Śniadanie do łóżka #14: Domowe bajgle
Choć najprawdopodobniej ten żydowski przysmak wywodzi się z Krakowa, osobiście kojarzy mi się najbardziej z Nowym Jorkiem. Często wyobrażam sobie zatłoczone miasto, w którym każdy goniąc za czymś innym, zatrzymuje się na chwilę po ulubionego bajgla. Główna różnica między bajglem a zwykłą bułeczką to sposób przygotowania. Te pierwsze, zamiast od razu wsadzić do piekarnika, najpierw gotujemy w wodzie, tworząc z nich "pampuchy". Dopiero później pieczemy, aby zyskały chrupiącą skórkę. Przez gotowanie bajgle mają charakterystyczną, zbitą i miękką konsystencję. W sam raz na śniadanie! Ja lubię smarować je śmietankowym kozim serem, bez specjalnych udziwnień. Cieszę się wtedy faktycznie ich smakiem, a nie nadmiernymi dodatkami.
Domowe bajgle (ok. 6 sztuk) - 500g mąki - 20g świeżych drożdży - 100ml mleka - 2 łyżeczki cukru - 3 łyżeczki soli + 1 łyżka (do gotowania) - 4 łyżki masła - ok. 100ml ciepłej wody - oliwa
W małym rondelku delikatnie pogrzej mleko (ma być ciepłe, nie gorące) z łyżeczką cukru. Dodaj drożdże, wymieszaj i odstaw na 5 minut. W misce wymieszaj mąkę z solą, 1 łyżeczką cukru. Dodaj mieszankę drożdży z mlekiem. Zacznij zagniatać (lub użyj maszyny do zagniatania chleba). W rondelku rozpuść 4 łyżki masła. Do miski wlej wystudzone, roztopione masło. Zagniataj dalej, powoli dodając ciepłej wody. Po uzyskaniu jednolitej masy ciasto powinno być elastyczne, nie powinno się kleić. Jeśli zbyt mocno się klei, podsyp mąką do uzyskania elastyczności. Miskę i ciasto nasmaruj oliwą. Odłóż w ciepłe miejsce (najlepiej obok lekko rozgrzanych palników) na ok. 1,5 godziny. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Wyjmij je i zagnieć na nowo. Podziel na 6 równych części i uformuj kulki. Każdą kulkę lekko spłaszcz i wytnij dziurkę po środku (ja użyłam wycinaczki do jabłek). Gotowe "bułeczki" ułóż na deseczce wyłożonej papierem do pieczenia. Każdą bułeczkę nasmaruj oliwą i odstaw do ponownego wyrośnięcia na około pół godziny. Nagrzej piekarnik do 220stopni. W dużym garnku zagotuj wodę z 1 łyżką soli. Gdy zacznie wrzeć, wrzucaj po jednej bułeczce i gotuj 30 sekund z jednej strony, a następnie 30 sekund z drugiej strony. Tak ugotowane bułeczki wyłóż na blachę do pieczenia. Osusz z wody i wsadź do piekarnika na najwyższą półkę, tak aby bułeczki były prawie bezpośrednio przy grzałce. Piecz przez około 15 minut, aż delikatnie zbrązowieją.
Śliwka