Za’atar
Gdybym miał wybrać jedną przyprawę, którą pachnie Izrael, z pewnością byłby to zapach tymianku. Świeży, przypominający świeżo skoszoną trawę albo siano, a jednocześnie ostry i cytrusowy. W szczególności pachnie nim stare miasto w Jerozolimie, gdzie przechadzając się uliczkami, widzimy wszędobylskie stragany z majestatycznie usypanymi kopczykami za’ataru. Trudno przejść obok nich obojętnie. Zapach tymianku wbija się w nozdrza i miesza z wonią starych murów, nadając wędrówce przez labirynty kilkutysiącletniego Jeruszalaim wręcz mistycznego charakteru.
Za’atar to z arabskiego nic innego jak właśnie tymianek, jednak najczęściej spotkamy go w formie mieszanki przypraw składającej się dodatkowo z sumaku, prażonego sezamu oraz soli. Będąc w Izraelu, kupiłem sobie sporą torbę za’ataru na na Shuk Ha’Carmel na zapas (tymianek w Polsce niestety tak pięknie nie pachnie), ale od lat przygotowuję go w domowych warunkach. W zasadzie wystarczy utrzeć suszony tymianek w moździerzu i dodać do niego prażony sezam oraz sól. Sumak to dodatek opcjonalny, ale nadaje wspaniałej świeżości i cytrusowego smaku. Dlatego warto go poszukać na miejscowych straganach z przyprawami lub przez Internet. Za’atar to oczywiście podstawowy dodatek do wielu arabskich i izraelskich dań jak: hummus, pieczona jagnięcina, labneh — ser z jogurtu, manakish — lewantyński chleb, czy sałatek z ogórka i pomidorów. Ja bardzo często go dodaję również do domowego pieczywa, sadzonych jajek, pieczonych warzyw, past do chleba, czy serów. W zasadzie wszystko z za’atarem nabiera cudownego bliskowschodniego charakteru.
- Góra usypana z za’ataru w Jerozolimie
- Góra usypana z za’ataru w Jerozolimie
- Skrzynie pełne za’ataru na Shuk Ha’Carmel w Tel Avivie
- 4 łyżki suszonego tymianku
- 2 łyżki sezamu
- 2 łyżeczki sumaku (opcjonalnie)
- duża szczypta soli
- Na suchej patelni podpraż sezam, aż stanie się lekko brązowy. Odstaw do wystudzenia.
- W moździerzu lub w młynku do kawy utrzyj tymianek na proszek.
- Do tymianku dodaj sezam, sól oraz sumak. Wymieszaj łyżeczką lub utrzyj delikatnie w moździerzu, aby nie naruszyć zbytnio ziaren sezamu.
- Przechowuj w słoiczku lub szczelnym pojemniku.