Tarta makowa
W moim domu żadne Święta nie mogą obyć się bez makowca. Czy to w formie klasycznej drożdżowej rolady albo mojego ulubionego wieńca, czy sernika z grubą warstwą maku. Dla mnie jest to kwintesencja Bożego Narodzenia i zdecydowanie obowiązkowe ciasto na wigilijnym stole. Co roku trochę zmieniam koncepcję i przygotowuję nieco inny wypiek. Dlatego też tym razem postawiłem na ciasto, które z pewnością zachwyci każdego miłośnika makowców — oto tarta makowa na półkruchym maślanym spodzie z misternie wykonaną dekoracją z ciasta. Kluczem do jej przygotowania jest dobra domowa masa makowa. W żadnym wypadku nie sięgajcie po gotowce! Po pierwsze taka gotowa masa jest zbyt rzadka, a po drugie zwyczajnie niedobra (jej skład również pozostawia często wiele do życzenia…). Uważam, że kluczem do przygotowania domowego makowca jest własnoręczne przygotowanie go od podstaw. Szczególnie że nie ma w tym nic trudnego. Jedynie samo mielenie maku można uznać za nieco pracochłonne, ale to nie zajmuje dłużej niż kwadrans wraz z myciem maszynki i zdecydowanie warto poświęcić te 15 minut, bo efekt będzie tego wart. W zależności od wypieku masę makową przygotowuję na wiele różnych sposobów i z nieco innymi dodatkami. Jednak podstawowe składniki jak cynamon, domowa kandyzowana skórka pomarańczowa, miód i dowolne wybrane orzechy są obowiązkowe. W tym przepisie pokusiłem się na podprażone płatki migdałów oraz rodzynki. Jeśli jednak preferujecie orzechy włoskie, to tarta makowa również wyjdzie znakomicie. Oprócz samodzielnie przygotowanej masy makowej bardzo ważne jest tutaj ciasto. Zdecydowałem się na półkruche z dużą ilością masła i dodatkiem kwaśnej śmietany. Dzięki temu ciasto jest bardzo plastyczne i z łatwością wycina się z niego dowolne wzory, które po upieczeniu dobrze zachowują kształt. Te proporcje możecie śmiało wykorzystywać również do innych ciast — na przykład do jabłeczników. Myślę, że jeśli w swoich domach macie miłośników takich wypieków, to ta tarta makowa będzie idealną propozycją na Boże Narodzenie. Oczywiście możecie przygotować ją bez dekoracji, ale czyż nie będą one stanowiły pięknej ozdoby świątecznego stołu? ?
Tarta makowa Łukasz W moim domu żadne Święta nie mogą obyć się bez makowca. Czy to w formie klasycznej drożdżowej rolady albo mojego ulubionego wieńca, czy sernika… Przepisy przepisy, food2 kuchnia autorska
Ilość porcji: 12
Czas przygotowania: 1 godzina 30 minut Czas gotowania: 45 minut 45 minut
Wartości odżywcze 200 kalorie 20 tłuszcz Ocena 5.0/5 ( 1 zagłosowano )
SKŁADNIKI
Ciasto półkruche:
- 400 g mąki pszennej
- 200 g masła
- 50 g cukru pudru
- 2 żółtka
- 50 g kwaśnej śmietany 18%
- szczypta soli
Masa makowa:
- 400 g niebieskiego maku
- 100 g rodzynek
- 100 g płatków migdałów
- 100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 2 łyżki miodu
- 1 łyżeczka cynamonu
- kilka kropli aromatu migdałowego
- ½ szklanki cukru pudru
- 3 białka
Dodatkowo:
- 1 żółtko
- 1 łyżeczka kwaśnej śmietany 18%
PRZYGOTOWANIE
Ciasto półkruche
- Mąkę wsyp do miski i wymieszaj z solą oraz cukrem pudrem. Posiekaj masło, wbij żółtka i dodaj śmietanę. Zagnieć ciasto i wstaw je do lodówki na przynajmniej godzinę do schłodzenia (najlepsze jest jednak na drugi dzień). W tym czasie przygotuj masę makową.
Masa makowa
- Mak zalej wrzątkiem i odstaw do wystudzenia. Następnie odciśnij za pomocą gazy i przepuść 2-3 razy przez maszynkę do mielenia mięsa.
- Płatki migdałów podpraż na suchej patelni. Dodaj je do maku wraz z pozostałymi bakaliami, cukrem pudrem, miodem i przyprawami. Na sam koniec wlej białka i dokładnie wymieszaj z masą makową.
Przygotowanie tarty
- Schłodzone ciasto rozwałkuj na podsypanym mąką blacie na grubość około 2-3 mm i przełóż do okrągłej formy na tartę o średnicy 30 cm, wysmarowanej uprzednio masłem i wysypanej mąką (jeśli korzystasz z formy nieprzywierającej, pomiń ten krok).
- Tartę napełnij masą makową i wyrównaj szpatułką.
- Pozostałe ciasto rozwałkuj ponownie. Radełkiem powycinaj pasy i obłóż nimi tartę. Z reszty ciasta powycinaj za pomocą foremek gwiazdki i udekoruj nimi wierzch ciasta. Tartę wstaw do lodówki na 30 minut do schłodzenia.
- W tym czasie nagrzej piekarnik do 180ºC.
- Żółtko rozbełtaj ze śmietaną i posmaruj mieszanką wierzch ciasta. Wstaw do piekarnika i piecz przez 40-45 minut do złotobrązowego koloru.