Pumpernikiel
Pumpernikiel, nie wiadomo na pewno skąd pochodzi, ale większość źródeł podaje, że z Niemiec. Podobno w XVII wieku, nazwa chleba oznaczała w języku niemieckim - zakalec.
Chlebek ten jest wyjątkowo ciemny, a do tego razowy. W smaku wyjątkowo specyficzny, lekko kwaskowaty. Według klasycznych przepisów, robi się go z gruboziarnistej mąki i wypieka w niskiej temperaturze nawet 10 godzin.
Ja podczas domowych wypieków zawsze mam wyrzuty sumienia związane z wykorzystaniem energii, ponieważ posiadam piekarnik elektryczny. Dlatego zrezygnowałam z pieczenia pumpernikla przez tyle godzin. Nie jest to jednak problemem, ponieważ można go upiec znacznie szybciej.
Szczerze mówiąc eksperymentując ze składnikami, nie spodziewałam się, że mój chlebek będzie aż tak bardzo przypominał w smaku klasyczny pumpernikiel, który można kupić w piekarni, czy markecie. Jest to bardzo charakterystyczny, mocno zbity, a do tego płaski chlebek o kształcie prostokąta. To wszystko sprawia, że na pierwszy rzut oka, upieczenie go w domu wydaje się być sprawą trudną. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej.
Pomieszałam ze sobą mąkę żytnią razową, pszenną razową oraz mąkę żytnią. Dodałam melasę i odrobinę kakao. To wszystko wpłynęło nie tylko na smak chleba, ale także jego ciemny kolor. Wyrobione ciasto przełożyłam do prostokątnej formy. Ciasto nie sięgało zbyt wysoko i mimo, że odrobinę urosło, nie przeszkodziło to w osiągnięciu płaskiego chlebka, który można pokroić tak jak pumpernikiel znany ze sklepów.
Zdecydowanie polecam ten wypiek, bo moja znajoma, która wpadła do mnie na chwilę i posmakowała jednej kromki, nie mogła się oderwać od tego smaku i zjadła jeszcze kilka :) Zapowiadam też w przyszłości przepis na pumpernikiel na zakwasie, a na razie będę cieszyć się tym drożdżowym, pysznym, ciemnym chlebem.
Pumpernikiel Autor: Tosia Czas przygotowania: 2 godz 30 min Czas pieczenia: 30 min Calkowity czas: 3 godz Porcje: 1 Składniki- 170 g mąki żytniej typ 720
- 80 g mąki pszennej razowej
- 80 g mąki żytniej razowej typ 2000
- 200 ml wody
- 50 g melasy trzcinowej
- 2 płaskie łyżki kakao
- 2 łyżeczki drożdży suszonych instant
- łyżeczka soli
- łyżeczka cukru trzcinowego
- łyżeczka masła
- łyżka płatków owsianych
- Do misy wsypujemy trzy rodzaje mąki, dodajemy drożdże, kakao, cukier oraz sól.
- Suche składniki mieszamy ze sobą, a następnie dodajemy melasę.
- Stopniowo zaczynamy wlewać powoli letnią wodę i wyrabiać ciasto mikserem. Po 8 minutach ciasto na chleb będzie odpowiednio wyrobione. Będzie ciemnie i lepkie w dotyku.
- Prostokątną formę (u mnie 20 cm x 23cm) smarujemy odrobiną tłuszczu i obsypujemy płatkami owsianymi. Do formy przekładamy wyrobione ciasto. Dłoń zwilżamy dłonią i wyrównujemy wierzch ciasta chlebowego. Formę przykrywamy ściereczką i zostawiamy w cieple na 2 godziny.
- Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni. Pumpernikiel pieczemy przez 30 minut. Upieczony chlebek wyciągamy z formy i studzimy przed podaniem.