Chleb pszenno-żytni na zakwasie z oliwą z oliwek

Zdjęcie - Chleb pszenno-żytni na zakwasie z oliwą z oliwek - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Od kiedy po raz pierwszy wyhodowałam swój własny zakwas, po prostu uwielbiam dni, które poświęcam na stworzenie na nim ciasta. Po długim praktykowaniu w mojej lodówce zawsze czeka na mnie zakwas żytni i pszenny (z którym dopiero mam zamiar się bliżej zaprzyjaźnić). W każdym momencie mogę go wyciągnąć, dokarmić i pozostaje mi tylko czekać na odpowiedni moment, aby stworzyć najzdrowszy, bo bez zbędnych, sztucznych dodatków, bochenek.

Do dzisiejszego chleba dodałam dość sporą porcję otrębów żytnich. Ma przez to nietuzinkowy miąższ i nie mogę się od niego odkleić:) Ale to przecież samo zdrowie ( w odpowiednich ilościach)!

Zdjęcie - Chleb pszenno-żytni na zakwasie z oliwą z oliwek - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Świat wymyślił już tyle dodatków, jakie można położyć na chleb, a ja pod tym względem jestem trochę tradycjonalistką. Mimo, że lubię fikuśne kanapki (to mało powiedziane, uwielbiam!) największą radość sprawia mi jeszcze ciepły chleb zamoczony w mieszance oliwy z oliwek i kilku kropli octu balsamicznego. Mogłabym godzinami zamaczać po kawałku skórki w tej idealnej mieszance. Pewnie nawet nie zauważyłabym ile zjadłam kilogramów chleba.

Zdjęcie - Chleb pszenno-żytni na zakwasie z oliwą z oliwek - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Dzisiaj do samego bochenka dodałam też trochę oliwy, aby nabrał miękkości. Następnym razem muszę wypróbować jeszcze większą ilość, bo niezwykle mi zasmakował i całej mojej rodzinie.

Chleb pszenno-żytni na zakwasie z oliwą z oliwek Autor: Sliwka Czas przygotowania: 14 godziny Czas pieczenia: 45 minut Całkowity czas: 14 godziny 45 minut

Porcje: 1

Składniki
 • Zaczyn:
 • 80 g aktywnego zakwasu żytniego
 • 160 g mąki żytniej typ 720
 • 150 ml ciepłej wody
 • Ciasto właściwe
 • 150 g mąki pszennej razowej
 • 3 łyżki oliwy z oliwek
 • 2 łyżeczki soli
 • 50 g otrębów pszennych
 • 50 ml ciepłej wody

Instrukcja
 1. Pomieszaj ze sobą składniki na zaczyn. Odstaw w ciepłe miejsce na noc, w miseczce przykrytej materiałową szmatką.
 2. Po upływie tego czasu dodaj składniki na ciasto właściwe, całość wymieszaj łyżką, aby składniki stworzyły jednolitą masę i przenieś je do wyłożonej papierem do pieczenia formy o długości 15 cm. Uklep ciasto ręką, wcześniej obsypując klejący wierzch otrębami.
 3. Przykryj formę materiałową szmatką i odstaw do wyrośnięcia przy kaloryferze na ok. 6 godzin (może być dłużej).
 4. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni.
 5. Piecz chleb przez ok. 45 minut.
 6. Daj bochenkowi wystygnąć.

3.1.09

Kategorie przepisów

Podobne przepisy