domek z piernika?

Ciasto na piernik

  1. Miód, masło, mleko oraz cukier umieść w rondelku i podgrzewaj na małym ogniu do momentu rozpuszczenia cukru. Odstaw do całkowitego wystudzenia.
  2. Do miodowej masy wbij jajko i wymieszaj całość trzepaczką.
  3. Mąkę wymieszaj z przyprawą korzenną, kakao, sodą oraz solą. Wlej miodową masę i zagnieć ciasto do połączenia się składników.
  4. Z ciasta uformuj kulę, zawiń w folię i wstaw na minimum godzinę do lodówki (najlepiej 2-3).
  5. Schłodzone ciasto rozwałkuj na grubość ok. 4-5 mm i wycinaj z niego elementy przy pomocy wcześniej przygotowanego szablonu lub foremek (szablon z papieru dobrze podsypać jest mąką, aby się nie przykleił do ciasta). Najlepiej jest to robić partiami bezpośrednio na papierze do pieczenia, a następnie przenosić delikatnie na blaszkę. Z pozostałego ciasta możesz wyciąć dodatkowe elementy, jak drzwi, okiennice, komin, płotek czy podstawę domku.
  6. Elementy domku piecz w sporych odstępach (rosną) przez 10-12 minut w 180ºC w 3-4 turach. Następnie odstaw do wystudzenia. Najłatwiej jest sklejać domek na drugi dzień, gdy ściany będą wystarczająco sztywne, jednakże z powodzeniem można dekorować elementy lukrem już wcześniej.

 

Lukier i składanie domku

  1. Przesiany cukier puder utrzyj z białkiem, aż kryształki cukru będą ledwo wyczuwalne. Lukier powinien być gęsty niczym pasta do zębów, więc w razie potrzeby dosyp więcej pudru.
  2. Lukier przełóż do rękawa cukierniczego lub woreczka śniadaniowego. Obetnij końcówkę na średnicę 1-2 mm i udekoruj elementy domku. Odstaw do zastygnięcia lukru (na minimum 3 godziny, a najlepiej na całą noc). Niewykorzystany lukier możesz przechować w lodówce na następny dzień.
  3. Następnie złóż domek, smarując krawędzie ścian lukrem. Najlepiej jest to robić etapami, tj. najpierw podstawę domku, a dopiero później dach i na końcu elementy dekoracyjne. Po każdym etapie należy poczekać minimum 30 minut, aż lukier wystarczająco stwardnieje. Inaczej domek może się rozjechać.
  4. Gotowy domek z piernika można przechowywać przez wiele tygodni. Potrafi wytrzymać nawet rok w odpowiednio suchym miejscu.

Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis? Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_square Darmowy szablon na domek z piernika pobierzecie TUTAJ. Zdjęcie - Domek z piernika - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Domek z piernika - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Domek z piernika - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów