Śledzie po kaszubsku z rodzynkami i suszoną śliwką
Spory czas minął od Naszego ostatniego wpisu a wszystko oczywiście przez gorący okres świąteczny, który miał swoje przełożenie zarówno w obowiązkach pracowniczych, jak i tych domowych. Mamy jednak nadzieję, że wybaczycie Nam nieobecność i z przyjemnością wypróbujecie przepis na śledzie, który idealnie sprawdza się podczas karnawału.
Przepis na śledzie po kaszubsku z dodatkiem rodzynek oraz suszonych śliwek jest łatwy do wykonania, choć wymaga od Nas sporo cierpliwości. Jednak smak, który uzyskujemy kiedy śledzie już przejdą wszystkimi składnikami jest obłędny.
Śledzie po kaszubsku świetnie sprawdzą się nie tylko podczas wigilijnej kolacji, ale też podczas wszelakich imprez karnawałowych. Spróbujcie sami!
Przepis na śledzie po kaszubsku znalazłam na blogu Karo, której wyczyny śledzę z przyjemnością już od dłuższego czasu.
Zajrzyjcie do niej koniecznie, bo zdecydowanie warto!
Składniki na zalewę:
- 1 szkl. wody
- 50 ml octu
- 2 liście laurowe
- 3 ziela angielskie
- 1 łyżeczka ziaren gorczycy
- 2 łyżki cukru
- kilka ziaren czarnego pieprzu
Składniki pozostałe:
- 4 filety śledziowe
- 1 duża cebula
- 100 ml koncentratu pomidorowego
- 200 ml oleju
- 2 ogórki kiszone
- 5 śliwek (suszonych)
- 1/2 szkl. rodzynek
- 2 liście laurowe
- 3 ziela angielskie
- 3 goździki
- sól, pieprz, papryka wędzona, suszony majeranek
Przygotowanie zalewy:
Filety śledziowe przed marynowaniem należy wymoczyć w mleku (kilka godzin a najlepiej przez całą noc). Jeśli śledzie są bardzo słone wymieniamy mleko 2-3 razy.
Przygotowanie zalewy rozpoczynamy od zmiażdżenia ziela angielskiego wraz z pieprzem. Następnie do garnuszka dodajemy wszystkie składniki: wodę, ocet, pokruszone liście laurowe, ziele, pieprz, ziarna gorczycy oraz cukier. Całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy ok. 5 min. a następnie studzimy.
Śledzie wymoczone w mleku płuczemy, osuszamy a następnie kroimy na mniejsze kawałki. Przekładamy do słoika i zalewamy przygotowaną wcześniej marynatą. Chłodzimy w lodówce przez kilka godzin.
Przygotowanie śledzi:
Na patelni rozgrzewamy odrobinę oliwy i dodajemy pokrojoną w półplasterki cebulę. Dodajemy przyprawy: majeranek, goździki, liście laurowe oraz ziele angielskie i dusimy całość pod przykryciem aż cebula będzie szklista.
Do podsmażonej cebuli dodajemy pokrojone śliwki oraz namoczone wcześniej rodzynki. Całość doprawiamy do smaku solą, pieprzem oraz papryką wędzoną. Chwilę przesmażamy i dodajemy przecier oraz pozostały olej. Całość studzimy i na końcu dodajemy pokrojone w kostkę ogórki.
Zamarynowane śledzie odcedzamy z zalewy i usuwamy przyprawy. Układamy w słoiku warstwowo z przygotowanymi składnikami. Odstawiamy do schłodzenia na 2-3 dni, aby śledzie przeszły wszystkimi smakami.