Wykwintna zupa rabarbarowa z lodami w migdałowym krokancie.
Rhubarb soup with almond ice cream.
Zupa o ciekawej kompozycji i bardzo interesującym smaku związanym z lodami.
Majowy przebój - rabarbar.
Rabarbar pochodzi prawdopodobnie z południowo-wschodniej Azji, a może z Tybetu. W Chinach jest znany od 2700 lat i stąd zawędrował nad Wołgę, dalej do Grecji i Rzymu. Z greki "rhabarbaros" tłumaczymy: "obcy znad Wołgi ".W Europie jako warzywo zaczęto uprawiać w XVIII w. Staropolski rzewień, to właśnie rabarbar. Jego ogonki liściowe zbiera się od maja, aż do zimy. Kolor ma od zielonego, poprzez różowy do krwistoczerwonego. A smak kwaśny, orzeźwiający. Jako dziecko lubiłem chrupać kawałki rabarbaru maczane w cukrze. Rabarbar zazwyczaj obiera się ze skórki i przyrządza i się z niego smaczne kompoty, zupy, kisiele, galaretki, marmolady i piecze różne smakołyki. Rabarbar nie ma dużych wartości odżywczych, jest zasadotwórczy, dużo w nim kwasu szczawiowego, dlatego należy spożywać go z umiarem. Nie zaleca się go chorym na artretyzm, kamicę nerkową i schorzenia przewodu pokarmowego. Ale nadmiar wszystkiego zawsze jest niebezpieczny, nawet szczęścia.
Składniki: 2 porcje.
300g rabarbaru
3/4 szklanki cukru
1 laska wanilii
2,5 szkl. wody
Dekoracja zupy:
1 łodyga rabarbaru
2 łyżki cukru
1/2 szklanki wody
2 gałki lodów waniliowych
2 łyżki krokantu migdałowego
Wykonanie. Kulki lodów obtoczyć w krokancie migdałowym i wstawić do zamrażarki. Rabarbar pokroić na małe kawałki. Do emaliowanego lub stalowego garnka włożyć rabarbar, cukier, laskę wanilii i zalać wodą. Zagotować, po 15 min wyjąć wanilię. Gotować jeszcze 20minut. Przecedzić zupę, rabarbaru nie wyciskać, zupa ma być klarowna. Doprawić do smaku cukrem i ostudzić. 1 łodygę rabarbaru przekroić wzdłuż i następnie na równe kawałki 3-centymetrowe. W garnuszku zagotować kawałki rabarbaru z cukrem i wodą. Gotować 2-3 min najdłużej. Wyjąć rabarbar. Ułożyć na dnie talerza, dodać kilka kawałeczków wanilii i gałkę lodów w krokancie. Delikatnie nalać zupę.
I uwaga! Rabarbaru nie gotujemy w naczyniach aluminiowych, ponieważ glin wchodzi w reakcje z rabarbarem. Używamy garnków emaliowanych lub stalowych.