Staropolski bigos z kiszonej i słodkiej kapusty
Bigos staropolski z kiszonej i słodkiej kapusty.
Bigos staropolski z kiszonej i słodkiej kapusty to prawdziwy klasyk polskiej kuchni. To danie, które kojarzy się z długimi jesienno-zimowymi wieczorami i ciepłym domem. Przygotowanie bigosu wymaga odrobinę pracy, ale efekt końcowy z pewnością zrekompensuje nam wysiłek.
Bigos staropolski to danie, które z pewnością zadowoli niejednego smakosza. Jego bogaty smak i aromat sprawią, że chętnie będziemy do niego wracać o każdej porze roku. Bigos przygotowany z kiszonej i słodkiej kapusty, na wędzonym boczku i pieczonym mięsie.
Bigos staropolski.Bigos staropolski
Bigos to jedno z najbardziej kultowych dań kuchni polskiej. To aromatyczne danie z mięsem, kiszonej i słodkiej kapusty oraz przyprawami, idealne o każdej porze roku. Oto przepis na bigos staropolski, który z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom tradycyjnej kuchni.
Składniki:
- 1kg kiszonej kapusty
- 1 kg słodkiej kapusty, poszatkowanej
- 250g tłustego boczku wędzonego
- 1 posiekana cebula
- 4-5 ziarenek ziela angielskiego
- 2 listki laurowe
- około 500-750g różnych rodzajów mięsa pieczonego (np. kura, wieprzowina, wołowina, królik)
- 250g kiełbasy wiejskiej
- po 1 łyżeczce suszonego majeranku i tymianku
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- sól, pieprz i cukier do smaku
- 1/2 -1 szklanka czerwonego wina
Przygotowanie
Krok 1.
- Boczek pokroić w kostkę i przesmażyć na rumiano w garnku na bigos, dodać posiekaną cebulę, smażyć razem, aż cebula zmięknie i lekko się zarumieni. Do garnka dodać kiszoną oraz słodką kapustę, liście laurowe, ziele angielskie - zalać wodą, aby kapusta była zaledwie nią przykryta i gotować na wolnym ogniu, aż kapusta będzie miękka (3-4 godziny)
- W międzyczasie do garnka dodać kawałki pieczonego mięsa : drobiu, wszelkiej pieczonej zwierzyny i pokrojone kawałki pieczeni wołowej. Następnie dodać kiełbasę pokrojoną w plasterki, majeranek, tymianek oraz koncentrat pomidorowy - wymieszać wszystko razem i dusić na wolnym ogniu, mieszać od czasu do czasu i jeżeli potrzeba podlać odrobiną wody, aby bigos się nie przypalił.
- Kiedy kapusta będzie już zupełnie miękka, posolić, popieprzyć, dodać cukru do smaku, a przed podaniem wlać czerwone wino. Bigos dobrze wymieszać, chwilę poczekać, aż przejdzie smakiem i aromatem wina. Gotowy bigos wyłożyć na półmisek lub do wazy i podać bardzo gorący
Bigos staropolski to danie, które samo w sobie jest bardzo sycące i pełne smaku, ale można je podać w towarzystwie kilku dodatków, które idealnie dopełnią jego smak. Tradycyjnie bigos podaje się z:
- chlebem - najlepiej klasycznym, chrupiącym chlebem, który świetnie komponuje się z kwaśnym smakiem bigosu;
- ziemniakami - gotowanymi, duszonymi lub smażonymi. Ziemniaki to dodatek, który uzupełni smak bigosu.
Oto kilka innych przepisów na obiad, które mogą Ci się spodobać:
- Przepis na mięciutkie żeberka pieczone
- KROKIETY Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI
- Przepis na szybki bigos z cukinii
- Przepis na soczyste żeberka po koreańsku
- Kotlety schabowe duszone w sosie Hoisin
- Rosół z indyka - najsmaczniejszy, domowy przepis
- Przepis na świąteczny bigos z kiszonej kapusty
- BIGOS Z KIEŁBASĄ
Bigos staropolski.
Bigos
Bigos to jedno z najstarszych dań kuchni polskiej, które pojawiło się na naszych stołach już w średniowieczu. Początkowo był to prozaiczny posiłek jedzony przez chłopów, składający się z kiszonej kapusty i różnych mięs. Z biegiem czasu przepis na bigos ulegał modyfikacjom i urozmaiceniom, a do oryginalnego przepisu zaczęto dodawać coraz więcej składników, takich jak grzyby, suszone śliwki.
W czasach staropolskich bigos był jednym z ulubionych dań szlachty. Podobno na polskim dworze królewskim w XVIII wieku podawano nawet 40 rodzajów bigosu. warto też wspomnieć, że bigos był jednym z podstawowych dań armii polskiej, serwowanym żołnierzom podczas kampanii wojennych.
Bigos staropolski to przede wszystkim kiszona i słodka kapusta, które tworzą bazę do tego dania. W tradycyjnym przepisie można użyć kiszonej i słodkiej kapusty w proporcji 1:1. Oprócz tego potrzebujemy różnych rodzajów mięsa, takich jak wołowina, wieprzowina, dziczyzna lub drób. Do przypraw należą kminek, tymianek, majeranek, a także sól i pieprz. Bigos można urozmaicić dodając do niego suszone grzyby, śliwki lub pieczarki.
Mam nadzieję, że przepis na staropolski bigos z kiszonej i słodkiej kapusty spodoba się Tobie i twoim bliskim :) Korzystaj z niego i koniecznie ulepszaj :)
Miłego gotowania!