Ciasto drożdżowe z rabarbarem i kruszonką

Ciasto drożdżowe z rabarbarem i  kruszonką

Zdjęcie - Ciasto drożdżowe z rabarbarem i  kruszonką  - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Ciasto drożdżowe z rabarbarem i  kruszonką  - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Ciasto drożdżowe z rabarbarem i  kruszonką  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

 

500 g mąki pszennej
ok. 150 ml mleka
100 g masła
1 jajko i 1 żółtko
40 g świeżych drożdży albo paczka suszonych - ok. 7 g
szczypta soli
100 g cukru

tyle rabarbaru, by pokrył powierzchnię ciasta

Kruszonka:
125 g masła
125 g cukru
200 g mąki pszennej

Do miski wsypałam połowę mąki - zrobiłam w niej wgłębienie i wsypałam drożdże. Następnie zalałam je mieszanką letniego mleka z rozpuszczonym w nim masłem. Dosypałam łyżkę cukru i odstawiłam na 15-30 minut. Drożdże powinny zacząć "bulgotać.

Teraz można zagnieść ciasto - drewnianą łyżką albo w mikserze - dodając jajko i żółtko, resztę mąki i cukru oraz sól. Ciasto powinno być gładkie, nie może jednak lepić się do rąk.
Gotowe ciasto powinno rosnąć - pod przykryciem - wystarczy bawełniana ściereczka. Potrzebuje około godziny.
W tym czasie można umyć rabarbar i pokroić go w małe kawałki.
Wyrośnięte ciasto przełożyłam do dużej, prostokątnej blachy (wysmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia - musi całą wypełnić. Odstawiłam je na 30 minut do wyrośnięcia.
W tym czasie z masła, cukru i maki zrobiłam kruszonkę. Zmiksowałam wszystko w blenderze - tak by powstała masa o konsystencji mokrego piasku.
Na wyrośniętym cieście ułożyłam rabarbar, posypałam go kruszonka i całość wstawiłam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C na około 40-45 minut.

Kategorie przepisów

Podobne przepisy