Serowe rogaliki ze szparagami
Sezonowe produkty mogą inspirować nie tylko swoim smakiem, ale także wyglądem. Kształt szparagów zachęca do owinięcia je w coś jadalnego np. szynkę lub ciasto. Patent z szynką stosowałam już wiele razy, kładąc je na rozgrzanym grillu.
Tym razem postanowiłam spróbować zrobić coś innego. Przygotowałam maślane ciasto z dodatkiem sera i owinęłam nim szparagi, tworząc w ten sposób rogaliki. Gdy wkładałam je do pieca, trochę się niepokoiłam, że rozkleją się w trakcie pieczenia, ale zupełnie niepotrzebnie. Wyszły z tego cudownie puszyste i rumiane rogaliki, które idealnie sprawdzą się na wiosennym pikniku
Serowe rogaliki ze szparagami Autor: Tosia Czas przygotowania: 2 godz. Czas pieczenia: 15 min. Całkowity czas: 2 godz. 15 min. Porcje: 8 Składniki- 400 g mąki pszennej typ 650
- 50 g tartego sera (u mnie cheddar) + kilka łyżek
- 15 g świeżych drożdży
- 250 ml letniego mleka
- jajko
- 50 g zimnego masła
- 4 lub 8 szparagów
- 0,5 łyżeczki cukru
- 1,5 łyżeczki soli
- wierzch:
- rozbełtane jajko + łyżeczka mleka
- garść tartego sera
- Mąkę przesiewamy do misy, dodajemy tarty na drobnych oczkach ser oraz sól.
- Do miseczki wsypujemy rozkruszone świeże drożdże, dodajemy cukier i zalewamy ciepłym mlekiem. Mieszamy i odstawiamy na ok. 5 minut, do rozpuszczenia drożdży.
- Do suchych składników wbijamy jajko i powoli wlewamy mleko z drożdżami. Wyrabiamy ciasto mikserem przez 6 minut. Następnie dodajemy powoli po kawałku zimnego masła i dalej wyrabiamy ciasto jeszcze ok. 2 minuty.
- Wyrobione, elastyczne i lśniące ciasto przekładamy do misy. Przykrywamy je ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu bez przeciągów na 1,5 h.
- Następnie ciasto przekładamy na oprószony mąką blat. Wałkujemy na koło o grubości ok. 0,5 cm. Koło dzielimy na 8 podobnej wielkości trójkątów.
- Szparagi myjemy, osuszamy, twarde końcówki odrywamy i kroimy wzdłuż na pół (jeśli wykorzystujemy tylko 4 szparagi).
- Bierzemy trójkąt ciasta, jego podstawę posypujemy tartym serem i kładziemy jeden lub pół szparaga. Trójkąty zawijamy od podstawy w stronę wierzchołka i formujemy rogale. Czynność powtarzamy.
- Uformowane rogale kładziemy na blasze wyłożonej pergaminem. Przykrywamy je ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na 30 minut.
- Wyrośnięte rogale smarujemy rozbełtanym jajkiem i posypujemy tartym serem. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez 15 minut w 190 stopniach.
- Upieczone rogale studzimy na kuchennej kratce. Następnie zjadamy w całości lub kroimy wzdłuż na pół i podajemy z ulubionym smarowidłem np. Smakowitą Pajdą z jabłkiem i cebulką.