Żurek w chlebie - na Wielkanoc
Wielkanoc wielkimi krokami się zbliża... Nie pasuje mi tylko pogoda: ciągle śnieg za oknem... Miejmy nadzieję, że za 2 tygodnie po śniegu pozostanie tylko wspomnienie.
Żurek w chlebie robi się coraz popularniejszy. Niestety, w kilka dni po Wielkanocy na obrzeżach miast, tudzież na śnieżkach w parku, spotkać można sterty niezjedzonego, okrągłego chleba... cóż za marnowanie jedzenia! Jest to wynik tego, że kupne chlebki są zwykle mega-duże i żaden biesiadnik nie jest w stanie go zjeść... Albo po prostu są źle przyrządzone, rozmakają i już nie są takie apetyczne, jak być powinny. Tak więc dzisiaj: kilka tipów przed Wielkanocą:
Jak przyrządzić kupiony w piekarni chlebek do żurku?
Absolutnie nie można po prostu wlać do niego gorącej zupy - szybko namoknie i będzie nieapetyczny. Trzeba odciąć wierzch (o ile nie jest już odcięty), wydrążyć środek (nie wyrzucajcie go! Jest mnóstwo przepisów, wykorzystujących taki miąższ!), wysmarować go białkiem z jajek, a następnie zapiec przez ok. 10 minut w 180'C. Chlebek stanie się chrupiący, a dzięki białku - nigdy nie przemoknie. Trzeba go zapiec zaraz przed podaniem żurku na stół - ciepły chlebek jest bardziej smakowity, niż żurek... ;)
Jak samemu upiec chlebek?
Plus takiego chlebka jest taki, że sami możecie modyfikować jego wielkość i np. przyrządzić mniejsze chlebki dla dzieci.
Przepis znalazłam na Kulinarnych Rozkoszach, jest OK, a poza tym blogerka wymyśliła niezły moim zdaniem patent pieczenia chlebka w garnku emaliowanym... Z podanych składników wychodzą ok. 4 średnie chlebki.
- około 1 kg mąki pszennej
- 600 ml letniej wody
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki cukru
- 2 saszetki drożdży suszonych lub 1 duża kostka drożdży świeżych
Jeśli mamy świeże drożdże, rozpuszczamy je w wodzie z dodatkiem cukru, a następnie mieszamy z pozostałymi składnikami: przesianą mąką, oliwą, solą. Jeśli mamy drożdże suche, można od razu wszystko ze sobą łączyć. Wyrabiamy ciasto, które się nie klei - można podsypać mąką, ale wątpię, czy będzie to konieczne.
Ciasto dzielimy i formujemy kulki, na górze których umieszczamy małe kulki z tego samego ciasta ("uchwyty") - można je przymocować białkiem jajka. Aby chlebki były jednakowej wielkości, można je upiec w garnku aluminiowym lub małej, okrągłej formie do pieczenia. Uformowane ciasto, bez względu na to, w czym je będziemy pic, zostawiamy na ok. 30 minut do wyrośnięcia. Każdy z chlebków pieczemy przez ok. 30-40 minut w 220'C bez termoobiegu. Po upieczeniu postępujemy jak w przypadku chlebka kupionego: wydrążamy, smarujemy białkiem, zapiekamy, wlewamy żurek, podajemy...
Żurek Wielkanocny
- z włoszczyzny: marchewka, seler, mała pietruszka w korzeniu
- kawałek wędzonego (najlepiej surowego) boczku
- zakwas na żurek
- ok. 3 ząbków czosnku
- ok. 3 łyżek śmietany 12%
- garść suszonych grzybków (opcjonalnie, nie muszą być)
- ziele angielskie, listki laurowe, majeranek, sól i pieprz
- dodatek: ugotowane na twardo jajka i ugotowana biała kiełbasa
Na początku kroimy w kostkę wędzony boczek, wrzucamy go do garnka, zalewamy wodą i gotujemy przez ok. 30 minut. Następnie dodajemy do niego obrane i pokrojone warzywa, przyprawy i zioła (oprócz majeranku) oraz grzyby i gotujemy wszystko do miękkości.
Do wywaru dodajemy zakwas, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz majeranek. Zagotowujemy, zabielamy śmietaną i doprawiamy do smaku. Wlewamy do naszego chlebka, dodajemy jajka i kiełbaskę.