Zapiekanka z białej kapusty i żurawin
Tak się złożyło, że w ostatnich dniach mogłam z okazji różnych uroczystości, spotkań poznać kuchnie, o których ostatnio czytalam. Jedna z nich to - senegalska, w wykonaniu Aziza Secka, o którym mowa w ostatnim numerze czasopisma "Kuchnia", a druga to polska "uwspółcześniana", którą na swoim blogu promuje Liska. Bardzo smakowały mi paszteciki nadziewane pikantnymi kiełbaskami, krewetki słodko-kwaśne, pulpeciki i drink z mango z kuchni senegalskiej oraz wątróbka z imbirem i pikantna zapiekanka podobna do lasagne wykonana z połączonych ze sobą cienko pokrojonych grzybów, ziemniaków i selera pod pierzynką z sera z kuchni polskiej XXI wieku.;-) Obie kuchnie z przyjemnością poznam jeszcze bliżej już nie na drodze przypadku. :-)
U nas zaś gościł dziś przepis z kuchni amerykańskiej, pełen żurawin, który wyszperałam sobie w "Kuchni". Przy okazji dowiedziałam się, że kwiat i liście żurawin powiewając na wietrze przypominały Amerykanom głowę żurawia, stąd nazwa. :-) Proste i fajne. :-)) Co do zapiekanki - jest pyszna, ale dla nas dorosłych. Dzieciom w ogóle nie zasmakowała.
przed
po
Zapiekanka z białej kapusty i żurawin
1 kg białej kapusty
sól
2 marchewki
1 łyżka oleju
400 g mieszanego mięsa mielonego
2 cebule
1 ząbek czosnku
świeżo zmielony pieprz
mielona papryka
100 ml keczupu
3-4 łyżki bułki tartej
100 g suszonych żurawin
1 pęczek natki
2 jaja
250 ml mleka
50 g startego sera, np. cheddara
olej do posmarowania formy
Kapustę myję, odkładam kilka liści (będą potrzebne, by zawinąć w nie mięsny farsz), resztę kapusty szatkuję. Poszatkowaną kapustę oraz liscie wkładam do osolonego wrzątku i gotuję przez 30 minut.
Obieram marchewki i kroję je wzdłuż na cienkie plasterki. Gotuję je w osolonej wodzie przez 10 minut.
Ugotowane warzywa odcedzam.
Na patelni smażę mięso, bardzo dokładnie. Dorzucam do niego cebule i czosnek, drobno posiekane. Doprawiam solą, pieprzem i papryką. Dodaję keczup, bułkę tartą, posiekaną natkę i żurawiny.
Jajka roztrzepuję z mlekiem, doprawiam solą i pieprzem.
Na liściach kapusty kładę plasterki marchwi, mięsny farsz, zawijam je i kroję w poprzek. (Mi się udało to zrobić tak sobie).
Na dno wysmarowanej tłuszczem formy kładę poszatkowaną kapustę, a na niej liście z farszem. Całość polewam masą jajeczno-mleczną i posypuję drobno startym serem. Zapiekam w 180 stopniach przez 40 minut.
* źródło - "Kuchnia", numer grudniowy