Szakszuka z papryką i kolendrą

Szakszuka z papryką i kolendrą

Z szakszuką nigdy nie było mi po drodze. Najpierw spróbowałem ją w jednej restauracji, gdzie pomidory były kompletnie nieprzyprawione, a później chciałem odtworzyć ją nieudolnie bez przepisu w domu i też nie byłem zadowolony z efektu. Do szakszuki przekonałem się dopiero w Izraelu. Będąc w Tel Avivie, spróbowałem jej w polecanej przez Phila Rosenthala restauracji Dr Shakshuka, o której pisałem Wam tutajGdzie zjeść? Przegląd najlepszych restauracji, barów i kawiarni w Tel Avivie. Ta szakszuka zupełnie nie wyglądała apetycznie, ale była wspaniała — mocno doprawiona aromatycznymi przyprawami i ostra — tak jak, lubię. Zastanawiając się, jak powtórzyć ten efekt w domu, odpowiedzi szukałem nie gdzie indziej jak u Yotama Ottolonghiego. W swoim przepisie poleca on wykorzystać harissę — ostrą tunezyjską pastę paprykową oraz kumin. Jednak ja przed powrotem kupiłem gotową mieszankę izraelskich przypraw na Shuk Ha’Carmel, która zawiera ostrą paprykę, czosnek suszony, kumin, kolendrą, suszone pomidory oraz sól. Wymieszałem ją z koncentratem pomidorowym według zaleceń handlarzy przed smażeniem i wyszło ekstra! Pomidory nabrały wspaniałego bliskowschodniego smaku, a sos stał się tak dobry, że miałem ochotę wyjadać go prosto z patelni przed wbiciem jajek. Oczywiście nie musicie od razu jechać do Izraela, żeby zdobyć przyprawy i wystarczy, że zrobicie szakszukę według rad Yotama z moimi drobnymi zmianami — ja nie mogłem się powstrzymać, żeby nie dorzucić świeżej i suszonej kolendry. Szakszuka da się również zrobić bez harissy — wystarczy połączyć koncentrat pomidory z ostrą papryką oraz kuminem, co już sam sprawdziłem. Jeszcze tak na marginesie — w sezonie warto również użyć dojrzałych w słońcu pomidorów. Taka szakszuka to dopiero jest sztos!

Zdjęcie - Szakszuka z papryką i kolendrą - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Szakszuka z papryką i kolendrą Łukasz Z szakszuką nigdy nie było mi po drodze. Najpierw spróbowałem ją w jednej restauracji, gdzie pomidory były kompletnie nieprzyprawione, a później chciałem… Przepisy przepisy, food2 kuchnia autorska

Ilość porcji: 1 Czas przygotowania: 5 minutCzas gotowania: 25 minut 25 minut
Wartości odżywcze 200 kalorie 20 tłuszcz Ocena 5.0/5 ( 1 zagłosowano )

SKŁADNIKI

  • 2-3 jajka
  • 400 g krojonych pomidorów w puszce*
  • 1 czerwona papryka
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka harissy (można zastąpić koncentratem pomidorowym wymieszanym z ostrą papryką w proszku)
  • ½ łyżeczki mielonego kuminu
  • ½ łyżeczki mielonej kolendry
  • garść świeżej kolendry
  • chlust oliwy z oliwek
  • sól do smaku
  • dobre pieczywo do podania

PRZYGOTOWANIE

  1. Na patelni rozgrzej oliwę z oliwek. Wrzuć posiekane ząbki czosnku, dodaj harissę, kumin, kolendrę oraz pół łyżeczki soli. Podsmaż krótką chwilę.
  2. Następnie wrzuć pokrojoną paprykę i smaż, aż zmięknie (5-10 minut). Dodaj pomidory i gotuj przez kolejne 5-10 minut, aż sos zgęstnieje.
  3. W pomidorowym sosie zrób dołeczki i wbij do nich jajka. Za pomocą widelca, połącz odrobinę białka z sosem pomidorowym, uważając, aby nie naruszyć żółtek.
  4. Szakszukę smaż około 8-12 minut, aż białka się zetną, a żółtka będą niczym w jajku na miękko.
  5. Gotową szakszukę posyp posiekaną kolendrą i podawaj ze świeżym pieczywem. Można ją jeść prosto z patelni lub podać na talerze. Szakszuka świetnie smakuje również z serem labneh z tego przepisu.

UWAGI

*W sezonie na pomidory można użyć oczywiście świeżych, co zdecydowanie polecam. Należy je najpierw sparzyć, zdjąć skórkę i pokroić w kostkę.

*Na podstawie przepisu Yotama Ottolenghiego.

Kategorie przepisów