Risotto a la milanese

Risotto a la milanese

Risotto po mediolańsku

Risotto a la milanese


pół litra rosołu wołowego albo wegetariańskiego - może być od biedy z kostki ale warto poszukac takiej bez glutaminianu sodu

oliwa
1 duża, drobniutko posiekana cebula
1 szklanka włoskiego ryżu do risotta - (Riso Gallo albo Cresto, typ Arborio lub Ribe)
1/2 szklanki białego wytrawnego wina (niekoniecznie, ale wino nadaje smaczku rosottu)
szczypta szafranu
pieprz, sól, parmezan tarty (1/4 szklanki) i ewentualnie szpik wołowy (ja nie używam) oraz łyżka masła

Najpierw na dużej patelni o wysokich brzegach albo w rondelku o szerokim dnie trzeba rozgrzać oliwę, wrzucić cebule i podsmażyć aż się zeszkli. Potem dodać umyty ryż - smażyć 2 min, uważając by się nie przypalił i wlać wino - 3-4 minuty smażyć aż wino odparuje i dodać pół szklanki bulionu. Zagotować - zmniejszyć ogień, ale tylko troszkę, by w rondlu bulgotało i mieszać od czasu do czasu.
W międzyczasie rozpuścić szafran w bulionie albo wodzie i dodać do ryżu.
Ryż musi się gotować ok. 20-30 min - cały czas trzeba go pilnować i mieszać - jak tylko rosół odparuje dolewać po troszku kolejne porcje - aż bulion się skończy.

Ryż musi mieć kremową konsystencję, ale nie może się zupełnie rozgotować na papkę. Jak już się ugotuje, trzeba zdjąć go z ognia i dodać startego parmezanu i zamieszać, dodać łyżkę masła.

Może to wyglądać skomplikowanie ale to w gruncie rzeczy bardzo proste danie. Tylko trzeba cierpliwości - no i trzeba pilnować i mieszać. Efekt murowany.

To jest przepis prosty - nawet bardzo oprosty.

Ale można i tak: http://www.annamariavolpi.com/page52.html albo tak: http://italianfood.about.com/library/rec/blr0063.htm

Kategorie przepisów