Ciasto pomarańczowe
Przed Wami najlepsze ciasto pomarańczowe. Jego przygotowanie jest bardzo proste i zajmuje dosłownie kilka minut (nie będziesz nawet potrzebować miksera), a smak zdecydowanie przynosi zadowolenie.
Ciasto pomarańczowe jest przyjemnie wilgotne i bardzo smaczne. Idealnie sprawdzi się np jako babka wielkanocna, choć nie tylko. Ja zrobiłam je po prostu jako ciasto na weekend. Myślę, że będzie też fajnym wyborem, gdy w środku tygodnia przyjdzie ochota na coś słodkiego.
Ciasto pomarańczowe – Składniki:
szklanka = 250 ml
- skórka otarta z 2-3 pomarańczy
- 180 g drobnego cukru
- 3/4 szkl. soku z pomarańczy (z 2-3 sztuk)
- 1 szkl. oleju
- 3 duże jajka
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 300 g mąki pszennej
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Lukier:
- 120 g cukru pudru
- 2 łyżki soku z pomarańczy
Ciasto pomarańczowe – wykonanie:
Ze sparzonych pomarańczy ocieramy skórkę (tylko pomarańczową część! biała da goryczkę, a tego chcemy uniknąć; wystarczy jedna dosyć kopiasta łyżka skórki). Łączymy ją z drobnym cukrem i wcieramy przez chwilę palcami, aż cały cukier nabierze lekko pomarańczowego koloru.
Wyciskamy sok z pomarańczy (powinno go być około 180-200 ml). Dwie łyżki soku odkładamy na lukier.
Do garnka wsypujemy pomarańczowy cukier, dodajemy olej, jajka, sok z pomarańczy i ekstrakt waniliowy. Mieszamy rózgą kuchenną. Następnie dodajemy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i solą. Mieszamy krótko, tylko do połączenia.
Ciasto przelewamy do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki (11×20 cm). Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około godzinę (do tzw suchego patyczka, u mnie ciasto piekło się przez około 70-75 minut). Gdyby ciasto rumieniło się zbyt mocno, przykrywamy je papierem do pieczenia.
Przestudzoną babkę dekorujemy z wierzchu lukrem pomarańczowym. Cukier puder umieszczamy w garnuszku, dodajemy sok pomarańczowy i ucieramy do otrzymania lukru. Jeśli chcemy mieć rzadszy lukier, dodajemy odrobinę soku z pomarańczy; jeśli gęstszy, cukru pudru.
Babkę można pokryć lukrem z wierzchu „po całości” lub tak jak ja, rozprowadzić go w formie esów-floresów.
Polecam również przepis na Sałatkę z tortellini z rukolą i suszonymi pomidorami