Sok z aronii - recepta na długowieczność
![Sok z aronii - recepta na długowieczność](/obrazek/duze/sok-z-aronii-recepta-na-dlugowiecznosc-370130.jpeg)
![Zdjęcie: Sok z aronii - recepta na długowieczność Zdjęcie - Sok z aronii - recepta na długowieczność - Przepisy kulinarne ze zdjęciami](/obrazek/370131.jpeg)
Aronia to absolutna bomba witaminowa, źródło zdrowia, energii i długowieczności. Tego owocu nie może zabraknąć w zdrowej kuchni. Aronia w "klasyfikacji" ORAC zajmuje jedno z czołowych miejsc wśród owoców (19.220 j. w 100 g). Ma ogromny potencjał przeciwutleniający, dlatego
jest świetnym antidotum na choroby cywilizacyjne, opóźnia także postępowanie chorób oczu: jaskry, zaćmy oraz degeneracji plamki żółtej na siatkówce (AMD). Antocyjany regenerują rodopsynę, barwnik na siatkówce wpływający na jakość widzenia.
To owoc idealny dla wszystkich pracujących z komputerem, bo nie tylko wspomaga regenerację wzroku, ale znosi skutki promnieniowania monitorów komputera.
Właśnie przygotowany jesienią sok zadba, by zimowa dieta była bogata w antyoksydanty.
Smak aronii jest dość specyficzny i nie każdego zachwyci, ale sok jest naprawdę smaczny.
![Zdjęcie: Sok z aronii - recepta na długowieczność Zdjęcie - Sok z aronii - recepta na długowieczność - Przepisy kulinarne ze zdjęciami](/obrazek/370129.jpeg)
2 kg aronii
1-1,5 l wody
600 g cukru
sok z 1/2 cytryny
Wykonanie:
- owoce aronii przebrać i dokładnie umyć, następnie umieścić w dużym garnku i zalać wodą tak, by przykryła owoce. Gotować około 15-20 minut. Po około10 minutach, gdy owoce już zmiękną zmiażdżyć je ubijakiem do ziemniaków. Więcej wartości z owoców przejdzie wówczas do wody
- po tym czasie odcedzić sok, wsypać odważony cukier, dodać sok z cytryny i zagotować
- gorący sok wlać do wyparzonych butelek, zakręcić. Pasteryzować 20 minut w temperaturze bliskiej wrzenia
![Zdjęcie: Sok z aronii - recepta na długowieczność Zdjęcie - Sok z aronii - recepta na długowieczność - Przepisy kulinarne ze zdjęciami](/obrazek/370130.jpeg)