Bułeczki dyniowe z kardamonem
Czyż te bułeczki dyniowe nie są urocze? Upiekłem je z okazji Halloween i momentalnie się w nich zakochałem. Nie tylko do złudzenia przypominają miniaturowe dyńki, ale również świetnie smakują. Za sprawą purée z pieczonej dyni zyskują piękny pomarańczowy kolor, wspaniały smak, a także są bardzo delikatne i puszyste. Patent na upieczenie tak kształtnych bułeczek podejrzałem u Pauliny z bloga Czekoladą Utkane, która podzieliła się sekretem, żeby obwiązać kule z ciasta sznurkiem, co sprawia, że wyrastają one w tak oryginalny sposób. Wprawdzie po upieczeniu wymagają sporo cierpliwości, aby delikatnie pozbyć się sznurka, ale efekt wizualny jest zdecydowanie tego wart. ?
Do bułeczek polecam wykorzystać purée z pieczonej dyni Hokkaido. Ma ona wyjątkowo intensywnie pomarańczowy miąższ, jest mączysta, dzięki czemu nie trzeba odciskać z niej wody, a także po upieczeniu nie wymaga obierania. W moim przepisie postanowiłem do ciasta dodać również odrobinę mielonego kardamonu, co sprawia, że bułeczki dyniowe mają cudowny aromat i wprost nie można im się oprzeć. Gorąco polecam je nie tylko na Halloween, ale także bez okazji, kiedy sezon na dynie trwa w pełni. Można je również przygotować bez obwiązywania sznurkiem – stracą wtedy wyłącznie na efekcie wizualnym. ? Te bułeczki dyniowe wspaniale smakują same, ale z masłem, powidłami lub inną domową konfiturą są jeszcze lepsze. Zdecydowanie musicie je upiec!
Bułeczki dyniowe
Ilość porcji: 12
Czas przygotowania: 1 godzina Czas gotowania: 25 minut 25 minut
SKŁADNIKI
- 500 g mąki pszennej
- 200 g purée z pieczonej dyni* (polecam odmianę Hokkaido ze względu na intensywny kolor)
- 200 ml letniego mleka
- 50 g roztopionego masła
- 50 g cukru
- 15 g świeżych drożdży (lub 7 g suszonych)
- 1 duże jajko
- ½ łyżeczki mielonego kardamonu
- szczypta soli
Dodatkowo:
- ok. 10 m bawełnianego sznurka
- łyżka mąki
- 2-3 laski cynamonu do dekoracji (opcjonalnie)
PRZYGOTOWANIE
- Ze świeżych drożdży przygotuj rozczyn. Rozprowadź je w letnim mleku z odrobiną cukru oraz mąki i odstaw na 10-15 minut. Suszone drożdże rozpuść w mleku i możesz je od razu używać.
- Do miski wsyp mąkę, dodaj cukier, kardamon oraz sól. Wymieszaj. Następnie dodaj purée z dyni, wbij jajko, wlej rozczyn z drożdży oraz roztopione masło.
- Kolejno zagnieć ciasto. Najłatwiej zrobić to przy pomocy robota kuchennego z hakiem do ciasta drożdżowego. Ciasto należy wyrabiać około 10 minut, aż będzie gładkie i błyszczące.
- Zagniecione masło przełóż do miski, przykryj ściereczką i odstaw na 1,5-2 godzin do wyrośnięcia.
- Po tym czasie zagnieć ciasto ponownie i podziel na 12 równych porcji (po ok. 85 g każda). Uformuj z nich gładkie kule (najlepiej to zrobić zawijając ciasto do spodu – wtedy powierzchnia będzie gładka).
- Sznurek obtocz w mące i podziel go na 80 cm kawałki. Każdą kulę z ciasta owiń sznurkiem, owijając bułeczki po 4 razy na krzyż. Istotne jest to, aby bułeczki nie były zbyt ciasno zawiązane, dlatego zostaw im odrobinę „luzu”.
- Bułeczki ułóż na blaszce pokrytej papierem do pieczenia, zostawiając spore odstępy i odstaw na 30 minut do ponownego wyrośnięcia. Przed pieczeniem powinny już wyglądać niczym dynie.
- Bułeczki piecz w piekarniku nagrzanym do ok. 180°C przez 25 minut.
- Po upieczeniu odstaw je do całkowitego wystudzenia, a następnie delikatnie rozetnij sznurek nożyczkami i oddziel go od ciasta.
- Gotowe bułeczki dyniowe możesz udekorować kawałkami laski cynamonu.
UWAGI
*Aby otrzymać purée, upiecz pozbawioną pestek i pokrojoną na mniejsze cząstki dynię w piekarniku nagrzanym do 200°C do miękkości (około 30 minut). Dynię można zawinąć w folię aluminiową. Wtedy proces jest szybszy, a dynia nie wysycha. Następnie po wystudzeniu, obierz ją ze skórki i zmiksuj na purée. Dyni Hokkaido nie trzeba obierać.