Sernik dyniowy

Sernik dyniowy

Ten dość nietypowy sernik wypatrzyłam na blogu Komarki już kilka lat temu, jednak ciągle nie było okazji, by go przygotować, albo po prostu o nim zapominałam...
Tymczasem z dna zamrażarki wyjęłam ostatnią porcję zamrożonego puree dyniowego, w ramach oczyszczania zamrażarki przed nadchodzącym sezonem dyniowym ;)
Oj, nie mogłam tego puree lepiej wykorzystać! Sernik jest obłędny – wilgotny, kremowy i bardzo armatyczny :) Przyjaciółka powiedziała, że to najlepsze ciasto, jakie u mnie jadła, a wiedzcie, że jest to wielce wybredna osoba ;)))
Przyprawy korzenne nadają mu wspaniałego aromatu. Jedząc go, niemal czułam, że zbliża się Boże Narodzenie ;)

Przepis podaję ze swoimi małymi zmianami.


Zdjęcie - Sernik dyniowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

SERNIK DYNIOWY
spód:
120g herbatników kakaowych,
50-60g masła,
1 łyżeczka przyprawy do piernika

masa serowa:
400g mielonego twarogu,
200ml puree dyniowego,
100g jasnego brązowego cukru,
1 opakowanie cukru wanilinowego,
1 czubata łyżeczka przyprawy do piernika,
3 duże jajka,
1,5 łyżki mąki pszennej,
szczypta soli

wierzch:
1 mały kubeczek (180g) gęstej śmietany 18%,
30g cukru,
1 łyżeczka cukru wanilinowego


Dno tortownicy o średnicy 18cm wyścielić kółkiem z papieru do pieczenia. Tortownicę od zewnątrz owinąć folią aluminiową, by była szczelna.
Herbatniki zmielić lub pokruszyć, dodać przyprawę do piernika i stopione masło. Dokładnie wymieszać – ciastka powinny mieć konsystencję mokrego piasku. Przełożyć do tortownicy i rozprowadzić po dnie, dobrze dociskając dłonią, tworząc spód ciasta. Formę wstawić do lodówki.
Składniki masy serowej włożyć do miski i krótko zmiksować – do połączenia się składników. Masę serową wylać na schłodzony spód.
W piekarniku rozgrzanym do 180 stopni, na dolnej półce umieścić naczynie z gorącą wodą, która będzie nawilżać powietrze. Wstawić sernik i piec około 30 minut. Zmniejszyć temperaturę w piecu do około 165 stopni i piec kolejne 20 minut.
W tym czasie wymieszać śmietanę z cukrem i cukrem wanilinowym. Polewę rozsmarować na wierzchu sernika i zapiec przez około 10 minut, aż polewa się zetnie. Następnie sernik wyjąć, okroić nożem brzegi, aby ciasto równo opadało i pozwolić mu wystygnąć w uchylonym piekarniku.
Schłodzić w lodówce – najlepiej całą noc.


PS Wybierając przyprawę korzenną, zwróćcie uwagę, aby w składzie prócz cynamonu były także goździki. Goździki bardzo tutaj pasują :)
PS2 Im intensywniejszy kolor dyni, tym ładniejszy kolor sernika.


Zdjęcie - Sernik dyniowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Zdjęcie - Sernik dyniowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów