Wyciskany sok ze świeżego ogórka

Wyciskany sok ze świeżego ogórka


Najważniejsza cecha ogórków to jego właściwości odchudzające. Korzystnie wpływa na wygląd, wzrost i zdrowie naszych włosów, cery i paznokci. Dzięki dużej zawartości siarki i krzemu leczy trądzik młodzieńczy. Sam w sobie ogórek jest nie tylko niskokaloryczny (tylko 6-8 kalorii w 100 g), ale przyczynia się do szybszego spalania kalorii i do usuwania nadmiaru wody z organizmu (oczywiście pod warunkiem, że jest niesolony). Ogórki, poza walorami smakowymi nie zawierają zbyt wielkich ilości składników odżywczych.
Jak na warzywo zawierające ponad 96 proc. wody, kaloryczność ogórków jest znikoma (100 g ogórków dostarcza ok 8-14 kcal).
Ogórki zawierają raczej małe ilości witamin - odrobinka A, C, B6, ale relatywnie dużo witaminy K.
Z mikroelementów - potas, fosfor, wapń, magnezu, podobnie - wszystkie w ilościach śladowych.
Sok z ogórków jest znany ze swych właściwości oczyszczających

W przypadku ogórków należy pamiętać że zawierają one kwas askrobinowy, który niszczy witaminę C, stąd nie powinno się ich mieszać z warzywami, które zawierają jej duże ilości - jak np. pomidory
Ogórki są silnie moczopędne. Są przydatne w regulowaniu ciśnienia krwi. Dzięki zawartości potasu ogórki poleca się przy wszystkich rodzajach chorób dróg moczowych, chorobach serca, którym towarzyszy opuchlizna, i przy reumatyzmie. Zaleca się je ponadto przy zaparciach i cukrzycy. Świeżo przygotowany sok z ogórków stosowany jest we francuskiej medycynie ludowej jako lek na gruźlicę. Ogórki są również korzystne przy chorobach nerek, a szczególnie kamicy nerkowej powstałej na skutek odkładania się soli kwasu moczowego. Wiekszy ogórek umyłam i obrałam ze skórki. Pokroiłam na kawalki i przecisnęłam przez wyciskarkę. Wypiłam... ale powiem szczerze nie zachwycił mnie jego smak... Będę go na przyszłość mieszać z innymi warzywami.

Kategorie przepisów