Rogaliki drożdżowe z marmoladą różaną i lukrem

Rogaliki drożdżowe z marmoladą różaną i lukrem

O tych rogalikach drożdżowych już Wam kiedyś wspominałem. Gdy byłem dzieckiem, moja babcia przygotowywała mi je na wycieczki szkolne, więc zawsze gdy je piekę, przypominają mi się te beztroskie czasy. Rogaliki drożdżowe z tego przepisu są naprawdę wyjątkowe. Głównie za sprawą ciasta z dodatkiem śmietany i dużą ilością masła. Dzięki temu są one bardzo delikatne w środku ze wspaniale chrupiącą skórką na wierzchu. Ich przygotowanie jest bardzo proste, a z ciastem przyjemnie się pracuje. Należy je jednak schłodzić przed zabraniem się do pracy; inaczej mocno się klei. Z tego przepisu można przygotować zarówno małe rogaliki, jak i duże rogale. Jednak moim zdaniem takie filigranowe wypieki ładniej się prezentują.

Rogaliki drożdżowe można nadziać, czym tylko dusza zapragnie, owocową marmoladą, konfiturą, budyniem, czekoladą, Nutellą, czy masą orzechową. Wcześniej podzieliłem się z Wami przepisem z białym makiem, który przypomina słynne rogale Marcińskie. Jednak w moim domu najczęściej były one przygotowywane właśnie z marmoladą różaną. Dlatego również dzisiaj dzielę się z Wami tą klasyczną babciną recepturą. Wybierając marmoladę lub konfiturę, warto zwrócić uwagę na produkt o wysokiej jakości, zawierający jak najwięcej owoców róży. Świetnie również nadadzą się tutaj płatki róży utarte z cukrem – są one najbardziej aromatyczne, więc jeśli uda Wam się je zdobyć, to koniecznie je tutaj wykorzystajcie. Ważne jest również, aby konfitura była odpowiednio gęsta. Inaczej nadzienie może wypłynąć podczas pieczenia. Dlatego też nie polecam w tym przepisie sklepowych dżemów, które przy podgrzaniu stają się płynne. Gotowe rogaliki drożdżowe z marmoladą różaną można po upieczeniu polukrować i udekorować płatkami suszonej róży. Tak prezentują się bardzo elegancko; w sam raz do popołudniowej herbaty.

Rogaliki drożdżowe z marmoladą różaną Wydrukuj przepis Ilość porcji: 48 sztuk Czas przygotowania: 1 godzina 15 minut Czas gotowania: 1 godzina 1 godzina Wartości odżywcze 200 kalorie 20 tłuszcz Ocena 5.0/5 ( 1 zagłosowano ) SKŁADNIKI

Rogaliki drożdżowe:

  • 500 g mąki pszennej
  • 125 ml pełnotłustego mleka
  • 200 g masła
  • 25 g świeżych drożdży
  • 1 łyżka cukru
  • 100 g kwaśnej śmietany 18%
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub 1 łyżka cukru pudru z prawdziwą wanilią
  • ½ łyżeczki soli

Dodatkowo:

  • 2 żółtka
  • 1 łyżka kwaśnej śmietany 18%
  • około 500 g marmolady lub konfitury różanej (a najlepiej płatków róży utartych z cukrem)

Lukier

  • 1 szklanka cukru pudru (ok. 120 g)
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • ok. 3 łyżki wrzątku
  • płatki suszonej róży (opcjonalnie do dekoracji)
PRZYGOTOWANIE

Ciasto drożdżowe

  1. Przygotuj zaczyn. W letnim mleku rozprowadź drożdże wraz z cukrem i 1 łyżką mąki. Wymieszaj dokładnie i odstaw na 10 minut w ciepłe miejsce.
  2. Mąkę wymieszaj wraz z solą. Wlej zaczyn, ekstrakt waniliowy, śmietanę, roztopione i przestudzone masło i wbij jajko. Zacznij zagniatać ciasto. Powinno być ono dosyć miękkie. Na początku będzie się dość mocno kleić, dlatego najlepiej zrobić to mikserem z hakami do ciasta drożdżowego.
  3. Z ciasta uformuj kulę. Wstaw do miski, przykryj ściereczką i odstaw do lodówki do wyrośnięcia na minimum 2 godziny, a najlepiej na całą noc (wtedy dobrze przykryć jest miskę folią).

Formowanie rogali

  1. Wyrośnięte i schłodzone ciasto zagnieć ponownie i podziel na 4 równie porcje. Każdą z nich rozwałkuj na blacie podsypanym mąką na okrąg o średnicy ok. 30 cm. Każdy okrąg pokrój na 12 trójkątnych kawałków. 
  2. Na kawałki ciasta wyłóż po łyżeczce marmolady lub konfitury do około połowy wysokości, zaczynając od podstawy trójkąta. Zawijaj je do środka, rozciągając nieco brzegi i formując kształt rogalików.
  3. Gotowe rogaliki układaj na blasze pokrytej papierem do pieczenia, zachowując spore odstępy (po maksymalnie 16 rogalików na blaszkę).
  4. Przed pieczeniem posmaruj je żółtkiem rozbełtanym ze śmietaną.
  5. Rogaliki piecz ok. 20-25 minut w 200°C. Po upieczeniu przełóż na kratkę do przestudzenia.

Lukier

  1. Przygotuj lukier, ucierając cukier puder z wrzątkiem i sokiem z cytryny. 
  2. Upieczone rogaliki zanurzaj na moment w lukrze i układaj na kratce, aby nadmiar lukru swobodnie opadł. Możesz je posypać dodatkowo z wierzchu płatkami róży.

Kategorie przepisów