Tradycyjne mielone. Sekret najsmaczniejszych kotletów
Na liście ukochanych domowych smaków są oczywiście najsmaczniejsze na świecie domowe kotlety mielone. Kotleciki zachwycą smakiem jeśli użyjesz dobrego produktu.
Pośpiech i brak czasu sprawia, że kupujemy często gotowe mięso mielone. Należy pamiętać, że w pakowanym mięsie mielonym często występują dodatki typu konserwanty, regulatory kwasowości, stabilizatory - to najłagodniejsza wersja. Tylko wtedy gdy kupimy mięso w kawałku i zmielimy je w domu, będziemy wiedzieć, co tak naprawdę jemy. Warto zatem zrobić to samemu w domu lub poprosić z zmielenie mięsa przy ladzie.
Mielone dla urozmaicenia możemy wzbogacić przeróżnymi dodatkami: serem, pieczarkami pomidorami suszonymi, papryką, serami, ale te najlepsze to te bez żadnych udziwnień. Dobre mięso, wg mnie łopatka jest najodpwiedniejsza, a dodatek kawałka wędzonego boczku nada kotletom niebywałego aromatu i smaku. Takie kotlety nie są pewnie zbyt dietetyczne, nie mają jednak sobie równych.
Składniki:
800 g mięsa z łopatki lub mieszanego wieprzowego
100-150 g wędzonego boczku
1 cebula
1 jajko
1 czerstwa bułka
1 szklanka mleka
1 płaska łyżeczka soli
0,5 łyżeczki pieprzu
bułka tarta do obtoczenia
smalec lub olej do smażenia
Wykonanie:
- mięso umyć, obrać z powięzi, skóry i ścięgien, pokroić w grubą kostkę
- bułkę namoczyć w ciepłym mleku lub mleku wymieszanym pół na pół z wodą. Bułka rozluźni mięso i sprawi, że kotlety będą miękkie i soczyste. Cebulę obrać, pokroić w ćwiartki
- mięso zemleć, na końcu dodać do mielenia odciśniętą bułkę i cebulę. Do masy dodać jajko, przyprawy i dokładnie wymieszać. Najlepiej i najdokładniej wymieszać masę ręką. Wilgotnymi dłońmi formować owalne, płaskie kotlety, by przemażyły się do środka. Podczas smażenia kotlety, ani tak "spuchną"
- początkowo smażyć na mocno rozgrzanym tłuszczu, aby zamknąć mięso i ustabilizować kształt, następnie zmiejszyć ogień i dosmażać po kilka minut z obu stron na złoty kolor. Nie "dziobać" kotletów w trakcie smażenia widelcem, ponieważ wypłyną z nich soki, a kotlety będą wiórowate i suche. Do przewracania najlepiej używać łopatki. Nie należy żałować tłuszczu, bo paradoksalnie im więcej tłuszczu użyjesz do smażenia, tym mniej tłuszczu wchłonie mięso
- gorące podawać z ulubionymi dodatkami, na zimno używać zamiast wędliny do kanapek