Baklava z orzechami i miodem

Baklava z orzechami i miodem

Chrupiąca, pełna orzechów i w tak rozkoszny sposób zlepiająca palce przy jedzeniu. O czym mowa? Oczywiście o baklavie – królowej bliskowschodnich deserów! Tak cudownie uzależniającej, że mimo bardzo słodkiego charakteru, nie sposób sobie odmówić kolejnego kawałka i jeszcze następnego… Baklava to nic innego jak posiekane orzechy (zwykle włoskie, migdały lub pistacje) zamknięte między płatami bardzo cienkiego ciasta filo, polane po upieczeniu gęstym syropem cukrowym lub miodem. Niby nie wydaje się to czymś szczególnie wyszukanym, ale za sprawą odpowiedniego sposobu przygotowania i użytych przypraw staje się jednym z najpyszniejszych łakoci pod słońcem. Kto próbował, ten wie. ? Sam deser wywodzi się z osmańskich tradycji kulinarnych, jednak z czasem zyskał popularność nie tylko w Turcji, na Bałkanach i Bliskim Wschodzie, ale również w północnej Afryce, a nawet centralnej Azji.

W związku z dość dużym zasięgiem i obecnością w tak wielu kuchniach, baklava (zwana również w językach słowiańskich bakławą) doczekała się wielu wersji, różniących się kształtem, wyglądem i dodatkami. Tak naprawdę nie ma jednego poprawnego przepisu, ale wszystkie łączy użycie ciasta filo, orzechów i syropu cukrowego. Reszta ogranicza się do wyobraźni. W moim sposobie na baklavę stawiam zwykle na mieszankę różnych orzechów, zaś sam syrop przygotowuję na bazie miodu, aromatyzowanego dużą ilością przypraw, dzięki czemu deser jest tak obezwładniająco pyszny. Ciasto filo układam w najprostszy warstwowy sposób, nie żałując masła i kroję je na klasyczne równoległoboki lub romby. Jeżeli to będzie Wasze pierwsze spotkanie z samodzielnym przygotowaniem tego deseru, to zdecydowanie polecam ten sposób. Jest bardzo prosty, a baklava z orzechami i miodem za każdym razem wychodzi znakomita.

Baklava z orzechami i miodem Łukasz Chrupiąca, pełna orzechów i w tak rozkoszny sposób zlepiająca palce przy jedzeniu. O czym mowa? Oczywiście o baklavie – królowej bliskowschodnich deserów!… Przepisy przepisy, food2 kuchnia autorska Wydrukuj przepis Ilość porcji: ok. 24 kawałki Czas przygotowania: 30 minut Czas gotowania: 45 minut 45 minut Wartości odżywcze 200 kalorie 20 tłuszcz Ocena 5.0/5 ( 2 zagłosowano ) SKŁADNIKI

Ciasto:

  • 500 g ciasta filo/yufka (do podziału na 25-30 płatów)
  • 200 g orzechów włoskich
  • 100 g migdałów
  • 100 g orzechów nerkowca
  • 100 g orzechów laskowych (najlepiej bez skórki)
  • 50 g cukru (u mnie trzcinowy)
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 250 g masła (można użyć klarowanego)

Syrop:

  • 200 g miodu
  • 100 ml wody
  • 50 ml soku z cytryny (lub z pomarańczy)
  • 50 g cukru (u mnie trzcinowy)
  • 1 laska cynamonu
  • 3 nasiona kardamonu
  • 1 gwiazdka anyżu
  • 10 goździków
  • 1 łyżka wody różanej lub wody z kwiatów pomarańczy (opcjonalnie)

Dodatkowo:

  • 75 g niesolonych pistacji (waga po obraniu)
PRZYGOTOWANIE

Ciasto

  1. Orzechy podpraż krótko na suchej patelni lub na blaszce w temperaturze 180°C przez około 10 minut do zrumienienia. Następnie pokrusz je za pomocą blendera na mniejsze kawałki (nie na mąkę!). Najlepiej gdy wśród zmielonych orzechów zauważalne są większe kawałki. Kolejno połącz je z cynamonem i cukrem.
  2. Ciasto filo przytnij na wielkość blaszki (u mnie 20x30 cm) tak, aby powstało około 25-30 arkuszy. Nie przejmuj się, jeżeli nie uzyskasz płatów dokładnie o wymiarach foremki – kawałki ciasta nie muszą być równe i można je sztukować niczym puzzle, szczególnie wewnątrz ciasta (na spód i wierzch pozostawiam jednak pełne kawałki).
  3. Masło roztop w rondelku i posmaruj nim foremkę za pomocą pędzelka.
  4. Na spodzie ułóż pierwszy arkusz ciasta filo i posmaruj go masłem. Na niego połóż kolejny i również go posmaruj. Czynność powtórz aż do uzyskania 5-8 warstw ciasta.
  5. Kolejno rozłóż równomiernie jedną czwartą nadzienia z orzechów i przykryj je kolejnymi 5 warstwami ciasta, smarując każdy płat masłem. Czynność powtórz, rozkładając w ten sposób całe nadzienie pomiędzy arkuszami. Wierzch pokryj kolejnymi 5-8 płatami ciasta filo. Pamiętaj, aby każdy arkusz był posmarowany masłem.
  6. Tak przygotowane ciasto pokrój ostrym nożem według uznania np. w romby, trójkąty lub prostokąty.
  7. Przygotowaną baklavę wstaw do piekarnika nagrzanego do 160ºC i piecz przez 40-45 minut do złotego koloru. W tym czasie przygotuj syrop.

Syrop

  1. W rondelku umieść wszystkie wymienione składniki. Syrop doprowadź do wrzenia, często mieszając, a następnie gotuj na małym ogniu przez około 5 minut, aby zgęstniał. Odstaw do przestudzenia do momentu upieczenia baklavy. Syrop nie powinien być gorący, ale może być jeszcze ciepły. Po wystudzeniu przelej go przez sitko, aby pozbyć się przypraw.
  2. Gotowym syropem polej równomiernie jeszcze gorącą baklavę. Wierzch ciasta posyp drobno pokruszonymi pistacjami.
  3. Deser odstaw do całkowitego wystudzenia (najlepiej na całą noc). Baklava najlepsza jest na drugi, a nawet trzeci dzień. Przechowuj ją w temperaturze pokojowej do tygodnia czasu.

Kategorie przepisów