Włoski likier orzechowy

Włoski likier orzechowy



Zdjęcie - Włoski likier orzechowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
„Ten aromatyczny włoski likier orzechowy z okolic Parmy (przezornie nazwy nie wymienię) o słodko-korzennym i lekko gorzkim smaku jest jednym z moich ulubionych trunków, który lubię popijać w długie zimowe wieczory i to nie z powodu dolegliwości żołądkowych, ale z uwagi na jego wyborny smak. Gdy przed domem mojej mamy rósł okazały orzech włoski, robiłam każdego lata spore jego ilości. Drzewko niestety zaatakowała jakaś choroba i trzeba je było wyciąć, a o kupieniu na targu jeszcze zielonych orzechów można tylko pomarzyć. I gdy już ze smutkiem w sercu myślałam o kolejnej zimie bez niego, z pomocą przyszedł mi kolega syna. Wczoraj rano dostarczył mi partię pięknych zielonych orzechów i zaraz zabrałam się za jego nastawienie. Okazało się też, że takich chętnych jak ja jest na Jego orzechy więcej. Chyba trzeba będzie pomyśleć o posadzeniu nowego drzewka. Można by wtedy trochę pokombinować z różnymi smakami. Ja zazwyczaj robię ze skórką cytrynową, ale można by spróbować z płatkami róży cukrowej bądź skórką pomarańczową.
Zdjęcie - Włoski likier orzechowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
We Włoszech zrywa się orzechy przed św. Janem czyli 24 czerwca, ale w naszym klimacie można to robić do 15 lipca, a nawet trochę dłużej w zależności od pogody. W czasie pracy trzeba uważać, żeby się nie pobrudzić, bo sok z takich orzechów barwi trwale wszystko z czym się zetknie. Najlepiej więc wyposażyć się w „odzież ochronną”, gumowe rękawiczki i starą deskę do krojenia. Pamiętam, jak robiłam go pierwszy raz. Po skończonej pracy moje ręce wyglądały tak tragicznie, że przez dwa tygodnie chodziłam wszędzie w koronkowych rękawiczkach, bo niczym nie dało się tego usunąć.”
Zdjęcie - Włoski likier orzechowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Włoski likier orzechowy
Składniki:
15 zielonych orzechów włoskich, takich aby dało się je pokroić nożem
pół laski kory cynamonowej
dwucentymetrowy kawałek laski wanilii
2 goździki
skórka z jednej cytryny (bez albedo) pokrojona w paski
1i 1/4 szklanki cukru
1 szklanka wody źródlanej
1 szklanka spirytusu 90%


Opłucz i osusz papierowym ręcznikiem orzechy włoskie. Pokroić na ćwiartki ostrym nożem.
Włóż do dużego słoja. Dodaj przyprawy i skórkę cytrynową. Ugotuj syrop z cukru i wody. Wystudź i zalej orzechy. Dodaj spirytus. Zakręć szczelnie i wstrząśnij. Przez 6 tygodni potrząsaj słojem codziennie. Z każdym dniem likier będzie coraz ciemniejszy. Gotowy przefiltruj przez kilkakrotnie złożoną gazę lub papierowy filtr do kawy i rozlej do butelek. Przechowuj w ciemnym i suchym miejscu. Najlepiej smakuje co najmniej rok po butelkowaniu, gdy wszystkie smaki i aromaty się przegryzą.
Z podanych składników wyjdzie nam około 3/4 litra wspaniałego trunku.

Kategorie przepisów