Chińskie pierożki jiaozi z wieprzowiną
Pierożki jiaozi (chin. trad. 餃子) to chyba najpopularniejsze danie Państwa Środka i nieodłączny element tamtejszej kultury. Historia tej potrawy ma co najmniej dwa tysiące lat i prawdopodobnie dała początek innym pierogom – od japońskich gyoza po nasze polskie. Pierożki jiaozi to również nieodłączny element obchodów związanych ze świętowaniem Chińskiego Nowego Roku i, jako że to właśnie dzisiaj rozpoczyna się Rok Smoka, to sam postanowiłem wykorzystać tę okazję i przygotować je samodzielnie je w domu.
Na chińskie pierożki jiaozi nie ma jednego słusznego przepisu – różni się on od regionu i tak naprawdę można je zrobić na tysiące różnych sposobów. Zwykle przygotowuje się je z prostego ciasta z mąki pszennej oraz wody, nadziewa przeróżnymi farszami i gotuje na parze, w wodzie lub smaży. Moje ulubione są właśnie gotowane na parze w bambusowym koszyczku i przygotowywane z ciasta zaparzanego wrzątkiem. Wtedy są najdelikatniejsze i najłatwiej formuje się z nich przeróżne kształty. Technik ich lepienia jest całe mnóstwo w zależności od regionu czy pomysłu kucharza. Najpopularniejsze z nich są pokazane na tym filmie. Sam postanowiłem zrobić miks różnych kształtów, co sprawia mnóstwo radości (w Chinach na specjalne okazje popularne jest lepienie ich całymi rodzinami). 😉
Jiaozi można nadziewać na przeróżne sposoby. Popularnymi dodatkami są: mięso mielone, krewetki, ryby, warzywa takie jak kapusta pekińska, por, szczypior, szpinak, marchew czy też grzyby. Zwykle nie może zabraknąć w nich także aromatycznych dodatków, w szczególności imbiru, czosnku oraz sosu sojowego. To, co jest charakterystyczne to fakt, że farsz powinien być surowy i ugotować się razem z pierogami. Ja tym razem postawiłem na jiaozi z wieprzowiną, kapustą pekińską i kilkoma pachnącymi dodatkami inspirowanymi oryginalnymi chińskimi recepturami z tej strony. Wyszły naprawdę doskonałe, więc gorąco Wam polecam mój farsz.
Te chińskie pierożki zwykle jada się, maczając je w sosie sojowym, sosie chili lub czarnym ryżowym occie Chinkiang. Ja w moim przepisie polecam Wam sos, w którym połączyłem sos sojowy z octem, szczypiorkiem i sezamem. Można podać go osobno w miseczce lub polać nim gotowe danie. Na drugi dzień jiaozi świetnie smakują podsmażone na patelni, zresztą podobnie, jak nasze polskie pierogi. Może skucie się na takie świętowanie Chińskiego Nowego Roku razem ze mną? 🙂
Chińskie pierożki jiaozi z wieprzowiną
Ilość porcji: 60-70 sztuk
Czas przygotowania: 2 godziny Czas gotowania: 1 godzina 1 godzina
Składniki na chińskie pierożki jiaozi z wieprzowiną:
Ciasto:
- 550 g mąki pszennej
- 350 ml wrzącej wody
- 1 łyżeczka soli
Farsz:
- 500 g mielonej wieprzowiny (najlepiej od szynki lub łopatki)
- pół małej główki kapusty pekińskiej (ok. 600-700 g)
- 1 pęczek szczypiorku
- 1 mały por
- 3 ząbki czosnku
- 1 łyżka posiekanego imbiru
- 2 łyżki jasnego sosu sojowego
- 2 łyżki ciemnego sosu sojowego
- 2 łyżki sosu ostrygowego lub rybnego
- 1 łyżka oleju sezamowego
- ½ łyżeczki mielonego anyżu
- ½ łyżeczki mielonego pieprzu
- ½ łyżeczki płatków syczuańskiego chili lub 1 łyżeczka płatków gochugaru
- 1 łyżeczka soli
Sos:
- 4 łyżki jasnego sosu sojowego
- 2 łyżki czarnego ryżowego octu Chinkiang (opcjonalnie można zastąpić zwykłym ryżowym lub octem balsamicznym)
- 1 łyżka posiekanego szczypiorku
- 1 łyżeczka ziaren prażonego sezamu
Jak przygotować chińskie pierożki jiaozi z wieprzowiną?
Ciasto
- Mąkę wsyp do miski i wymieszaj z solą.
- Do mąki wlej wrzątek i wymieszaj energicznie pałeczkami. Gdy składniki się połączą, zacznij zagniatać ciasto (uważaj, jest gorące). Ciasto należy zagniatać przez ok. 5 minut, aż będzie gładkie i elastyczne.
- Zagniecione ciasto wstaw z powrotem do miski i przykryj bawełnianą ściereczką. Odstaw do odpoczęcia na pół godziny.
Farsz
- Kapustę pekińską drobno posiekaj. Przełóż do miski, dodaj sól, wymieszaj i delikatnie ją ugnieć. Odstaw na kwadrans, a następnie dobrze odciśnij z nadmiaru wody. Kapustę przełóż z powrotem do miski.
- Szczypiorek, por, imbir oraz czosnek drobno posiekaj. Dodaj do kapusty wraz z mięsem mielonym.
- Do farszu dodaj wszystkie pozostałe składniki (sosy i przyprawy) i dokładnie całość wymieszaj.
Lepienie i gotowanie pierogów
- Oderwij kawałek ciasta i uformuj z niego wałeczek. Kolejno potnij na plastry i rozwałkuj na podsypanym mąką blacie na koła o średnicy ok. 6-8 cm.
- Na każdego pierożka nakładaj po łyżeczce farszu i sklejaj brzegi. Pierożki odstawiaj na stolnicę podsypaną mąką. Pierożki uformuj według ulubionego sposobu – tutaj jest pokazanych kilka technik.
- Do garnka o średnicy parowaru nalej wodę i zagotuj. Woda w trakcie wrzenia nie powinna dotykać parowaru.
- Przygotowane pierożki układaj w bambusowym parowarze na papierze do pieczenia lub bawełnianej ściereczce, zachowując niewielkie odstępy. Pierożki gotuj pod przykryciem przez ok. 8-10 minut na średnim ogniu. Następnie delikatnie ściągaj. Ugotowane podawaj od razu (bambusowy koszyczek można postawić na stole i wspólnie się zajadać) lub układaj na desce posmarowanej odrobiną oleju.
- Pierożki można ugotować partiami we wrzącej wodzie, ok. 3-4 minuty od wypłynięcia na wierzch.
Sos
- W miseczce połącz ocet, sos sojowy, prażony sezam i szczypior. Wymieszaj.
- Sos podawaj w niewielkich miseczkach razem z pierożkami.
Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis? Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_square