Sernik agarowy z marakują

Sernik agarowy z marakują

 

O poszukiwaniu idealnego sernika agarowego jak z dawnych lat napisałem już kilka lat temu całą rozprawę. Przetestowałem różne sposoby na jego przygotowanie, żeby oddać smak sernika, który uwielbiałem jako dzieciak, a który nagle zniknął ze wszystkich cukierni. Ostatnia próba była dobra i ciasto wyszło smaczne, jednakże nadal nie był to dokładnie tamten ten sernik. Tym razem poszedłem trochę inną drogą, zupełnie na skróty, bez dłuższego zastanowienia i wydaje mi się, że najbardziej zbliżyłem się teksturą do oryginału. W tym przepisie na sernik agarowy pominąłem zupełnie dodatek jajek, sam agar zaś ugotowałem w wodzie z dodatkiem cukru, soku z cytryny i mleka skondensowanego, a następnie dodałem do masy serowej. Zamiast klasycznego twarogu użyłem białego sera w wiaderku dobrej jakości, który ma najbardziej gładką konsystencję. Moim zdaniem bardzo blisko mu do oryginału. Sernik ten jest bardziej zbity, ale jednocześnie ma fajną charakterystyczną galaretkową konsystencję, który nadaje mu agar.

Spód ciasta przygotowałem klasycznie z biszkoptu nasączonego lekkim syropem cytrynowym. Pamiętam, że sernik agarowy z cukierni miał zawsze bardzo mokry biszkopt. Wierzch zaś ozdobiłem nieco bardziej egzotyczną galaretką z marakui, do której wykorzystałem owocową pulpę w puszce. Podobnie jak masę serową, również galaretkę, zagęściłem agarem. Oczywiście możecie przygotować podobną galaretkę z innych owoców, które lubicie najbardziej, ale ta z lekko kwaskową marakują pasuje tu idealnie.

Moim zdaniem ten sernik agarowy z marakują wyszedł naprawdę nieźle. Domownicy stwierdzili, że bardzo przypominał dawne ciasto z cukierni, więc wydaje mi się, że mogę z czystym sumieniem go Wam polecić. A nawet jeśli nie jest to wierne odwzorowanie, to naprawdę wyszedł z tego kawał dobrego sernika, który idealnie sprawdzi się na lato. Dodatkowo to świetna wegetariańska alternatywa na sernik na zimno bez żelatyny. Spróbujcie i dajcie znać, jak Wam smakował. 🙂

Zdjęcie - Sernik agarowy z marakują - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Sernik agarowy z marakują Ilość porcji: 24 Czas przygotowania: 30 minut Czas gotowania: 30 minut 30 minut Wartości odżywcze 200 kalorie 20 tłuszcz Ocena 5.0/5 ( 2 zagłosowano ) Wydrukuj przepis

Składniki na sernik agarowy z marakują:

Biszkopt:

  • 2 duże jajka (rozmiar L)
  • 60 g cukru
  • 50 g mąki pszennej
  • 20 g skrobi ziemniaczanej

 

Do nasączenia biszkoptu:

  • sok z 1 cytryny
  • 2 łyżki cukru
  • 50 ml wody

 

Sernik:

  • 1 kg dobrego twarogu w wiaderku
  • 250 ml wody
  • 250 ml skondensowanego mleka słodzonego
  • sok z 1 cytryny
  • 100 g cukru
  • 2 łyżki cukru waniliowego
  • 15 g agaru (5 łyżeczek)

 

  Galaretka z marakui:

  • 250 g pulpy z marakui (użyłem odmiany flavicarpa)
  • 50 g cukru
  • 3 g agaru (1 łyżeczka)

 

Jak zrobić sernik agarowy z marakują?

Biszkopt

  1. Białka oddziel od żółtek i ubij na sztywno. Następnie powoli wsypuj cukier, nie przerywając ubijania.
  2. Gdy powstanie lśniąca piana, jak na bezę, dodaj żółtka i ubijaj jeszcze przez chwilę.
  3. Mąkę oraz skrobię przesiej do osobnej miski. Następnie dodaj ją w trzech turach do ubitych jajek, mieszając całość delikatnie szpatułką.
  4. Biszkopt wylej na blaszkę pokrytą papierem do pieczenia o wymiarach ok. 25x35 cm.
  5. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 160ºC i piecz przez 15 minut. Następnie wyjmij i wystudź.
  6. Przygotuj lekki syrop do nasączenia: w rondelku zagotuj wodę wraz z cukrem i sokiem z cytryny. Następnie nasącz płynem biszkopt.

 

Sernik

  1. Twaróg wyjmij z lodówki na 2 godziny przed przygotowaniem sernika, aby się ogrzał.
  2. Wodę, mleko skondensowane oraz sok z cytryny wlej do rondelka. Dodaj cukier, cukier waniliowy oraz agar.
  3. Całość wstaw na średni ogień i doprowadź do wrzenia, często mieszając. Gotuj przez ok. 2-3 minuty, aż agar zacznie żelować.
  4. Twaróg przełóż do dzieży miksera i ubijaj na najwyższych obrotach przez 2-3 minut. Następnie powoli wlewaj gorący płyn, nie przerywając ubijania, aż składniki się połączą.
  5. Masę natychmiast wylej na nasączony biszkopt i wyrównaj szpatułką. Sernik wstaw do lodówki do momentu stężenia (ok. 1-2 godziny).

 

Galaretka z marakui

  1. Marakuję przelej do rondelka. Dodaj cukier oraz agar. 
  2. Wstaw na średni ogień i doprowadź do wrzenia, często mieszając. Gotuj przez ok. 2-3 minuty, aż agar zacznie żelować.
  3. Jeszcze ciepłą galaretkę wylej na stężały sernik, wyrównaj, przechylając formę i wstaw ponownie do lodówki na minimum godzinę.

Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis?Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_squareZdjęcie - Sernik agarowy z marakują - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Sernik agarowy z marakują - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów