Ptysie z jagodami i bitą śmietaną
Te ptysie z jagodami i bitą śmietaną to absolutny must bake tego lata. Do ich przygotowania zainspirowała mnie moja ulubiona warszawska cukiernia Deseo, w której wizyty nigdy nie mogę sobie odmówić, będąc w stolicy. Te ptysie to mocny konkurent dla tradycyjnych jagodzianek. Są wypchane owocami po brzegi tak, jak lubię najbardziej! Ciasto parzone z chrupiącą kruszonką napakowałem jagodami i pokryłem koroną z bitej śmietany z dodatkiem wanilii. Uważam, że nie można im się oprzeć i mogę nieśmiało powiedzieć, że wyszły tak dobre, jak we wspomnianej cukierni.
Przygotowanie tych ptysiów z jagodami nie jest szczególnie wymagającym zadaniem, chociaż trzeba mieć trochę wprawy z ciastem parzonym, które bywa czasami nieco kapryśne, o czym już pisałem. Ja nadal walczę, aby uzyskać idealny kształt kuli, bo niestety zawsze nieco opadają, ale wydaje mi się, że z każdym podejściem wychodzą odrobinę lepiej. 😉
Nadzienie przygotowałem z leśnych jagód; niech nie zwiodą Was borówki na zdjęciu, bo tylko dekoracja. 😉 Ugotowałem je z niewielką ilością cukru oraz z dodatkiem pektyny do dżemów, jednakże z powodzeniem można użyć również skrobi ziemniaczanej. Nadzienie dobrze schłodzić przed szprycowaniem, aby nabrało odpowiedniej gęstości, więc można je przygotować je wcześniej. Ptysie z jagodami są najlepsze w dniu pieczenia – później ciasto nabiera wilgoci i nie są już tak chrupiące. Dlatego nie warto przygotowywać ich z wyprzedzeniem.
Moje ptysie z jagodami dodatkowo udekorowałem resztkami ciasta pozostałego po odcięciu wierzchołków, które wymieszałem ze sproszkowanym jadalnym złotem. Uzyskaną kruszonką posypałem czapę z bitej śmietany, aby wyglądały jeszcze bardziej apetycznie. To tyle z mojej strony i gorąco zachęcam do ich przygotowania, póki sezon na jagody trwa w najlepsze!
Ptysie z jagodami i bitą śmietaną Wydrukuj przepis
Ilość porcji: 16 sztuk
Czas przygotowania: 2 godziny Czas gotowania: 45 minut 45 minut
Ptysie z jagodami i bitą śmietaną
Składniki:
Kruszonka (craquelin):
- 65 g miękkiego masła
- 85 g mąki pszennej
- 80 g brązowego cukru, najlepiej miałkiego
Ciasto parzone:
- 100 g masła
- 250 ml wody
- 160 g mąki pszennej
- 4 duże jajka (rozmiar L)
- szczypta soli
Nadzienie jagodowe:
- 1 kg leśnych jagód (mogą być mrożone)
- 100 g cukru
- 25 g pektyny do dżemów* lub 50 g skrobi ziemniaczanej
Bita śmietana:
- 500 ml śmietany kremówki 30-36%
- 40 g cukru pudru
- 1 łyżeczka cukru pudru z prawdziwą wanilią lub ekstraktu waniliowego
- ½ łyżeczki sproszkowanego jadalnego złota (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Kruszonka (craquelin)
- Wszystkie składniki na kruszonkę szybko zagnieć ze sobą lub zmiksuj za pomocą miksera.
- Kolejno rozwałkuj ją cienko (na 2 mm) pomiędzy arkuszami papieru do pieczenia i wstaw do zamrażarki na 30 minut do schłodzenia. Po przygotowaniu ciasta parzonego powycinaj z niej okręgi o średnicy 5-6 cm.
Ciasto parzone
- W garnku zagotuj wodę wraz z masłem oraz solą. Doprowadź do wrzenia, a następnie zdejmij z ognia i wsyp mąkę. Zacznij całość energicznie mieszać, aż mąka zacznie odchodzić od garnka i powstanie gładkie ciasto.
- Ciasto odstaw do całkowitego wystudzenia. Przełóż je kolejno do robota kuchennego i zacznij miksować, wbijając jajka, jedno po drugim. Sprawdzaj cały czas konsystencję ciasta. Powinno być dość gęste, ale dać się wycisnąć przez szprycę, zachowując jednocześnie kształt.
- Gotowe ciasto parzone przełóż do rękawa cukierniczego lub szprycy z okrągłą tylką o średnicy 1 cm i wyciśnij wysokie koła o średnicy ok. 5-6 cm na blachę z wyłożonym papierem do pieczenia (polecam zrobić najpierw obrys okręgów – będzie łatwiej). Pamiętaj o zachowaniu sporych odstępów — ptysie mocno rosną. Ja wyciskam po 8 sztuk na dużą blachę.
- Zamrożone okręgi z kruszonki kolejno układaj na wyciśniętych ptysiach. Ptysie wstaw do piekarnika nagrzanego do 200°C (bez termoobiegu!) i piecz przez ok. 25-30 minut do złotobrązowego koloru. Pod koniec pieczenia sprawdź patyczkiem, czy ptysie upiekły się w środku. W razie potrzeby wydłuż czas o kilka minut. Ptysie całkowicie ostudź.
Nadzienie jagodowe
(Nadzienie warto zrobić dzień wcześniej i wystudzić w lodówce przed użyciem. Dopiero po kilku godzinach w lodówce będzie odpowiednio gęste).
- Jagody przesyp do rondelka. Zasyp cukrem oraz pektyną i dokładnie wymieszaj.
- Garnek wstaw na ogień i cały czas mieszając, doprowadź do wrzenia. Gotuj przez 5-8 minut, aby owoce delikatnie zmiękły i puściły sok, a pektyna zaczęła żelować. (Jeśli używasz skrobi, to po ugotowaniu jagód, zrób rozczyn, mieszając ją z odrobiną wody (ok. 50-80 ml) i wlej do owoców, a następnie gotuj przez 2-3 minuty, aby całość zgęstniała niczym kisiel).
- Odstaw do całkowitego wystudzenia. Nadzienie przechowuj w lodówce do momentu wykorzystania (minimum 2-3 godziny).
Bita śmietana
(Przygotuj przed samym składaniem ptysiów).
- Śmietanę kremówkę ubij z cukrem pudrem, aż stanie się sztywna.
- Do gotowego kremu dodaj cukier lub ekstrakt waniliowy i krótko zmiksuj do połączenia.
Składanie ptysiów
- Ptysiom odetnij wierzch tak, aby z łatwością je nadziać. Pozostałe "czapeczki" z ciasta odstaw.
- Nadzenie jagodowe przełóż do rękawa cukierniczego z okrągłą tylką o średnicy 1 cm i napełnij nim ptysie.
- Bitą śmietanę przełóż do osobnego rękawa z tylką w kształcie gwiazdki i udekoruj nim wierzch ptysiów, zostawiając na środku otwór. W jego miejsce nałóż pozostałe nadzienie jagodowe po sam wierzch kremu.
- Odcięte kawałki ciasta ptysiowego pokrusz i pomieszaj ze sproszkowanym jadalnym złotem. Kruszoną obsyp dekorację z bitej śmietany.
- Ptysie przechowuj w lodówce do momentu podania (maksymalnie 1 dzień).
UWAGI
*Zamiast czystej pektyny do dżemów, można użyć również sklepowy Żelfix. Należy tylko przeczytać, na jaką ilość owoców jest on przeznaczony. Nie polecam cukru żelującego, ponieważ należy dać go dużo i jagody będą za słodkie.
Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis? Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_square