Chleb grzybowy na zakwasie
Koniec lata wciąż jeszcze trochę smuci, ale jesień też ma swoje pozytywne aspekty np. grzybobranie! Uwielbiam nie tylko coroczny rytuał związany ze zbieraniem grzybów, ale także ich dalsze przetwórstwo. Co roku pojawia się nowy pomysł na grzyby, chociaż wykorzystuję je zawsze także bardziej tradycyjnie i np. zasuszam.
Tym razem jednak stałam się posiadaczką kilku dorodnych borowików, postanowiłam je podsmażyć z cebulką i dodać do ciasta chlebowego na zakwasie, aby nadać mu ciekawego smaku. I się udało Oczywiście można użyć inne grzyby!
Niestety zaliczyłam też drobną wpadkę, która może się zdarzyć każdemu. Za późno zaczęłam przygotowywać ciasto, a musiałam wyjść z domu przez co skróciłam o prawie godzinę czas wyrastania ciasta. Zaryzykowałam i niestety z boku chleb trochę popękał w trakcie pieczenia. Być może gdybym po wyrośnięciu (skróconym) go nacięła to by się to nie wydarzyło. Liczyłam jednak, że gałązki rozmarynu zostaną na środku, więc nie chciałam go ze względów estetycznych nacinać.
Tak czy siak niczego mu to nie ujmuje, w smaku jest świetny, a w przepisie podałam już odpowiedni czas na wyrastanie, także nie powinno się to już raczej przytrafić
Chleb grzybowy na zakwasie Autor: Tosia Czas przygotowania: 4 godz. Czas pieczenia: 40 min. Całkowity czas: 4 godz. 40 min. Porcje: 1 Składniki
- 150 g aktywnego zakwasu żytniego
- 300 g mąki orkiszowej jasnej
- 300 g mąki pszennej typ 650
- 120 g świeżych grzybów (u mnie 4 borowiki)
- mała cebula
- łyżeczka oliwy
- 1,5 łyżeczki soli + szczypta
- świeżo mielony pieprz
- 280 ml letniej wody
- gałązka rozmarynu
- Grzyby czyścimy i drobno kroimy. Na patelni rozgrzewamy oliwę i wrzucamy posiekaną w kostkę cebulę, smażymy 3 minuty. Dorzucamy pokrojone grzyby i listki rozmarynu (opcjonalnie), zwiększamy ogień i podsmażamy ok. 7 minut. Pod koniec przyprawiamy szczyptą soli i świeżo mielonym pieprzem.
- Do misy wsypujemy mąki, dodajemy podsmażone grzyby, aktywny zakwas i sól. Wlewamy letnią wodę i wyrabiamy ciasto przez 5 minut.
- Formę keksówkę wykładamy pergaminem, przekładamy do środka wyrobione ciasto, wierzch wyrównujemy i dekorujemy rozmarynem (opcjonalnie). Ciasto przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na 4 godziny.
- Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni, wkładamy formę z wyrośniętym chlebem i pieczemy 20 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy przez kolejnych 20 minut.
- Upieczony chleb wyciągamy z formy, studzimy na kuchennej kratce. Podajemy ze Smakowitą Pajdą z jabłkiem i cebulką.