Wielkanocne bułeczki – wianuszki

Wielkanocne bułeczki – wianuszki

Zdjęcie - Wielkanocne bułeczki – wianuszki - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Jeśli zastanawialiście się jak można przystroić stół czymś pysznym i efektownym w okolicach wiosny i świąt wielkanocnych, to moja propozycja powinna Wam przypaść do gustu.

Słodkie bułeczki w kształcie wianuszków fantastycznie sprawdzają się jako gniazdko dla wielkanocnych pisanek. Wykonałam je na bazie sprawdzonych proporcji z których robię chałkę. Z tego przepisu wychodzi bardzo elastyczne ciasto, które umożliwia szerokie działania plastyczne. Ja postanowiłam zapleść małe warkocze z których zrobiłam wianuszki na pisanki. Drugim rodzajem gniazdka jest bułeczka w kształcie kwiatka, w której środek bez problemu można włożyć ozdobne jajko.

Zdjęcie - Wielkanocne bułeczki – wianuszki - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Wielkanocne bułeczki-wianuszki

  • 250 g mąki pszennej
  • 15 świeżych drożdży
  • 30 ml letniego mleka
  • 30 g masła
  • 30 g cukru
  • jajko
  • 1/2 łyżeczki soli
  • żółtko
  • garść płatków migdałowych

 

  1. Do miseczki wrzucamy rozkruszone drożdże, dodajemy łyżeczkę cukru i letnie mleko. Mieszamy i odstawiamy na kilka minut.
  2. Masło roztapiamy na patelni i studzimy. Rozczyn łączymy z jajkiem, masłem oraz cukrem. Powoli miksujemy i przesiewamy mąkę oraz dodajemy sól. Ciasto miksujemy przez 10 minut lub wyrabiamy ręcznie na blacie podsypanym mąką. Gotową kulę z ciasta wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na 45 minut.
  3. Ciasto dzielimy na 8 porcji.
  4. Jak zrobić wianuszek ? Z każdej części ciasta lepimy 3 wałeczki (krok pierwszy widoczny na zdjęciu), następnie zaplatamy „warkocz” (krok drugi), a na koniec łączymy oba końce tworząc wianuszek (krok trzeci). Sprawdzamy czy jajko się mieści w wianuszku i powtarzamy czynność.
  5. Jak zrobić bułeczkę kwiatek? Porcję ciasta dzielimy na 6 kuleczek, z największej z nich lepimy środek kwiatka, a z reszty płatki.
  6. Ulepione bułeczki kładziemy na blaszce wyłożonej pergaminem, przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na pół godziny. Gdy bułeczki podwoją swoją objętość smarujemy je za pomocą pędzelka rozbełtanym żółtkiem i posypujemy płatkami migdałowymi. Wkładamy je do rozgrzanego piekarnika o temperaturze 180 stopni i pieczemy przez 30 minut. Studzimy na kratce.

Kategorie przepisów