Pudding chlebowy – sposób na czerstwe pieczywo
Pokazywałam już kiedyś muffinki z czerstwego chleba, czy też stratę z niezupełnie świeżych croissantów. Dziś natomiast przyszedł czas na pudding chlebowy. Kultowa pozycja w wielu krajach. Zdecydowanie warta wypróbowania. W mojej wersji pudding przybrał formę ciasta i przyznam, że taką rolę spokojnie może pełnić. Świetnie smakuje już na ciepło, ale i w temperaturze pokojowej nie jest gorszy. Na moim stole pojawił się z bitą śmietaną i tak smakował nam najbardziej. Szczególnie z filiżanką mocnego espresso.
Pudding chlebowy to nic innego niż czerstwa chałka, nawet kilkudniowa, namoczona w jajku i mleku. Mój wypiek podkręciłam cynamonem, kardamonem i gałką muszkatołową. Ten zestaw przypraw jest idealny do tego rodzaju przepisów, ale oczywiście można je nieco zmodyfikować. W końcu to Wy panujecie nad swoimi wypiekami, a nie one nad Wami.
Pudding chlebowy świetnie sprawdzi się jako słodki deser lub podwieczorek dla naszych milusińskich, ale po wystudzeniu jest wystarczająco zwarty, by zabrać go ze sobą do szkoły lub pracy. Tak słodki drobiazg z pewnością przyda się w momencie spadku energii w ciągu długiego dnia.
Pudding chlebowy Prosty sposób na wykorzystanie czerstwej chałki lub maślanych bułek. Smaczny i pożywny na słodkie śniadanie, podwieczorek lub deser. Drukuj przepis Skomentuj Czas przygotowania: 15 minutes Czas gotowania: 40 minutes Okazja: Deser, Podwieczorek, ŚniadanieRodzaj dania: Ciasta, Dla Dzieci, Do lunchboxa, Zero Waste Porcji: 9 porcji Składniki- 1 duży bochenek chałki lub 8 bułeczek maślanych czerstwych
- 6 jajek
- 850 ml mleka
- 100 g cukru
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka kardamonu
- 2/3 łyżeczki gałki muszkatałowej
- 50 g migdałó w słupkach lub płatki
- Chałkę (koniecznie czerstwą) pokrój w 2cm kostkę i przełóż do formy o wymiarach 20x30cm wyłożonej pergaminem.
- Jajka rozmąć z dużej misce.
- Dodaj mleko, cukier oraz przyprawy korzenne. Dokładnie wymieszaj.
- Przygotowanym płynem zalej chałkę. Dopilnuj, by wszystkie kawałki były zamoczone w mleku. Dociśnij i pozostaw na 15 minut aż bułka wchłonie cały płyn.
- Rozgrzej piekarnik do 180 stopni C.
- Posyp pudding migdałami i piecz około 40 minut lub do momentu aż łatnie się zarumieni i wyrośnie.
- Przestudź. Pudding podawaj lekko ciepły lub w temperaturze pokojowej.